gokko
25.06.07,11:30
O úrokoch z omeškania je tu toho viac, ale nejak som nenašla môj prípad. Máme viac faktúr od dodávateľa z ČR po splatnosti. Dohodli sme sa, že mu budeme platiť úroky z omeškania, denný úrok bude 0,025% z dĺžnej sumy x počet dní po splatnosti. Na úroky si chce dodávateľ štvrťročne vystaviť faktúru. Prosím o radu, keď spravíme takúto zmluvu o uhrádzaní úrokov z omeškania, či to
1. môžeme dať do nákladov
2. ako zaúčujem faktúru na úroky
3. či nemusím zraziť zrážkovú daň pred vyplatením úrokov
4. Dodávateľ je platiteľ DPH v ČR. DPH sa zdaňuje ako pri dodávke tovaru? Čiže až u nás zdaním a hneď odpočítam?
Ďakujem.
emgeton
25.06.07,10:25
O úrokoch z omeškania je tu toho viac, ale nejak som nenašla môj prípad. Máme viac faktúr od dodávateľa z ČR po splatnosti. Dohodli sme sa, že mu budeme platiť úroky z omeškania, denný úrok bude 0,025% z dĺžnej sumy x počet dní po splatnosti. Na úroky si chce dodávateľ štvrťročne vystaviť faktúru. Prosím o radu, keď spravíme takúto zmluvu o uhrádzaní úrokov z omeškania, či to
1. môžeme dať do nákladov ANO
2. ako zaúčujem faktúru na úroky 544AE/321
3. či nemusím zraziť zrážkovú daň pred vyplatením úrokov
4. Dodávateľ je platiteľ DPH v ČR. DPH sa zdaňuje ako pri dodávke tovaru? Nie je predmetom dane ( DPH ), ani v ČR, ani v SR.
Čiže až u nás zdaním a hneď odpočítam?
Ďakujem.
zvýraznené.
gokko
25.06.07,18:07
Prosím ešte váš názor na zrážkovú daň. Ja som úroky z omeškania v §43 nenašla, iba úroky na vkladných knižkách a na BÚ a pod. Podľa mňa teda nemáme povinnosť zraziť daň. Potvrdíte mi to niekto?
gokko
08.10.07,19:22
Prosím vás, ešte raz sa vraciam k zrazeniu dane pred vyplatením úrokov z omeškania DO ZAHRANIČIA právnickej osobe. Neviete niekto sa vyjadriť, máme zraziť daň, alebo nemáme túto povinnosť. Ďakujem za komentár.
emgeton
10.10.07,07:50
Prosím ešte váš názor na zrážkovú daň. Ja som úroky z omeškania v §43 nenašla, iba úroky na vkladných knižkách a na BÚ a pod. Podľa mňa teda nemáme povinnosť zraziť daň. Potvrdíte mi to niekto?

Mám za to, že to nepodlieha zrážkovej dani v zmysle § 43 zák. 595/2003 Zz.
gokko
10.10.07,14:48
Vďaka, vďaka za názor.
gokko
24.10.07,15:52
Dostala som od daňového poradcu ešte aj nasledovnú odpoveď, tak ju zverejňujem, ešte sa to možno niekomu zíde:
Podľa § 2 písm. g) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov predmetom dane daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou (zahraničnej osoby) je príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky. Príjmy, ktoré plynú daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou zo zdrojov na území Slovenskej republiky, sú vymedzené v § 16 zákona o dani z príjmov.

Príjem vo forme úrokov z omeškania, ktorý plynie českej firme za oneskorenú úhradu peňažného záväzku, nie je príjmom vymedzeným v § 16 zákona o dani z príjmov. To znamená, že tento príjem zahraničnej osoby nie je zdaniteľným príjmom na území Slovenskej republiky. Tuzemská spoločnosť teda vyplatí českej firme hrubú sumu úrokov z omeškania bez vykonania zrážky.