la-dy
08.02.05,11:42
Mam živnosť a núka sa mi dlhodobá práca v zahraniči.A tu začínajú problémy.:confused:
1.Zdravotná poisťovňa, hlavne čo sa týka dlhodobého pobytu v zahraničí.
2.Sociálna poisťovňa.
3.Dane a daňové priznanie, hlavne keď neviem či mi budú oni budú platiť čistú
alebo hrubú mzdu.
4.A čo preklad faktúr?Alebo ich vypisovať dvojjazične?
A ak Vás ešte niečo iné napadne čo mi pomôže poraďte prosím.
A čo mám vlastne faktúrovať.Budem tam pracovať /teda riadne manuálne/ vykonanú prácu, alebo čas?
Katty
28.02.06,12:24
nenašla som odpoveď na živnosť a práca v zahraničí, preto sa chcem spýtať:
živnostníkovi SR sa núka práca v Grécku, fotografovanie pre jednu firmu cca na pol roka, bude tam aj bývať a svoje služby im bude fakturovať. Má niekto skúsenosti, čo všetko treba vybaviť pred odchodom, kde a čo bude platiť??? Zdaňovať zrejme bude na SR spolu s doterajšími príjmami zo živnosti zo SR, takže v grécku by nemal nič platiť, žiadne preddavky ani poplatky pre ich inštitúcie, alebo sa mýlim?? Zdravotku si platí tu, sociálku tuším neplatí lebo nemusí. Prosím o radu.
Katty
01.03.06,09:58
Prebehla som veľa príspevkov o práci v zahraničí, ale všade sa uvádzali príjmy zo závislej činnosti, kde im dane zrážali zamestnávatelia a pri podávaní daň.priznania sa riadilo podľa toho či je zmluva o zamedz.dvoj.zdanenia a aký spôsob vysporiadania je s danou krajinou, či zápočtom alebo vyňatím. Ale čo príjem zo živnosti? Uvažujem správne ak si myslím že živnostník SR, bude vykonávať služby v Grécku, tam nebude platiť žiadne dane a všetko zdaní v SR v rámci daň.priznania, kde uvedie príjmy zo zahraničia, podľa úhrad faktúr. Príjmy v EUR prepočíta na SKK mesačných priemerom NBS a zdaní 19%-nou daňou
???
Silkov
05.03.06,11:42
Pri účtovaní si založiš valutovú pokladňu v ktorej budeš EUR prepočítavať na SKK a zároveň si môžeš uplatniť diety (stravne) + vreckove 40%.
Johanka
05.03.06,11:55
Príjmy prepočítaš kurzom NBS v deň prijatia platby.
abel
21.03.06,17:45
Ak SZČO jeden mesiac pracoval v Čechách a má len doklad o ubytovaní, môžem mu uplatniť ubytovanie, 600.- CZK stravné a 40 % vreckové a to všetko x 31 dní ? Vlastne mi vyhovuje odpoveď od Silkov, len by som k tomu chcela ešte nejaký súhlas.
abel
21.03.06,19:25
Posúvam, chcem to len potvrdiť. Prosím, prosím.
:)
( Alebo teda v tom horšom prípade aj vyvrátiť):mee:
abel
24.03.06,04:49
Peter, ďakujem za súhlas, lepšie sa mi spalo. A teraz ráno som si to ešte raz potvrdila.