jana555
25.06.07,18:08
Dobrý večer.
Na túto tému je tu toho asi dosť, ale prosím poradiť:
Ako je to s faktúrou za materiál z Polska, vystavenou s DPH? Do výdavkov zaúčtujem len sumu bez DPH, a do priznania DPH ju vôbec nezahŕňam?
vikinka
25.06.07,16:16
Ak ste platca DPH v SR a na fa.je vaše IČ DPH fa.mala byť bez DPH a vašou povinnosťou je samozdaniť,treby fa.vrátiť a opraviť bez DPH, v opačnom prípade DPH nebude nákladom.
Vladimír Ozimý
25.06.07,17:44
Súhlasím, treba to samozdaniť ak ste platiteľ dph..ak nie ste ide to v plnej výške do nákladov aj s dph...
jana555
25.06.07,17:49
Ešte si chcem teda potvrdiť: do nákladov dávam aj sumu s DPH?
janka.mo
12.11.09,09:43
Dobry den, potrebovala by som Vasu radu.
klient nakupil material (noznice a rozne prislusenstvo do strihacieho salonu pre psov) z Polska. nie je platitel dph.
fa je vystavena 22,9,2009 na sumu 1536,98 PLN s DPH. uhrada bola vykonana 21,9,2009.
ked zadam fa do ucta, tak prepocitam kurzom z 21,9,09, co mi vyslo 372,21 eur. ale uhradu klient vykonal vkladom na ucet v tatrabanke a tam je suma 391,35 eur. ako to mam zauctovat? tych cca 21 eur je u mna kurzovy rozdiel? ide o jednoduche uctovnictvo.... dakujem
macula
12.11.09,10:31
Dobry den, potrebovala by som Vasu radu.
klient nakupil material (noznice a rozne prislusenstvo do strihacieho salonu pre psov) z Polska. nie je platitel dph.
fa je vystavena 22,9,2009 na sumu 1536,98 PLN s DPH. uhrada bola vykonana 21,9,2009.
ked zadam fa do ucta, tak prepocitam kurzom z 21,9,09, co mi vyslo 372,21 eur. ale uhradu klient vykonal vkladom na ucet v tatrabanke a tam je suma 391,35 eur. ako to mam zauctovat? tych cca 21 eur je u mna kurzovy rozdiel? ide o jednoduche uctovnictvo.... dakujem

ak je fa vystavená 22.9.09, tak do evidencie záväzkov zapíšeš sumu 369,56 eur( používa sa kurz predchádzajúceho dňa, t.j. z 21.9.2009 a ten je 4,159), potom v peňažnom denníku urobíš úhradu, ale tu už kurzom banky, takže to bude v sume 391,35 eur. Samozrejme, že tu vznikne kurzový rozdiel, ktorý si odpíšeš iba v evidencii záväzkov.
janka.mo
12.11.09,10:39
ak je fa vystavená 22.9.09, tak do evidencie záväzkov zapíšeš sumu 369,56 eur( používa sa kurz predchádzajúceho dňa, t.j. z 21.9.2009 a ten je 4,159), potom v peňažnom denníku urobíš úhradu, ale tu už kurzom banky, takže to bude v sume 391,35 eur. Samozrejme, že tu vznikne kurzový rozdiel, ktorý si odpíšeš iba v evidencii záväzkov, tento kurzový rozdiel ti neovplyvňuje ZD.
dakujem za radu.....
ja som sa preklikla a pouzila som zly kurz na prepocitanie o jeden den...
takze na tej fakture mi vznike rozdiel v uhradit -21,79 eur a to vyrovnam nepenaznou operaciou ako "uhradu" a zadam tam VNZD? porozumela som tomu spravne?
teraz som zistila, ked som davala tu uhradu, ze tam mam aj kolonku kurzovy rozdiel, ked som tam dala tu sumu 21,79, tak to vlastne mam uhradenu tu fakturu celu, len ked som sa pozrela do penazneho dennika, tak mi tam dalo sumu 391,35 celu do VOZD, teda aj s tym kurzovym rozdielom.... je to dobre?
macula
12.11.09,10:51
dakujem za radu.....
ja som sa preklikla a pouzila som zly kurz na prepocitanie o jeden den...
takze na tej fakture mi vznike rozdiel v uhradit -21,79 eur a to vyrovnam nepenaznou operaciou ako "uhradu" a zadam tam VNZD? porozumela som tomu spravne?

bude to nepeňažná operácia, ale iba v evidencii záväzkov, pretože keď máš záväzok v sume 369,56 eur a urobíš úhradu v sume 391,35 eur, tak si nevyrovnala záväzok, ale máš tam rozdiel -21,79 eur, ktorý zapíšeš ako úhradu záväzku, v peňažnom denníku sa o takýchto kurzových rozdieloch neúčtuje. Kurzový rozdiel v PD sa vyčísluje až k 31.12.2009
macula
12.11.09,11:08
dakujem za radu.....
ja som sa preklikla a pouzila som zly kurz na prepocitanie o jeden den...
takze na tej fakture mi vznike rozdiel v uhradit -21,79 eur a to vyrovnam nepenaznou operaciou ako "uhradu" a zadam tam VNZD? porozumela som tomu spravne?
teraz som zistila, ked som davala tu uhradu, ze tam mam aj kolonku kurzovy rozdiel, ked som tam dala tu sumu 21,79, tak to vlastne mam uhradenu tu fakturu celu, len ked som sa pozrela do penazneho dennika, tak mi tam dalo sumu 391,35 celu do VOZD, teda aj s tym kurzovym rozdielom.... je to dobre?

takto to máš dobre, lebo úhrada 391,35 je tvoj VOZD a tam je už zarátaný aj kurzový rozdiel, o ktorom už zvlášť neúčtuješ v PD.
Melnick
12.11.09,15:28
Postupy účtovania JÚ
§ 21
Cudzia mena
(2) Peňažné prostriedky v hotovosti a na účtoch v bankách v cudzej mene sa prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska. Kurzové rozdiely z prepočtu sa účtujú podľa § 4 ods. 4.
§ 4 ods. 4.
(4) Kurzové rozdiely podľa § 21 ods. 2 sa účtujú v peňažnom denníku ako posledné položky pred účtovaním uzávierkových účtovných operácií podľa
a) odseku 6 písm. e) piateho bodu, ak ide o kurzovú stratu,
b) odseku 6 písm. d) tretieho bodu, ak ide o kurzový zisk
-odsek 6 písm. e) bod 5 =
do
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
5. prevádzkovú réžiu,
- odsek 6 písm. d) bod 3 =
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
3. ostatné príjmy,

http://www.porada.sk/images/statusicon/user_offline.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=964412)