IVEB
25.06.07,08:43
Zamestnanec nás požiadal o skrátenie pracovného času z 40 hodín týždenne na 32 hodín týždenne.
1. Je potrebné na SP niečo nahlásiť ?
2. Nárok na dovolenku sa kráti , alebo zostáva?
3. Ako mu vypočítam mzdu , ak základný plat pri 40 hodinovou prac.čase mal napr. 20000Sk ?
azuz
25.06.07,07:02
Zamestnanec nás požiadal o skrátenie pracovného času z 40 hodín týždenne na 32 hodín týždenne.
1. Je potrebné na SP niečo nahlásiť ? Nie
2. Nárok na dovolenku sa kráti , alebo zostáva? Ostáva.
3. Ako mu vypočítam mzdu , ak základný plat pri 40 hodinovou prac.čase mal napr. 20000Sk ? 20000/40x32=16000
Odpovede sú zelenou farbou.
IVEB
06.08.07,08:56
A ešte by som sa chcela opýtať , ako je to potom s dovolenkou ? Kráti sa mu nárok na dovolenku , alebo nie ? Myslím tým to , že ak prvých šesť mesiacov bol na plný úväzok a dva mesiace / júl, august/ má skrátený úväzok a od 01.09.2007 bude opäť na plný úväzok . Pýtam sa to preto , lebo programy na mzdy mi automaticky krátil nárok na dovolenku.
Marína
06.08.07,09:35
Zuzka odpovedala v prísp. 2 NIE. Dovolenka sa nepočíta na hodiny, ale týždne(dni), t.z. že počet dní dovolenky ostáva nezmenený len pri plnom úväzku napr. 8 hod. by bola náhrada za 1 deň dovolenky 8 x priemer. zárobok, pri skrátenom úväzku napr. na 6 hod. 6 x priemer. zárobok.
Pozri aj výborný príspevok od Vladi(vladan): http://www.porada.sk/t25845-dovolenka--rozdelenie.html

Časť citátu:

Pýtam sa to preto , lebo programy na mzdy mi automaticky krátil nárok na dovolenku.
Program Ti kráti dni nároku na dovolenku? Nekráti náhodou náhradu za dovolenku(oproti predchádzajúcim mesiacom, keď pracoval na plný úväzok)?
Libusa
06.08.07,09:42
Ak zamestnanec pracujúci na kratší pracovný čas odpracuje u daného zamestnávateľa 60 dní v kalendárnom roku vznikne mu nárok na celoročnú dovolenku v takom rozsahu ako zamestnancom na plný pracovný úväzok. Ak zamestnanec napríklad pracuje v týždni 3 dni po 2 hodiny má nárok na 4 príp.5 týždňov dovolenky, jeho týždňom dovolenky sú 3 dni s náhradou mzdy 2 hodiny za každý deň dovolenky, t.j. za týždeň dovolenky by mal zaplatených 6 hodín.
výpočet nároku 4týždnex3dni=12dní
výpočet nároku 5 týždňovx3dni=15dní
Keby si zamestnanec vybral dovolenku vcelku vypísal by si dovolenkový lístok aj na dni keď nemá rozvrhnutú pracovnú zmenu. Keby si však so súhlasom zamestnávateľa čerpal dovolenku len po dňoch, čerpal by ju len v dňoch , keď má pracovať.
danculo
10.08.07,07:02
Ak zamestnanec pracujúci na kratší pracovný čas odpracuje u daného zamestnávateľa 60 dní v kalendárnom roku vznikne mu nárok na celoročnú dovolenku v takom rozsahu ako zamestnancom na plný pracovný úväzok. Ak zamestnanec napríklad pracuje v týždni 3 dni po 2 hodiny má nárok na 4 príp.5 týždňov dovolenky, jeho týždňom dovolenky sú 3 dni s náhradou mzdy 2 hodiny za každý deň dovolenky, t.j. za týždeň dovolenky by mal zaplatených 6 hodín.
výpočet nároku 4týždnex3dni=12dní
výpočet nároku 5 týždňovx3dni=15dní
Keby si zamestnanec vybral dovolenku vcelku vypísal by si dovolenkový lístok aj na dni keď nemá rozvrhnutú pracovnú zmenu. Keby si však so súhlasom zamestnávateľa čerpal dovolenku len po dňoch, čerpal by ju len v dňoch , keď má pracovať.

Takze vyjadrene v dnoch (tak totiz je narok na dovolenku nahodeny aj v systemoch spracujúcich mzdy, nie v tyzdnoch) sa predsa len dovolenka krati, kedze pracovnik pracuje len 3 dni v tyzdni teda z 25 dni ma len 15 d.
pripadne alikvotne, pokial zmena pracovneho uväzku prebehla v priebehu roka.
Je tak ?
Libusa
21.08.07,11:52
Zákonník práce hovorí o 4 až 5 týždňoch dovolenky. Pri kratšom pracovnom úväzku môže byť dohodnutá pracovná doba 5 dní v týždni po 2 hodiny. Vtedy by mal pracovník nárok na 20 prípadne 25 dní dovolenky pričom by mu patrila náhrada za za 2 hodiny na 1 deň dovolenky. Kratší pracovný pomer ale nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni v týždni preto ak bude dohodnutý na tri dni v týždni po dve hodiny bude platiť prepočet uvedený v príklade.
dada 1
12.05.08,11:04
Zamestnanec má skrátený pracovný čas 30 hod. týždenne, ako mu vypočítam minimálny základný plat pri hodinovom odmeňovaní.Dakujem
Heni
13.12.08,17:06
zamestnanec mal pracovný čas 8 hod denne a bol odmeňovaný mes.mzdou 8100,- Sk
ak sa mu od 1.11. zmenil prac. úväzok na 1 hod denne a mzda na 1500,- Sk / mesiac, je treba prepočítať aj priemerný zárobok (pre účely preplatenia dovolenky) ? alebo ten mu zostane z predchádzajúceho štvrťroka nezmenený?
Heni
15.12.08,05:35
zamestnanec mal pracovný čas 8 hod denne a bol odmeňovaný mes.mzdou 8100,- Sk
ak sa mu od 1.11. zmenil prac. úväzok na 1 hod denne a mzda na 1500,- Sk / mesiac, je treba prepočítať aj priemerný zárobok (pre účely preplatenia dovolenky) ? alebo ten mu zostane z predchádzajúceho štvrťroka nezmenený?
posúvam...
Heni
15.12.08,06:30
Prečítala si si §134 Zákonníka práce? Niečomu si nerozumela? Vyhľadávač na Porade nezafungoval? Otázka bola riešená v minulosti viac než jedenkrát.
Prajem úsoešný deň. :)
Prečítala.
Nerozumela: či je potrebné prerátať, aj ked sa zmenil nielen dohodnutý prac. čas ale aj mzda bola zmenená - rozhodnutím šéfa bez akejkoľvek nadväznosti na pôvodnú mzdu.
Vyhľadávač som použila viackrát, takýto prípad som nenašla.
Ak bola konkrétne takáto otázka už riešená, mohol si, prosím, priložiť link.
Pekný deň aj Tebe.
Marína
15.12.08,10:40
Takáto zmena nemôže nastať rozhodnutím šéfa, ale súhlasom oboch zmluvných strán. Viď §54 Dohoda o zmene pracovných podmienok
Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.

Podľa § 134
(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.
(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.
Z toho vyplýva, že pre náhradu príjmu použiješ priemerný zárobok vypočítaný zo mzdy dosiahnutej v rozhodujúcom období, t. z. neupravuješ ho.
Tiež je rozhodujúce, či bol dojednaný kratší pracovný čas alebo sa zmenil ustanovený prac. čas. Ak sa zmenil ustanovený pracovný čas, potom platí ustanovenie § 134 ods. 5
(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.




Dana7
03.03.09,07:40
Zuzka odpovedala v prísp. 2 NIE. Dovolenka sa nepočíta na hodiny, ale týždne(dni), t.z. že počet dní dovolenky ostáva nezmenený len pri plnom úväzku napr. 8 hod. by bola náhrada za 1 deň dovolenky 8 x priemer. zárobok, pri skrátenom úväzku napr. na 6 hod. 6 x priemer. zárobok.
Pozri aj výborný príspevok od Vladi(vladan): http://www.porada.sk/t25845-dovolenka--rozdelenie.html

Časť citátu:

Program Ti kráti dni nároku na dovolenku? Nekráti náhodou náhradu za dovolenku(oproti predchádzajúcim mesiacom, keď pracoval na plný úväzok)?


Ja mám podobný problém, kolegyňa má zostatok dovolenky z minulého roku celých 25 dní. Teraz nám skrátili uväzok z 8 na 7 hodín. Ako jej máme preplatiť tú dovolenku z minulého roku ako 8-hodinovú / ona na tom trvá, logicky má podľa mňa aj pravdu, že na to, aby mala 8-hodinovú dovolenku musela aj 8 hodín odrobiť / alebo ak ju čerpá tak sa jej preplatí len ako 7 dní?

Ďakujem
mzdarka renca
03.03.09,07:51
Ja mám podobný problém, kolegyňa má zostatok dovolenky z minulého roku celých 25 dní. Teraz nám skrátili uväzok z 8 na 7 hodín. Ako jej máme preplatiť tú dovolenku z minulého roku ako 8-hodinovú / ona na tom trvá, logicky má podľa mňa aj pravdu, že na to, aby mala 8-hodinovú dovolenku musela aj 8 hodín odrobiť / alebo ak ju čerpá tak sa jej preplatí len ako 7 dní?

Ďakujem

Dovolenka - nárok a zostatok je na dni, nie na hodiny. Dovolenku preplácaš podľa aktuálneho úväzku, t.j. 7 hod./deň.
Dana7
03.03.09,08:06
Dovolenka - nárok a zostatok je na dni, nie na hodiny. Dovolenku preplácaš podľa aktuálneho úväzku, t.j. 7 hod./deň.


Ďakujem, ale nebude s tým spokojná. Nárok je síce na dni ale dovolenková priemerka je hodinová a je rozdiel, či mám na výplate napr. 8 eur x 7 hod., alebo 8 eur x 8 hod. A ako potom vysporiadať rezervu na nevyčerpanú dovolenku, ktorú sme rátali na 8 hod. úväzok. Jednoducho o tie hodiny príde. A z toho určite nebude nadšená, ja by som tiež nebola.
nicolet
03.03.09,09:21
Firma chce znížiť týždenný pracovný čas zo 40 na 35 hod.
Je potrebné robiť dodatky k zmluvám všetkým zamestnancom?
Môže firma takto znížiť pracovný čas na nejaké prechdné obdobie?
mzdarka renca
03.03.09,09:25
Firma chce znížiť týždenný pracovný čas zo 40 na 35 hod.
Je potrebné robiť dodatky k zmluvám všetkým zamestnancom?
Môže firma takto znížiť pracovný čas na nejaké prechdné obdobie?

nie, ak mzda - plat ostane ten istý ako pri 40 hod. úväzku.

áno, ak budú zmenené platové podmienky
brikina
03.03.09,11:19
nie, ak mzda - plat ostane ten istý ako pri 40 hod. úväzku.

áno, ak budú zmenené platové podmienky

Renča a čo v prípade, že ide o zamestnancov, ktorí majú úkolovú mzdu. Sadzby pri jednotlivých úkonoch a výkonoch sa nemenili, ale zamestnávateľ chce skrátiť prac. čas z 8 na 6 hodín. V konečnom dôsledku sa mu mzda za mesiac zníži, ale sadzby z ktorých sa mzda skladá sa nemenili...
A ešte jedna otázka, na základe čoho si napísala, že nemusia podpisovať v prípade, že sa nemení mzda?
mzdarka renca
03.03.09,12:38
Renča a čo v prípade, že ide o zamestnancov, ktorí majú úkolovú mzdu. Sadzby pri jednotlivých úkonoch a výkonoch sa nemenili, ale zamestnávateľ chce skrátiť prac. čas z 8 na 6 hodín. V konečnom dôsledku sa mu mzda za mesiac zníži, ale sadzby z ktorých sa mzda skladá sa nemenili...
A ešte jedna otázka, na základe čoho si napísala, že nemusia podpisovať v prípade, že sa nemení mzda?


1. týmto zamestnancom treba prerobiť prac. zmluvy, alebo prehodnotiť normy práce, tak, aby im v konečnom dôsledku mzda akú mali predtým ostala

2. na základe vnútorného predpisu, ktorý si môžete vypracovať, pokiaľ je to v prospech zamestnanca
brikina
03.03.09,12:46
1. týmto zamestnancom treba prerobiť prac. zmluvy, alebo prehodnotiť normy práce, tak, aby im v konečnom dôsledku mzda akú mali predtým ostala

2. na základe vnútorného predpisu, ktorý si môžete vypracovať, pokiaľ je to v prospech zamestnanca

Ďakujem za odpoveď :)
marcelaStanakova
11.01.10,15:08
Múže zamestnávateľ po dohode so zamestnanacami skrátený pracovný čas na polovičku ked nemá na dva mesiace prácu na plný pracovný čas? Ke´d ano akým spôsobom ?
Inečka
01.02.10,14:18
Dovolenka - nárok a zostatok je na dni, nie na hodiny. Dovolenku preplácaš podľa aktuálneho úväzku, t.j. 7 hod./deň.

Prosím Ťa, podľa akého § sa prepláca dovolenka podľa aktuálneho úväzku?
Mám kamarátku, ktorá skončila pracovný pomer a ku dňu skončenia mala 20 dní nevyčerpanej dovolenky. Do 30.9.09 mali 35 hod. týždenný prac. úväzok. Od 1.10.09 majú 40 hod. prac. úväzok.

Mzdárka jej vypočítala podľa mňa nesprávne priemer na dovolenku:
úhrn miezd bez náhrad 1.376,84 EUR za III.Q 2009
odprac. dní: 58
odprac. hodín: 406
priem. deň: 7 hod.
priemerný zárobok: 2,9673 EUR / hod.

Podľa tohto výpočtu jej vypočítala priemerný zárobok 1.376,84 : 464 hod. (teda 58 dní x 8 hodín, hoci ona v III.Q pracovala 58 dní x 7 hodín a podľa mňa jej mala priemerný zárobok vydeliť skutočným počtom odpracovaných hodín, teda číslom 406).
Mzdárka trvá na tom, že jej musela takto prepočítať priemerný zárobok, lebo od októbra robila už 8 hod. denne. Ja si myslím, že to nie je správne. Že jej to takto počítali len z dôvodu, aby jej preplatili menšiu sumu na dovolenku. Rozdiel vo výpočte je 0,4239 EUR na hodinu a pri 20 dňoch to robí dosť veľkú sumu.

Prosím o názor a najmä nejaký §, ako sa počíta priemer na dovolenku pri zvýšenom prac. čase. Ja si myslím, že mzdárka pravdu nemá.
Inečka
03.02.10,10:07
posúvam
topper1
01.07.10,09:16
Dobrý deň,
zamestnávateľ chce zamestnankyni (upratovačka) upraviť pracovný čas z 8 hod. na 6 hod. denne..je platená hodinovou mzdou, teda by sa jej plat znížil a ona s tym nesúhlasi. §54 ZP uvádza, že sa musia na zmene dohodnuť. Ona zmenu pravdepodobne nepodpíše..čo môže zamestnávateľ urobiť?
Môže jej dať výpoveď a podľa akého bodu §63? musí byť výpovedná doba?

(na doplnenie: zamestnavateľ si mysli, že prácu nestiha vykonavať dôsledne, preto zamestnal aj druhu upratovačku na 4 hodiny)

ďakujem
DankaP
01.07.10,14:38
kde najdem info o tom, ci a ako je mozne skratit pracovnu dobu v dobach nadmernej teploty (nad 30C napr.)? teda tepla vonku myslim :-)!
Tweety
01.07.10,14:51
Dobrý deň,
zamestnávateľ chce zamestnankyni (upratovačka) upraviť pracovný čas z 8 hod. na 6 hod. denne..je platená hodinovou mzdou, teda by sa jej plat znížil a ona s tym nesúhlasi. §54 ZP uvádza, že sa musia na zmene dohodnuť. Ona zmenu pravdepodobne nepodpíše..čo môže zamestnávateľ urobiť?
Môže jej dať výpoveď a podľa akého bodu §63? musí byť výpovedná doba?
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

(na doplnenie: zamestnavateľ si mysli, že prácu nestiha vykonavať dôsledne, preto zamestnal aj druhu upratovačku na 4 hodiny)
Kedže ide o výpoveď, preto je namieste aj výpovedná doba.
ďakujem
Odpovede v texte.
suklova
17.02.11,09:50
Máme zamestnanca, ktorý poberá čiastočný invalidný dôchodok. Má uzatvorený riadnu prac.zmluvu. Keďže má dni, kedy veľmi nevládze robiť a odrobí napr. iba 5 hodín, požiadal nás o skratenie prac.uväzku s tým, že dostane hodinovú mzdu za počet odprac.hodín. Môžeme mu urobiť dodatok k PZ s tým, že neuvedieme na koľko hodín denne bude pracovať? Ďakujem.
suklova
17.02.11,10:17
Nevie mi prosím niekto poradiť, či môžem uzatvoriť s týmto zamestnancom dodatok k PZ s tým, že podľa §49 sme sa dohodli na kratšom pracovnom čase a neuvediem tam na koľko hodín týždenne? Prosím, poradí mi niekto?
ivka70
17.02.11,11:31
Nevie mi prosím niekto poradiť, či môžem uzatvoriť s týmto zamestnancom dodatok k PZ s tým, že podľa §49 sme sa dohodli na kratšom pracovnom čase a neuvediem tam na koľko hodín týždenne? Prosím, poradí mi niekto?

Podla mna nemozete, tyzdenny pracovny cas mu musite uviest v PZ.
Z toho sa pocitaju minimalne odvody, minimalna mzda , ....
Tak to skuste na polovicny uvazok (4 hod./denne, 20 hodin/tyzdenne) s Pohyblivou prac. dobou (odpracuje, kedy bude moct, cize niektory den 1 hodinu, iny den 7 hodin) a hodiny navyse v mesiaci mu zaplatte ako nadcas.
suklova
17.02.11,12:34
Ďakujem :)