IvetaH
25.06.07,06:00
Je mi jasné, že ako dodávateľ ak poskytujem zľavu, tak o nej účtujem. Ale keď som ja odberateľ a príde mi faktúra a priamo v nej je uvedená zľava, tak potom o nej neúčtujem. Zaúčtujem len výsledný základ DPH a k tomu prislúchajúcu DPH, ktorá je aj na faktúre uvedená.
V sobotu som čítala literatúru a dočítala som sa, že aj odberateľ pri príjme faktúry účtuje o poskytnutej zľave. Dúfam, že som to nesprávne pochopila. Nevidím dôvod, prečo.
Prosím, ako to účtujete ostatní?
betka
25.06.07,04:39
Zľava za poskytnutý tovar, alebo služby sa môže uskutočni5:
1. priamo v zľave tovaru alebo služby
2. na faktúre, kde na konci je výška poskytnutej zľavy, pričom ZD a DPH je znížený o túto sumu. V tomto prípade zaevidujem FA do došlých FA, ako mám na FA ZD+DPH, po znížení o zľavu. Tovar, prijatý na sklad príjmem v obstarávacej cene, t.j. Ak je tovar za 100, Sk+19 DPH, a dodavateľ mi poskytol zľavu 10%, prijmem tovar na sklad za 90 Sk, túto zľavu zohľadním do tovaru. Nepríjmem tovar za 100 Sk, ale za cenu po zľave.
3. Prípad, ak Vám príde dobropis, k FA, zohľadníte túto zľavu do tovaru. Pričom zaevidejete do závazkov dobropis (minus znamienko, ak Vám eviduje takto soft).
Môžete mať i iné formy zliav, bonus, skonto ...
Zoltán Kovács
25.06.07,04:39
Je mi jasné, že ako dodávateľ ak poskytujem zľavu, tak o nej účtujem. Ale keď som ja odberateľ a príde mi faktúra a priamo v nej je uvedená zľava, tak potom o nej neúčtujem. Zaúčtujem len výsledný základ DPH a k tomu prislúchajúcu DPH, ktorá je aj na faktúre uvedená.
V sobotu som čítala literatúru a dočítala som sa, že aj odberateľ pri príjme faktúry účtuje o poskytnutej zľave. Dúfam, že som to nesprávne pochopila. Nevidím dôvod, prečo.
Prosím, ako to účtujete ostatní?

Zľavy uvedené na dodávateľských faktúrach neúčtujem.
renatan
25.06.07,04:44
Ani ja neúčtujem o zľavách.
IvetaH
25.06.07,09:42
Ďakujem pekne, asi som si to zle vysvetlila, čo ma tentoraz potešilo.
MichaelaMA
16.11.08,18:40
Tovar, prijatý na sklad príjmem v obstarávacej cene, t.j. Ak je tovar za 100, Sk+19 DPH, a dodavateľ mi poskytol zľavu 10%, prijmem tovar na sklad za 90 Sk, túto zľavu zohľadním do tovaru. Nepríjmem tovar za 100 Sk, ale za cenu po zľave.
...

Prosím ako to mám zapísať na skladové karty?
Nahadzovala som si tovar na sklad a na konci faktúry som zistila, že je tam zľava 5% a na faktúre je ale strašne veľa položiek. To mám teraz na každú prepočítať cenu, aby bola s 5% zľavou? To bude trvať roky...:mee: Prosím poraďte. A inak na faktúre je chyba, lebo suma sedí aj pred zľavou aj po zľave, ale samotná zľava je chybná suma - faktúra je robená asi v exceli alebo podobnom.. :( Mám ju dať na opravu dodávateľovi alebo netreba? Ďakujem za skorú odpoveď.
jonatanmika
17.11.08,12:48
Prosím ako to mám zapísať na skladové karty?
Nahadzovala som si tovar na sklad a na konci faktúry som zistila, že je tam zľava 5% a na faktúre je ale strašne veľa položiek. To mám teraz na každú prepočítať cenu, aby bola s 5% zľavou? To bude trvať roky...:mee: Prosím poraďte. A inak na faktúre je chyba, lebo suma sedí aj pred zľavou aj po zľave, ale samotná zľava je chybná suma - faktúra je robená asi v exceli alebo podobnom.. :( Mám ju dať na opravu dodávateľovi alebo netreba? Ďakujem za skorú odpoveď.

Fa daj opraviť a nabudúce si ju prečítaj a až potom účtuj.
MichaelaMA
18.11.08,19:58
Ďakujem za radu aj to, že si ju mám najprv prečítať.. Nejde oto, že by bol problém tie položky prepísať, ale to treba prerátavať cenu každej položky zvlášť, keď ich je tak veľa? Lebo všetky sú v pôvodnej cene a zľava je až z celkovej sumy. Mám Alfu.. nedá sa to nejako inak? lebo vraj v MRP je niečo, že zľava xxx% a potom premietnuť do položiek.. O to mi išlo.. trochu jednoduchšie..a nie prerátavať každú položku zvlášť.. ĎAKUJEM.