apo
25.06.07,07:10
Na rozdiel od doterajších skúseností so splátkovými kalendármi v Euro, môj posledný prípad je osobitý v tom, že lízingová spoločnosť nevystavuje ku každej splátke faktúru s vyčíslenou DPH v Sk, ale v poznámke pod splátkovým kalendárom je uvedené:

Pozn: Pre potreby odpočtu DPH v zmysle zákona o DPH sa použije kurz NBS ku dňu dodania služby. Na jednotlivé splátky nebudú vystavované faktúry.

Je tento postup podla Vás Poraďáci v súlade so zákonom o DPH a je možné na základe takéhoto dokladu odpočítavať DPH?

Ďakujem.

apo
Vladimír Ozimý
25.06.07,11:32
bežne sa odpočítavá dph pri leasingových zmluvách zo splátkového kalendára...takže ano...
apo
25.06.07,19:19
bežne sa odpočítavá dph pri leasingových zmluvách zo splátkového kalendára...takže ano...

Zo splátkového kalendára samozrejme áno, ale v § 71 odstavec 2 písmeno i) je uvedené, že faktúra musí mať uvedenú výšku dane spolu v slovenských korunách.

Splátkový kalendár, ktorý mi robí starosti, nemá uvedenú hodnotu DPH v SK, ale iba v Euro a ja sa domnievam, že je to nesprávne.

Mám skúsenosti s viacerými lízingovkami, ktoré ku každej splátke stanovenej v Euro doručia faktúru v ktorej je hodnota DPH prepočítaná kurzom a tým je naplnená požiadavka §71 odstavec 2 písmeno i).

Prosím o radu v tejto súvislosti.

apo
renatan
26.06.07,03:22
Aj ja dostávam k splátkovému kalendáru v Euro aj faktúry s vyčíslením DPH a príslušným kurzom. Bez faktúr mám iba leasingy v Sk. Pokiaľ by ale leasingová spoločnosť faktúry nevystavovala, účtovala by som DPH kurzom príslušného dátumu splátkového kalendára, ktorý je dňom dodania v tom - ktorom mesiaci, ak by na spl. kalendári bolo uvedené, že je aj daňovým dokladom.
Vladimír Ozimý
26.06.07,04:20
daňový doklad ako pojem už zákon o DPH nerieši...
apo
26.06.07,04:23
Aj ja dostávam k splátkovému kalendáru v Euro aj faktúry s vyčíslením DPH a príslušným kurzom. Bez faktúr mám iba leasingy v Sk. Pokiaľ by ale leasingová spoločnosť faktúry nevystavovala, účtovala by som DPH kurzom príslušného dátumu splátkového kalendára, ktorý je dňom dodania v tom - ktorom mesiaci, ak by na spl. kalendári bolo uvedené, že je aj daňovým dokladom.

Daňový dokladom - rezumjeme faktúru. Faktúra v zmysle zákona o DPH je ten doklad ktorý spĺňa náležitosti podľa ustanovení zákona o DPH. Ak dodávateľ vyhlási o doklade, že je daňový a neobsahuje to čo má obsahovať nie je dokladom na základe ktorého môžem odpočítať daň. Požiadavka na uvedenie dane v SK je v zákone o DPH uvedenábez akýchkoľvek zmäkčujúcich pravidiel, to je že nemusí byť ak ....

apo
ALBO
26.06.07,08:00
Daňový dokladom - rezumjeme faktúru. Faktúra v zmysle zákona o DPH je ten doklad ktorý spĺňa náležitosti podľa ustanovení zákona o DPH. Ak dodávateľ vyhlási o doklade, že je daňový a neobsahuje to čo má obsahovať nie je dokladom na základe ktorého môžem odpočítať daň. Požiadavka na uvedenie dane v SK je v zákone o DPH uvedenábez akýchkoľvek zmäkčujúcich pravidiel, to je že nemusí byť ak ....

apo

Podľa mňa máte pravdu, zákon hovorí- Daň v SK
Simonab
26.06.07,10:03
Tak toto by zaujímalo aj mňa. Ja som sa zatiaľ zasa nestretla s leasingom v EUR-ách, kde by leasingová spoločnosť vystavovala na každú splátku faktúru. Na splátkovom kalendári je len poznámka ako spomínal apo: Pre potreby odpočtu DPH v zmysle zákona o DPH sa použije kurz NBS ku dňu dodania služby. Na jednotlivé splátky nebudú vystavované faktúry.
Orsz
26.06.07,10:07
Zo splátkového kalendára samozrejme áno, ale v § 71 odstavec 2 písmeno i) je uvedené, že faktúra musí mať uvedenú výšku dane spolu v slovenských korunách.

Splátkový kalendár, ktorý mi robí starosti, nemá uvedenú hodnotu DPH v SK, ale iba v Euro a ja sa domnievam, že je to nesprávne.

Mám skúsenosti s viacerými lízingovkami, ktoré ku každej splátke stanovenej v Euro doručia faktúru v ktorej je hodnota DPH prepočítaná kurzom a tým je naplnená požiadavka §71 odstavec 2 písmeno i).

Prosím o radu v tejto súvislosti.

apo

Apo, asi by som leasingovke pripomenula, že vyčíslenie sumy DPH v Sk je jednou z náležitostí §71 zákona o DPH - a požiadala by som ich, aby tie faktúry vystavovali - alebo nejaký iný náhradný doklad, v ktorom táto DPH bude uvedená. Zákon o DPH platí aj pre nich. Nevidím tu výnimku.
apo
26.06.07,18:34
Apo, asi by som leasingovke pripomenula, že vyčíslenie sumy DPH v Sk je jednou z náležitostí §71 zákona o DPH - a požiadala by som ich, aby tie faktúry vystavovali - alebo nejaký iný náhradný doklad, v ktorom táto DPH bude uvedená. Zákon o DPH platí aj pre nich. Nevidím tu výnimku.

Lízingovka ma odporučila na ich externého účtovníka. Zodpovenou osobou za účtovníctvo je daňový poradca, ktorý mi poslal usmernenie z ich komory, ktoré pre ich potreby vypracoval niekto v ministerstva financií. Onen daňový poradca sa odvoláva na text z tohoto usmernenia, kde je uvedené že DPH sa prepočíta kurzom NBS, to ale pre nás to nie je nič nové, to všetci vieme. V spomenutom usmernení nie je ani slovo o tom, že vo faktúre nemusí byť hodnota DPH vyjadrená v Sk, je to len výklad kohosi chytrého toho čo vypotil niekto na MF SR. Ja odporučím mojemu klientovi, prípadne mu napíšem list v ich mene na lízingovku kde lízingovka bude vyzvaná, aby vystavovala faktúry v zmysle zákona o DPH podľa §71 odst. 2 písmeno i.

No čo už, budme firmy s miliónovými ziskami učiť ako správne vystavovať faktúry len preto, že im je ľúto trochu námahy a nákladov na poštovné.

apo
horka
27.06.07,03:58
Zo splátkového kalendára samozrejme áno, ale v § 71 odstavec 2 písmeno i) je uvedené, že faktúra musí mať uvedenú výšku dane spolu v slovenských korunách.

Splátkový kalendár, ktorý mi robí starosti, nemá uvedenú hodnotu DPH v SK, ale iba v Euro a ja sa domnievam, že je to nesprávne.

Mám skúsenosti s viacerými lízingovkami, ktoré ku každej splátke stanovenej v Euro doručia faktúru v ktorej je hodnota DPH prepočítaná kurzom a tým je naplnená požiadavka §71 odstavec 2 písmeno i).

Prosím o radu v tejto súvislosti.

apo

Prave kvoli zakonu a podmienke, ze DPH musi byt uvedena v SK leasingovky vystavuju ku kazdej splatke fakturu. Ja mam taky leasing a orientujem sa podla fkatury lebo si mozem uplatnit dan, ktoru druha strana odviedla a to na fakture je uvedene.
Simonab
30.06.07,11:23
Lízingovka ma odporučila na ich externého účtovníka. Zodpovenou osobou za účtovníctvo je daňový poradca, ktorý mi poslal usmernenie z ich komory, ktoré pre ich potreby vypracoval niekto v ministerstva financií. Onen daňový poradca sa odvoláva na text z tohoto usmernenia, kde je uvedené že DPH sa prepočíta kurzom NBS, to ale pre nás to nie je nič nové, to všetci vieme. V spomenutom usmernení nie je ani slovo o tom, že vo faktúre nemusí byť hodnota DPH vyjadrená v Sk, je to len výklad kohosi chytrého toho čo vypotil niekto na MF SR. Ja odporučím mojemu klientovi, prípadne mu napíšem list v ich mene na lízingovku kde lízingovka bude vyzvaná, aby vystavovala faktúry v zmysle zákona o DPH podľa §71 odst. 2 písmeno i.

No čo už, budme firmy s miliónovými ziskami učiť ako správne vystavovať faktúry len preto, že im je ľúto trochu námahy a nákladov na poštovné.

apo

Apo, zaujímalo by ma, ako reagovala leasingová spločnosť na tvoju výzvu. Chcela by som urobiť totiž to isté, poslať leasingovke výzvu na zasielanie mesačných faktúr.
apo
30.06.07,15:14
Apo, zaujímalo by ma, ako reagovala leasingová spločnosť na tvoju výzvu. Chcela by som urobiť totiž to isté, poslať leasingovke výzvu na zasielanie mesačných faktúr.

Keď som ich upozornil na problém tak mi povedali, že budem jediný komu budú vystavovať ku každej splátke faktúru a odkázali ma na ich externého účtovníka, ktorý je daňovým poradcom.

Mimochodom konzultoval som tento problém s iným daňovým poradcom a ten bez zaváhania potvrdil povinnosť vystavovať faktúru pri eurových lízngoch.

Pozor na lízingovú spoločnosť Caterlillar CZ s.r.o. z Banskej Bystrice, tam majú pochybného daňového poradcu, ktorému je zaťažko vystaviť faktúru ku splátke podľa kalendára v Euro.

apo
Simonab
30.06.07,16:13
Keď som ich upozornil na problém tak mi povedali, že budem jediný komu budú vystavovať ku každej splátke faktúru a odkázali ma na ich externého účtovníka, ktorý je daňovým poradcom.

Mimochodom konzultoval som tento problém s iným daňovým poradcom a ten bez zaváhania potvrdil povinnosť vystavovať faktúru pri eurových lízngoch.

Pozor na lízingovú spoločnosť Caterlillar CZ s.r.o. z Banskej Bystrice, tam majú pochybného daňového poradcu, ktorému je zaťažko vystaviť faktúru ku splátke podľa kalendára v Euro.

apo

No presne sa mi jedná o Caterpillar. Uvidím ako pochodím. Ale mám viacero leasingov aj od iných spoločností a ani jedna nevystvuje faktúry ku každej splátke. Pokúsim sa s nimi dohodnúť.
apo
30.06.07,20:54
No presne sa mi jedná o Caterpillar. Uvidím ako pochodím. Ale mám viacero leasingov aj od iných spoločností a ani jedna nevystvuje faktúry ku každej splátke. Pokúsim sa s nimi dohodnúť.

Mám lízingy v Eurách od spoločností:

CAC teraz sa volajú Unikredit alebo tak nejak.
VB Leasing
S Leazing, má väzbu na Slovenskú sporiteľňu,
Tatraleasing
Scania Finance CZ

všetky tieto spoločnosti vedia ako sa to má robiť.

Konkrétne Scania Finance CZ, s ňou som mal problém, že som odpočítal 2x nakoľko poslali faktútúru, kde bola DPH iba v Euro a po zaplatení splátky poslali ďalšiu faktúru kde bola DPH aj v Sk. Tak som si odpočítal DPH 2x, bola to moja chyba. Od tejto doby som veľmi opatrný a dávam si pozor či faktúry v Euro od slovenských dodávateľov majú vyčíslenú DPH v slovenskej mene alebo nie.

Nepodarenci z Caterpillar v B.Bystrici sú neznalí a slepo dôverujú daňovému poradcovi, ktorému sa nechce robiť zbytočnú administratívu.

apo
Simonab
25.09.07,06:29
Nepodarenci z Caterpillar v B.Bystrici sú neznalí a slepo dôverujú daňovému poradcovi, ktorému sa nechce robiť zbytočnú administratívu.

apo

Apo, chcem sa ťa spýtať ako si pochodil v tom Caterpilari. Nám jednoducho tie faktúry vystavovať nechcú, a keď som stále na tom trvala, poslali mi akési potvrdenie o tom, že faktúry jednoducho nevystavujú. Mám sa riadiť podľa splátkového kalendára. S ostatnými leasingovkami problémy nie sú, FA posielajú bez reptania.
apo
25.09.07,07:23
Apo, chcem sa ťa spýtať ako si pochodil v tom Caterpilari. Nám jednoducho tie faktúry vystavovať nechcú, a keď som stále na tom trvala, poslali mi akési potvrdenie o tom, že faktúry jednoducho nevystavujú. Mám sa riadiť podľa splátkového kalendára. S ostatnými leasingovkami problémy nie sú, FA posielajú bez reptania.

Posielajú faktúry a aj spätne poslali. Osoba, ktorá je zodpovedná za účtovníctvo a zrejme aj veci týkajúce sa daní je otec so synom ako dodávatelia, otec je registrovaný v komore daňových poradcov. No nech sme všetci ochránení od takýchto daňových poradcov.

Keď podľa splátkového kalendára pripadne deň daňovej povinnosti na víkend alebo sviatok, títo supermani hodnoty v Eurách zo splátkového kalendára prepočítavajú nasledujúcim kurzovým lístkom a nie posledným platným pred sviatkom. Keď mi spätne poslali faktúry tak hneď prvú, ktorá pripadla na 1. máj som im poslal na prepracovanie a nebola to náhoda, lebo 1. júl prepočítali kurzom z 2. júla a nie z 29. júna.

Takže treba na nich nekompromisne tlačiť a nedať im na výber. Pripadá mi to tak, že hlavný dôvod prečo nechcú vydávať faktúry v SK je to, že si šetria robotu a nie sú natoľko znalí problematiky, že netušia, že firmy, ktoré berú techniku za obrovské peniaze nemajú nárok na odpočet DPH.

Zákon by mal byť postavený tak, že vinník by mal byť postihnutý za zle vystavený doklad, ale žiaľ je to naopak, keď chcem odpočítať tak ja musím vinníka prinútiť urobiť nápravu a správa daní čuší.

Pozdravujem.

apo
Simonab
25.09.07,09:51
Apo ďakujem, skúsim ešte na nich pritlačiť ale teraz im to pošlem už písomne a doporučene. Telefonicky to jednoducho nejde.
linda991
17.07.09,12:03
Čítam, že máte skúsenosti s firmou Caterpillar, preto sa chcem spýtať na ich splátkový kalendár. Prebrala som účtovníctvo a našla som len Dohodu o splátkach, kde je rozpísaná leas. splátka nájomného a DPH. Neviem si podľa tohto splátkového kalendára zúčtovať leasing na istinu a finančnú činnosť, nemôžem sa dopátrať ani k leas. zmluve. Firma, ktorá nám doteraz robila účtovníctvo si s tým hlavu nelámala, vraj žiadny iný splátkový nevystavujú. Ako potom zúčtovať finančnú činnosť a istinu. Je to uvedené niekde v leas. zmluve, alebo spoločnosť zasiela ešte iný splátkový kalendár?
apo
20.07.09,08:01
Z Catterliller lízingu sme mali riadny splátkový kalendár tak ako to robia iné lízngovky.

Oni iba odmietali vystavovať faktúru s DPH vyjadrenou v SK.

Skús sa obrátiť na nich s prosbou, aby ti splátkový kalendár poslali mailom, zatiaľ mi v rôznych lízingovkách vždy vyhoveli.

Zmluvu ani nepotrebuješ, ak je v splátkovom kalendári informácia aj o nultej splátke, aby si vedela nasčítať celú výšku istiny.

apo