Michelle22
25.06.07,09:38
Prosím o radu,
Kúpujeme auto na leasing ale nevieme či ho máme kúpiť ako súkromná osoba alebo živnostník. V čom je pri účtovaní a uplatňovaní výdavkov najväčší rozdiel? Kedy sa dáva do nákladov skutočná spotreba a kedy prepočet koeficientom?
Ďakujem
Tweety
25.06.07,07:40
Skutočná spotreba a všetky náklady na MV- ak je v majetku.
Zoltán Kovács
25.06.07,07:41
Ak auto nie je zahrnuté do obchodného majetku, tak sa uplatňuje iba paušál za najazdený km. Paušál už zahrňuje všetky výdavky ohladne auta.
ekopo
25.06.07,08:10
Pri uvažovaní, či dať auto (leasing) do podnikania, alebo ho zakúpiť ako súkromná osoba, treba prihliadať na cenu auta a počet prejazdených km za rok. Napr. cena auta 500.000,-Sk, najazdené km za rok 30.000.
Pri aute v podnikaní je to náklad leasing na rok cca 125.000 Sk a pri 3,-Sk na km 90.000,-Sk na PHM. Nakoľko je auto nové a v záruke cenu ND neuvažujem. Ale dáme napr. 30.000,-Sk (poistenie, daň....) To je spolu na auto v podnikaní náklad 245.000,-Sk. Pri súkromnom aute je to pri 30.000 km 6,20 + 3 = 9,2 Celkový náklad je potom 276.000,-Sk. Ak je cena auta nižšia, alebo počet km vyšší, tak je aj rozdiel v oboch prípadoch väčší. Podotýkam, uviedol som hrubé čísla a 4 r.leasing.
Michelle22
25.06.07,08:18
Čiže ak auto nebude majetkom firmy nie je možné dávať do nákladov ani splátky leasingu?
Kedy sa auto stáva majetkom firmy, ak je kupene "na IČO" , alebo ak sa len zaeviduje ako majetok?
Tweety
25.06.07,08:20
1. áno, nie je možné
2. zaeviduje sa do majetku na začiatku lízingu.
macula
25.06.07,08:23
Čiže ak auto nebude majetkom firmy nie je možné dávať do nákladov ani splátky leasingu?
Kedy sa auto stáva majetkom firmy, ak je kupene "na IČO" , alebo ak sa len zaeviduje ako majetok?
Ak auto nebude majetkom firmy, tak leasing.splátky nie je možné dávať do nákladov. A kúpite auto na ,,IČO", teda na firmu, vtedy je majetkom firmy.
Jana Acsová
25.06.07,08:35
Prosím o radu,
Kúpujeme auto na leasing ale nevieme či ho máme kúpiť ako súkromná osoba alebo živnostník. V čom je pri účtovaní a uplatňovaní výdavkov najväčší rozdiel?V prípade finančného prenájmu znejúceho na súkromnú osobu, ak by ste neuplatňovali dańové výdavky na finančný prenájom, základnú náhradu za každý 1 km jazdy nemôžete uplatniť, nakoľko auto nie je vo vlastníctve SZČO. V prípade účtovania o finančnom prenájme, sú výdavky s ním spojené daňovým výdavkom, ak sú splnené ostatné podmienky. Základnú náhradu nie je možné uplatniť, t.j. v prípade nezaradenie predmetu finančného prenájmu do obchodného majetku stratíte možnosť uplatniť súvisiace výdavky (základná náhrada, opravy, údržba ...)


Kedy sa dáva do nákladov skutočná spotreba a kedy prepočet koeficientom?
Neviem, čo máte na mysli. Auto v obchodnom majetku - spotreba PHL podľa § 19/2/l) ... teda aj v prípade prenájmu. Náhrady podľa § 19/2/e) sa používajú v prípade súkromného osobného automobilu vo vlastníctve SZČO. To nie je leasing.
Jana Acsová
25.06.07,08:36
Pozrite k základnej náhrade:
http://www.porada.sk/t33037-zakladna-nahrada-za-pouitie-sukromneho-automobilu.html
Pozrite k spotrebe PHL:
http://www.porada.sk/t34060-spotreba-phl.html

Všetko sa týka súkromného automobilu nezahrnutého do obchodného majetku.
zico
08.09.07,19:34
Budem ďalej rozvíjať otázku zaradenia do obchodného majetku. FO kúpila osobné auto formou finančného leasingu 1. 9. 2007 (nie na IČO). Keďže je aj podnikateľom, rozhodol sa, že auto chce zaradiť do podnikania - teda do obchodného majetku k 1. 10. 2007.
1. Je auto preradené z osobného majetku do podnikania dňom, kedy o ňom začnem účtovať?
2. Musím v technickom preukaze urobiť zmenu a dať dopísať IČO?
3. Po zaradení do podnikania si odpisy za rok 2007 uplatním až od 1. 10. 2007?
Heni
08.09.07,21:11
v tejto súvislosti (osobné auto na leasing zaradené do obch.majetku, ale i osobné auto kúpené v hotovosti a zaradené do obch.majetku):

1. vediem knihu jázd a do nákladov dávam skutočnú spotrebu PHL alebo prepočítanú podľa TP?
2. je nárok na odpočet DPH zo spotrebovaných PHL? ako na to?

vďaka vopred.
Monika Kováčová
08.09.07,21:14
v tejto súvislosti (osobné auto na leasing zaradené do obch.majetku, ale i osobné auto kúpené v hotovosti a zaradené do obch.majetku):

1. vediem knihu jázd a do nákladov dávam skutočnú spotrebu PHL alebo prepočítanú podľa TP?
2. je nárok na odpočet DPH zo spotrebovaných PHL? ako na to?

vďaka vopred.

1. kniha jázd a skutočná spotreba PHL
2. áno.
Heni
08.09.07,21:16
1. kniha jázd a skutočná spotreba PHL
2. áno.
dakujem za rýchlu odpoved. a ako na to dph?
Monika Kováčová
08.09.07,21:18
odpočet z dokladu o nákupe... nemusia byť spotrebované, môžu byť aj v nádrži.
natalakovac.
03.09.08,08:32
Ahojte,

mam otazku:
robim statistiku vts1-12/modul 512
predali sme auto
1/trzby za vlastne vykony a tovar?/604/
2/z toho trzby za vybrane trhove sluzby?/602/
602 - 604 asi to nezahrna alebo ano?mam to tam napisat?
Monika Kováčová
03.09.08,11:43
nie.
hanelie
19.03.09,10:53
poprosím skúsenejších poraďákov o kontrolu správnosti:

SZČO / platca DPH / kúpi od SZČO / platca DPH / MV / kat. N / na splátky

1. faktúru v celkovej sume s DPH zaradím do knihy záväzkov / automaticky sa mi zaradí do DPH dokladov
2. DPH si môže uplatniť celú pri najbližšej povinnosti podať DPDPH
3. vystavím zaraďovací protokol
4. zriadim odpisovú kartu
5. zaradím do DHM
6. Q - odpisy učtujem ako VNZD / postupne sa znižuje záväzok
7. na konci roku urobím ročný odpis 1/4 OC s DPH

2. prípad :

MV / kat. N / , ktoré nepresiahne sumu určenú na jednoročný odpis /850€/
je potrebné takisto zaradiť do DHM a odpisovať 4 roky ?
hanelie
19.03.09,13:16
posúvam :)
Monika Kováčová
19.03.09,13:23
poprosím skúsenejších poraďákov o kontrolu správnosti:

SZČO / platca DPH / kúpi od SZČO / platca DPH / MV / kat. N / na splátky

1. faktúru v celkovej sume s DPH zaradím do knihy záväzkov / automaticky sa mi zaradí do DPH dokladov
2. DPH si môže uplatniť celú pri najbližšej povinnosti podať DPDPH
3. vystavím zaraďovací protokol
4. zriadim odpisovú kartu
5. zaradím do DHM
6. Q - odpisy učtujem ako VNZD / postupne sa znižuje záväzok
7. na konci roku urobím ročný odpis 1/4 OC s DPH

2. prípad :

MV / kat. N / , ktoré nepresiahne sumu určenú na jednoročný odpis /850€/
je potrebné takisto zaradiť do DHM a odpisovať 4 roky ?
k prípadu 2: nie, ide o nákup materiálu v členení Hmotný majetok s dobou použiteľnosti viac ako rok
k jednotke: Máš k faktúre Zmluvu o splátkach? Ja by som to riešila evidenciou fa v knihe došlých fa a párovala čiastkové úhrady.
Pokiaľ budeš mať Majetok v evidencii obch. majetku k 31.12. uplatňuješ celý (ročný) daňový odpis ako VOZD.
Bod 6 a 7 nie je dobre.
hanelie
19.03.09,13:28
splátkové kalendáre mám

Pokiaľ budeš mať Majetok v evidencii obch. majetku k 31.12. uplatňuješ celý (ročný) daňový odpis ako VOZD.
toto sa asi týka druhého auta / celý odpis / - to prvé je vo vyššej hodnote - to sa bude odpisovať 4 roky


6. Q - odpisy učtujem ako VNZD / postupne sa znižuje záväzok
sorry, zle som napísala - ide o Q splátky = VNZD
Monika Kováčová
19.03.09,14:12
splátkové kalendáre mám

toto sa asi týka druhého auta / celý odpis / - to prvé je vo vyššej hodnote - to sa bude odpisovať 4 roky


sorry, zle som napísala - ide o Q splátky = VNZD

Hani, zle si ma pochopila... asi.

1. auto s cenou do 996€ - nákup materiálu v členení HM použiteľný viac ako rok = VOZD pri úhrade
2. auto s cenou nad 996€ - VNZD - nákup DHM pri platbe. A na konci roka k 31.12. uzávierkové operácie a ročný daňový odpis, t.j. 25% z Obstarávacej ceny ako Pr.réžia.
Monika Kováčová
19.03.09,14:16
2. prípad :

MV / kat. N / , ktoré nepresiahne sumu určenú na jednoročný odpis /850€/
je potrebné takisto zaradiť do DHM a odpisovať 4 roky ?

tu si nerozumieme. Jednoročný odpis neexistuje. Existuje HM s obstarávacou cenou nižšou ako 996 €. Takýto Hmotný majetok je VOZD - nákup materiálu.
hanelie
19.03.09,14:28
1. auto s cenou do 996€ - nákup materiálu v členení HM použiteľný viac ako rok = VOZD pri úhrade
toto členenie aplikujem vlastne až pri prvej splátke - teraz som "premiestnila"
záväzok z knihy záväzkov do prijatých faktúr:)