Danuska
08.02.05,11:25
Dnes sme mali inšpekciu, ktorá sa ma snažila presvedčiť, že v roku 2004 sme mali povinnosť zaregistrovať sa a odvádzať príspevky do recyklačného fondu.
STE ZAREGISTROVANÍ?
Katty
08.02.05,10:34
my sme zaregistrovaní od r2002
Monika
08.02.05,10:38
Neviete niečo bližšie o recyklačnom fonde ?
Koho sa týka, aký zákon za týmto fondom zaoberá ?

Srdečná vďaka a krásny deň.
Katty
08.02.05,10:42
www.recfond.sk
Danuska
08.02.05,10:53
zákon223/2001+127/2004+24/2004+443/2004+colný sadzobník, chcú od nás 100000,- ako príspevok+ do 1/2melouna pokuta chi-chi-chi, ale ak zdokladujete, že separujete odpad, že ho vyvážate do zberných surovín, že máte zmluvu s niekým, kto sa zaoberá zhodnocovaním odpadu, možno to odpustia /aj nám/
Katty
08.02.05,11:01
recyklačný fond sa týka výrobcov a dovozcov daných komodít, neviem čo s tým má mať separovaný odpad....
Danuska
08.02.05,12:16
To som si aj ja myslela, ale ak dovážaš hocičo, náš to pravdepodobne zabalené v niečom a o ten obal sa musíš postarať, tak je to.
Petra 303
09.02.06,12:43
tak ako je to s recyklačným fondom, dovážame elektroniku, neviem, kde mám začať, pomóóóc
rada
09.02.06,18:58
Treba pozrieť zákon č. 223/2001 Z.z. tak okolo § 40 tam je uvedené koho sa týka povinnosť platiť príspevok a je tam aj výpočet príspevku do RF -§56 myslím.
Petra 303
10.02.06,11:38
ok, ale ak by sme sa dohodli so združením na zhodnocovanie odpadu .atď, potom by sme platili príspevok aj do RF aj združeniu? Alebo sa to nejak odpočíta? Zákon 223/2001 som prečítala, ale potrebovala by som ešte pomoc od niekoho kto to už robil, najlepšie dovoz-elektro.:confused: A ešte niečo, ak firma niekoľko rokov pôsobí a dováža a zaregistruje sa až teraz do rec. fondu- aké to bude mať následky?
Macka
05.10.06,06:19
Prikláňam sa k Petre a prosím o radu.Myslím,že teraz čo sa týka recyklačného fondu je to nanajvýš aktuálne.Máme takisto problém,sme dovozcovia akumulátorov, pamaťových kariet a iného tovaru o ktorom hovorí spomínaný zákon o odpadoch, a tiež tomu nerozumiem.My už síce registrovaní sme, ale tiež mi nie je jasné akým sposobom máme platiť poplatky do RF a tiež som si zákon prezrela.Dostali sme aj ponuku uzavrieť zmluvu o spolupráci a členstve od jednej spoločnosti,ktorá chce za nás zasielať jednotlivé hlásenia ,a takisto na vyžiadanie aj odviesť a likvidovať opotrebený tovar.Samozrejme,že za určitý vstupný poplatok, a potom ďalšie poplatky v závislosti od množstva dovezeného tovaru.Tiež mi nie je jasné či poplatky budem platiť 2x a ako ich vlastne vypočítať? Hneď pri dovoze podľa množstva a následne to sumarizovať a viesť evidenciu za 1/4 rok, a na základe toho spätne potom platiť do RF?A čo na FA? Pri každom predaji si podľa množstva a odporučených recykl. poplatkov vypočítam výšku poplatku,uvediem ho na FA zvlášt?Lenže potom by bol recykl.poplatok za tovar zaplatený 2x.Jeden x nami na základe hlásení a 1x našim odberateľom.Fakt tomu nerozumiem.Pozerala som už aj na nete,ale nikde som stránku o tom ako majú dovozcovia postupovať nenašla.Nehovoriac o tých tlačívách a jednotlivých hláseniach,ktoré sa robia na ministerstvo ŽP a neviem kde ešte.Poprosím všetkých ,ktorí s tým majú skúsenosti aby poradili alebo,kde si to môžem naštudova´t lebo samotný zákon o odpade o tom nehovorí.Moc dakujem za pomoc.
KEJKA
05.10.06,18:34
ak máte platiť poplatky do Recyklačného fondu, máte PRÁVO žiadať úhradu týchto poplatkov od odberateľov. Čiže pre vás je výsledok hospodárenia nulový.
Tiež mám s tým problém. Našla som viacero linkov...teda kamarátka našla. Ak ma to nevyhodí, tak ich tu pripnem.
malina
05.10.06,20:04
maca88
23.10.06,10:03
Dobrý deň všetkým, chcela by som sa opýtať. Sme soft.spoločnosť, ktorá nakupuje počítačové komponenty od distribučných spoločností v SR, a predáva ich ďalším klientom v SR. od distribučiek máme na faktúrach vyznačené od 1.10.2006 recyklačné poplatky, autor.....tie zahrňame do obstarávacej ceny tovaru.
Máme aj my od 1.10.2006 nejakú povinnosť? :(
A čo ked kupujeme nejaké komponenty pre ďalších zákazníkov zo zahraničia - EU? Niečo nám ide priamo do našej spotreby, niečo predávame v SR.

ďakujem
Gabi03
23.10.06,10:21
Do recyklačného fondu sa platí iba v tom prípade, ak ste nesplnili limity dané na určité obdobie.
Najlepšie je zaregistrovať sa do nejakého kolektívneho systému (samozrejme nie zadarmo), ktorá vám skoro všetko vybaví.
Ak máte na dodávateľských dokladoch uvedené poplatky, mali by ste ich aj vy. Ale určite ich musíte uvádzať, ak konečný predajca, ktorý predáva ten konkrétny tovar ich uvádza na doklade (najskôr na doklade z ERP).
Medzi výrobou a dovozom z EÚ v tomto zmysle nie je rozdiel.
To, čo vy spotrebujete, vám ide do nákladov. To, čo ďalej predáte, budete mať na strane nákladov i výnosov, teda výsledok je nula.

Dúfam, že je to trochu zrozumiteľné. Ak máte ďalšie otázky, prosím trochu konkrétnejšie.
maca88
23.10.06,10:57
Kde zistím či sme prekročili limity, alebo nie? Tovar predávame už konečnému spotrebiteľovi, ktorý tovar spotrebuje. Aj tak potrebujeme uvádzať poplatky, alebo stačí ak bude uvedené v obstarávacej cene?

Z Eu dovezieme tak možno 10 ks PC do roka, zbytok je od distribučiek v SR
Gabi03
23.10.06,10:59
Kde zistím či sme prekročili limity, alebo nie? Tovar predávame už konečnému spotrebiteľovi, ktorý tovar spotrebuje. Aj tak potrebujeme uvádzať poplatky, alebo stačí ak bude uvedené v obstarávacej cene?

Z Eu dovezieme tak možno 10 ks PC do roka, zbytok je od distribučiek v SR

Tie limity sú dané... možno ministerstvo životného prostredia. Neviem, treba nájsť, niekde určite sú. Ide o to, že musíte zabezpečiť spätný odber elektrospotrebičov vo výške limitov, ktoré potom odborne zlikvidujete. Ak tieto limity neprekročíte, musíte platiť do recyklačného fondu.
Či budete uvádzať poplatky alebo nie, je to na vašom rozhodnutí. Hovorí sa o tom v zákone o odpadoch - myslím.
maca88
23.10.06,11:23
ďakujem za odpovede, tie limity som si už našla. Chcem sa ešte opýtať či sa musíme zaregistrovať do Registra výrobcov elektrozariadení
Gabi03
23.10.06,11:24
ďakujem za odpovede, tie limity som si už našla. Chcem sa ešte opýtať či sa musíme zaregistrovať do Registra výrobcov elektrozariadení

Áno, tiež hrozia pokuty.
Velettka
23.10.06,11:54
Ako teraz s tymto tu ste maporiadne vystrasili ..... teraz neviem ci aj my mame nejaku takuto povinnost, alebo nemame (pr. vyroba rozvadzacov...)
KEJKA
23.10.06,16:37
Ako teraz s tymto tu ste maporiadne vystrasili ..... teraz neviem ci aj my mame nejaku takuto povinnost, alebo nemame (pr. vyroba rozvadzacov...)
ako výrobcovia takmer určite...... radšej si háňaj informácie.
Ja tak viem, že výrobcovia a dovozcovia sa musia.
Nechcem plašiť, ale........
Katty
04.11.06,15:14
Ahojte potrebujem poradit, firma dovaza elektrozariadenia z EU, doteraz vsak nebola registrovana v ziadnom kolektivnom systeme ani v recyklacnom fonde a neuctovala svojim odberatelom recyklacne poplatky na fakturach. Teraz sa chce zaregistrovat v jednom kolektivnom systeme. Doplatenie poplatkov za cely rok 2006 vsak vychadza na vysoku ciastku, co by bolo pre firmu dost velke financne zatazenie, kedze by to muselo ist z vlastnych prostriedkov. Vie mi niekto poradit co v pripade ze bude platit poplatky az od 11/2006, moze byt niekym sankcionovana, je to velke riziko, nechat obdobie pred 11/2006 len tak?
Este mi nie je jasne, ze kolektivnemu systemu sa plati podla objemu dovozu a nie predaja daneho tovaru, takze vznika rozdiel medzi zaplatenymi poplatkami a vyfakturovanymi...
Budem rada ak mi niekto vie poradit.
Dakujem
Katty
04.11.06,16:43
Ahojte potrebujem poradit, firma dovaza elektrozariadenia z EU, doteraz vsak nebola registrovana v ziadnom kolektivnom systeme ani v recyklacnom fonde a neuctovala svojim odberatelom recyklacne poplatky na fakturach. Teraz sa chce zaregistrovat v jednom kolektivnom systeme. Doplatenie poplatkov za cely rok 2006 vsak vychadza na vysoku ciastku, co by bolo pre firmu dost velke financne zatazenie, kedze by to muselo ist z vlastnych prostriedkov. Vie mi niekto poradit co v pripade ze bude platit poplatky az od 11/2006, moze byt niekym sankcionovana, je to velke riziko, nechat obdobie pred 11/2006 len tak?
Este mi nie je jasne, ze kolektivnemu systemu sa plati podla objemu dovozu a nie predaja daneho tovaru, takze vznika rozdiel medzi zaplatenymi poplatkami a vyfakturovanymi...
Budem rada ak mi niekto vie poradit.
Dakujem

prosim prosim poraďte mi dosť mi to súri :mee:
lenkak
04.11.06,20:20
Katty
05.11.06,10:20
Lenka to som uz citala ale vela som sa tam nedocitala, navyse firma sa nebude priamo registrovat v recyklacnom fonde ale cez kolektivny system a platit bude jemu.
Ide mi skor o to, ze kolektivny system vie firme vykryt obdobie celeho roka 2006, co vsak znamena doplatit poplatky za cele obdobie, co by fy musela zaplatit zo zisku alebo byt v kol.systeme len od 11/2006 a zacat vyberat rec.poplatky od 11/2006 od odberatelov a tym vykryvat poplatky do systemu. Zaujima ma ci moze byt potom fy pokutovana za to ze do 11/2006 neplatila, nebola registrovana a tak ... nema o tom niekto informacie???????
prosiiiiim