fr.luk
25.06.07,07:01
Ahojte, chcel by som vas poprosit o pomoc. V parag.71 a 72 zakona o DPH sa pise, ze na fakture musi byt meno a adresa sidla, miesto podnikania, pripadne prevadzkarne nadobudatela tovaru, ci sluzby. Mam fakturu, kde bola dodavka pre nasu prevadzkaren. Pamatam si, ze niekde je napisane, ze na fakture musi byt napisane meno prijemcu podla obchodneho registra. Dodavatel mi vystavil fakturu na prevadzkaren a obavam sa, ze to nie je dobre. Viete mi prosim poradit na co sa mozem odvolat, na aky zakon?

Dakujem velmi pekne
zanetth
25.06.07,05:56
Požiadala by som dodávateľa o opravu faktúry ( nemal by to byť pre neho až taký veľký problém ). Na faktúre by malo byť obchodné meno spoločnosti, ako je uvedené v obchodnom registri. Pri daňovej kontrole by nemuseli chybnú faktúru uznať do nákladov.
fr.luk
25.06.07,05:59
Vies mi prosim poradit na co sa mozem odvolat, na aky zakon presne?Dakujem
Aljok
25.06.07,06:59
fr.luk
25.06.07,07:48
Dakujem velmi pekne za pomoc. Pomoze mi to aj v inom. Len mi stale vrta v hlave, ze v parag.71 zakona o DPH je miesto podnikania popripade prevadzkarne a mne z toho vyplyva, ze tam moze dat aj adresu prevadzkarne a malo by to byt OK. Preto stale otravujem, lebo som tam nenasiel jednoznacne odkaz na adresu podla obchodneho registra.Dakujem. Je super, ked niekto vie pomoct
fr.luk
27.06.07,06:18
Viete mi prosim dat jednoznacny odkaz na zakon a parag., kde je napisane, ze musi byt na fakture obchodne meno podla obchodneho registra?

Dakujem velmi pekne
Paula
27.06.07,06:28
Viete mi prosim dat jednoznacny odkaz na zakon a parag., kde je napisane, ze musi byt na fakture obchodne meno podla obchodneho registra?

Dakujem velmi pekne


Z obchodného zákonníka:

§ 3a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html#hore)

(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.

(2) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj v písomnom úradnom styku.
..............................
Toto hľadáš?
Jana Acsová
27.06.07,06:31
Viete mi prosim dat jednoznacny odkaz na zakon a parag., kde je napisane, ze musi byt na fakture obchodne meno podla obchodneho registra?
Povinnosti vyplývajúce z Obchodného zákonníka:


§ 3a
(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.

(2) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj v písomnom úradnom styku.

(3) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj na svojej internetovej stránke, ak ju má zriadenú.
Jana Acsová
27.06.07,06:32
K obchodným dokumentom by malo byť niečo aj v tomto článku:
http://www.porada.sk/t15489-ieo-die-ie-dph-kto-kde-a-preeo.html
Jana Acsová
27.06.07,06:35
Vyberám z článku:

V § 3a Obchodného zákonníka (http://www.porada.sk/autolink.php?id=12&script=showthread&forumid=86) nedošlo oproti roku 2004 k žiadnym zmenám. Naďalej je každý podnikateľ povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme „obchodných dokumentoch“ a v písomnom úradnom styku uvádzať okrem iných skutočností IČO, ak je pridelené. Ak je pre podnikateľa obednávka, zmluva, faktúra, doklad z ERP a iná dokumentácia písomná alebo elektronická obchodným dokumentom, IČO je jej povinnou náležitosťou. Rovnako sa povinne uvádza na úradných listoch. Pre prax sa javí vhodné zapracovať druhy obchodnej dokumentácie do systému vnútorných smerníc podnikateľského subjektu, nakoľko ich vyhotovenie a rozsah závisí od interného obehu dokladov, zaužívaných pracovných postupov a charakteru dodávateľsko-odberateľských vzťahov. Rozdiely sa môžu vyskytnúť vo firmách s písomnou evidenciou záväzných objednávok, ktoré umožňujú zaznamenať potrebné informácie a sú softvérovo prepojené s nadväzujúcou dokumentáciou, vo firmách, ktoré vstupujú do obchodných vzťahov so zmluvným dohodnutím podmienok, vo firmách zaoberajúcich sa výlučne maloobchodom a pod.. Informovanosť zamestnancov zapojených do tvorby, evidencie, vybavovania, a obehu obchodnej dokumentácie napomáha predísť nesprávnej aplikácii § 3a Obchodného zákonníka v praxi.
fr.luk
27.06.07,07:00
Janka, este predsa sa vratim k tej adrese. V Tvojom prispevku je napisane, ze musi uvadzat obchodne meno, sidlo alebo miesto podnikania. To by znacilo, ze on moze na fakturu uviest spravne meno, ale da tam adresu prevadzkarne, ktoru mame. Je to potom spravne a nebude to DU vadit?

Dakujem