sebest
25.06.07,20:44
Ahojte!
Potreboval by som poradiť.Som zacinajúci živnostník.Minulý rok som podnikal len niekoľko dni,pričom som mal hruby príjem 34000,-sk a tak isto som dostal príspevok na szčo vo výške 58000,-/minulý rok som čerpal len časť príspevku/.Moja účtovníčka mi tento príjem celý zahrnula do príjmu ,tak som dosiahol príjem za minulý rok 92000?-sk čim mi vznikla povinnosť platiť odvody do SP.MoJe prijmi su velmi malé som v danovej strate a chcem sa opýtať či by sa nedalo urobiť dodatočne/opravne/ daňové priznanie a príspevok na szčo by som zdanil až v tomto roku.Ide o to aby som ešte neplatil odvody.DakujemVediem JU
Lion Topoľčany
25.06.07,19:07
Neviem, či budú so mnou súhlasiť ostatní, ale ja som sa "našprtala" ohľadom príspevku toľko, že do príjmu sa má dať len tá čiastka, ktorá sa v reálnom roku reálne minula, takže mi nejde do hlavy, ak píšete, že bola čerpaná len časť príspevku, ale pritom sa dala do príjmu celá čiastka 58.000,- ? Ak mám pravdu, asi by sa malo urobiť opravné DP...a potom budete v úplne iných číslach /čo sa týka odvodov pre SP-ak nejaké vôbec budú//
Zoltán Kovács
25.06.07,19:34
Ahojte!
Potreboval by som poradiť.Som zacinajúci živnostník.Minulý rok som podnikal len niekoľko dni,pričom som mal hruby príjem 34000,-sk a tak isto som dostal príspevok na szčo vo výške 58000,-/minulý rok som čerpal len časť príspevku/.Moja účtovníčka mi tento príjem celý zahrnula do príjmu ,tak som dosiahol príjem za minulý rok 92000?-sk čim mi vznikla povinnosť platiť odvody do SP.MoJe prijmi su velmi malé som v danovej strate a chcem sa opýtať či by sa nedalo urobiť dodatočne/opravne/ daňové priznanie a príspevok na szčo by som zdanil až v tomto roku.Ide o to aby som ešte neplatil odvody.Dakujem


Neviem, či budú so mnou súhlasiť ostatní, ale ja som sa "našprtala" ohľadom príspevku toľko, že do príjmu sa má dať len tá čiastka, ktorá sa v reálnom roku reálne minula, takže mi nejde do hlavy, ak píšete, že bola čerpaná len časť príspevku, ale pritom sa dala do príjmu celá čiastka 58.000,- ? Ak mám pravdu, asi by sa malo urobiť opravné DP...a potom budete v úplne iných číslach /čo sa týka odvodov pre SP-ak nejaké vôbec budú//

Do zdaniteľných príjmov sa v plnej výške dotácia z úradu práce dáva v tom prípade, ak podnikateľ nevedie účtovníctvo, ale si uplatňuje paušálne výdavky. Preto by sme potrebovali od zadávateľa doplniť informácie na to aby sme vedeli kvalifikovane odpovedať.
sebest
25.06.07,20:53
Vediem JU.
veronikasad
25.06.07,21:22
Vediem JU.

Potom DP nebolo urobené správne, podaj dodatočné DP, kde do príjmov aj výdavkov uvedieš len časť príspevku z UP, ktorú si vyčerpal.

-----------
Veronika
Dan1
26.06.07,07:42
dobrý deň, neviem, či môj dotaz zapadne do správnej témy, ale patrí do dani z príjmu. Mám takýto problém : Starý rodičia 15 rokov vlastnili pozemok, pričom iná osoba si ho privlastnila a užívala ďalších x rokov. Po x krokoch a rokoch sa dohodli, že deťom po zosnulých starých rodičoch táto osoba vyplatí vyrovanie za tento pozemok a nechá si ho na seba napísaný a nebudú sa súdne ťahať. Otázka, je či je tento príjem zdaniteľný. Ja si myslím, že by sa mal zdaniť, ale bola by som rada, keby ste ma skúsenejší usmernili. Pretože keby to bolo po rodičoch dedičstvo, tak by daň neplatili pri predaji, ale pri tomto vyrovaní som si není istá. Ďakujem
betka
26.06.07,11:02
quote=sebest;487507]Ahojte!
Potreboval by som poradiť.Som zacinajúci živnostník.Minulý rok som podnikal len niekoľko dni,pričom som mal hruby príjem 34000,-sk a tak isto som dostal príspevok na szčo vo výške 58000,-/minulý rok som čerpal len časť príspevku/.Moja účtovníčka mi tento príjem celý zahrnula do príjmu ,tak som dosiahol príjem za minulý rok 92000?-sk čim mi vznikla povinnosť platiť odvody do SP.MoJe prijmi su velmi malé som v danovej strate a chcem sa opýtať či by sa nedalo urobiť dodatočne/opravne/ daňové priznanie a príspevok na szčo by som zdanil až v tomto roku.Ide o to aby som ešte neplatil odvody.DakujemVediem JU[/quote]

Ešte doplním kolegov.

1. vplyv nenávratného finančného príspevku poskytnutého na obstaranie dlhodobého majetku (tzv. investičná dotácia) na základ dane z príjmov je vždy nulový pretože:
a) ak účtovné odpisy sa rovnajú daňovým odpisom,) je vo výške príspevku zaúčtovaného – zahrnutého do príjmov
b) ak účtovné odpisy sa nerovnajú daňovým odpisom, potom výška daňového odpisu v jednotlivých rokoch sa nerovná výške príspevku zahrnutého do základu dane v jednotlivých rokoch, ale za celkovú dobu životnosti majetku – sa do základu dane, t.j. do výdavkov aj do príjmov zahrnie suma urč. suma teda vplyv na základ dane je neutrálny (nulový). Komplikáciu súvisiaciu s rozdielnymi účtovnými a daňovými odpismi môže daňovník (účtovná jednotka) odstrániť tým, že si zvolí účtovné odpisy vo výške daňových odpisov.

2.prijaté nenávratné finančné príspevky poskytnuté na úhradu prevádzkových výdavkov (tzv. prevádzková dotácia) sa účtuje do výnosov, pričom do nákladov sa zaúčtuje náklad, ktorý sa z tohto príspevku uhrádza.
Tieto príspevky (dotácie) v súlade s § 17 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov sú súčasťou výsledku hospodárenia a základu dane z príjmov v súlade s účtovníctvom.
Naviac je táto skutočnosť zdôraznená aj v § 19 ods. 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého, ak prijatý príspevok (dotácia) je zahrnutý do príjmov (výnosov), potom aj výdavok (náklad) hradený z príspevku je uznaným daňovým výdavkom.