Darana
26.06.07,10:21
Mám takýto problém s ktorým si neviem rady:
Dnes prišiel za mnou jeden zamestnanec a s blahodárnym pokojom mi oznámil, že je od januára minulého roka dôchodcom...
čo teraz s tým? Podpisoval mi vyhlásenie akoby sa nič nechumelilo, k dôchodku sa nepriznal, nič mi neoznámil....
Ako postupovať, keď som mu už samozrejme urobila za 2006 ročné vyúčtovanie? čoho všetkého sa dotkne táto jeho lož a čo to znamná pre nás ako zamestnávateľa keď on uvádzal klamlivé údaje????

Vďaka
Chobot
26.06.07,08:29
Mám takýto problém s ktorým si neviem rady:
Dnes prišiel za mnou jeden zamestnanec a s blahodárnym pokojom mi oznámil, že je od januára minulého roka dôchodcom...
čo teraz s tým? Podpisoval mi vyhlásenie akoby sa nič nechumelilo, k dôchodku sa nepriznal, nič mi neoznámil....
Ako postupovať, keď som mu už samozrejme urobila za 2006 ročné vyúčtovanie? čoho všetkého sa dotkne táto jeho lož a čo to znamná pre nás ako zamestnávateľa keď on uvádzal klamlivé údaje????

Vďaka

On podpísal vyhlásenie o dani z príjmov, kde sa vyslovene úvádza, že .. prehlasuje, že nie je poberateľom starobného dôchodku..., takže jednoznačne klamal. Firma je mimo obliga, vy to nemáte ako zistiť, pokiaľ to on nenahlási.

Postraš ho, že spáchal trestný čin krátenia daní, lebo si uplatnil nezdaniteľnú časť, hoci na to nemal nárok že to musíš nahláasiť daňovému úradu ako daňový podvod. Ten blahodárny, pokojnú úsmev mu asi zmizne z tváre...:rolleyes:

Myslím, že bude musieť podať opravné daňové priznanie. Ale nechaj, nech si to urobí on, keď to aj on zavinil. A povedz mu to s rovnakým blahodárnym pokojom. :cool:
Darana
26.06.07,08:34
Vrelá vďaka - určite to tak urobím....a zdá sa mi, že ty by si si na ňom zgustol poriadne...
Darana
26.06.07,08:34
A čo sa týka odvodov do Soc. poist.? S tými je to ako vlastne?
azuz
26.06.07,08:36
S dnešným dátumom vo vyhlásení k dani oznámi, že je poberateľ SD a od kedy. Nech k tomu doručí výmer. Daj si pozor na ten dnešný dátum. Ak by napísal spätný, znamenalo by to, že on Ti to oznámil a ty si zle počítala výplaty.
Podľa výmeru treba od príslušného dátumu opraviť poistné. Do 1.8.2006 nemal platiť (ani zamestnávateľ) poistné na IP a poist. v nezamestnanosti a od 1.8. aj nemocenské poistenie. Sumu preplatku na poistnom mu treba vypočítať a vrátiť. Pri vrátení treba rozlíšiť preplatok na poistnom z minulého roku (je to zdanaiteľný príjem, z ktorého za platí ZP- aspoň zatiaľ) a preplatok na poistnom za tento rok - to treba odpočítať z plateného poistného.
Preplatok na poistnom bude mať aj zamestnávateľ.
Chobot
26.06.07,08:40
S dnešným dátumom vo vyhlásení k dani oznámi, že je poberateľ SD a od kedy. Nech k tomu doručí výmer. Daj si pozor na ten dnešný dátum. Ak by napísal spätný, znamenalo by to, že on Ti to oznámil a ty si zle počítala výplaty.
Podľa výmeru treba od príslušného dátumu opraviť poistné. Do 1.8.2006 nemal platiť (ani zamestnávateľ) poistné na IP a poist. v nezamestnanosti a od 1.8. aj nemocenské poistenie. Sumu preplatku na poistnom mu treba vypočítať a vrátiť. Pri vrátení treba rozlíšiť preplatok na poistnom z minulého roku (je to zdanaiteľný príjem, z ktorého za platí ZP- aspoň zatiaľ) a preplatok na poistnom za tento rok - to treba odpočítať z plateného poistného.
Preplatok na poistnom bude mať aj zamestnávateľ.

Darana, vidím, že budeš mať čo opravovať aj tak. Možno aj to opravné daňové priznanie nakoniec budeš musieť spraviť za neho ako firma, lebo vy ste mu spravili daňové priznanie.

Ale s tým podvodom by som ho postrašil, aby si uvedomil, čo ti spáchal (koľko problémov).
azuz
26.06.07,08:56
Podľa §40 ods. 4 zákona o dani z príjmu musí opravu dane urobiť zamestnávateľ.:mee: Ale povyhrážať sa mu môžeš.
Darana
26.06.07,09:38
To je vždy tak - niekto klame a iný na to doplatí...
Darana
27.06.07,05:46
Tak vás prosím o stanovisko k môjmu problému:

- tento zamestnanec mal nárok na odpočítateľnú položku za rok 2006, keďže podľa výmeru má priznaný predčasný dôchodok od 04.01.2006, však?

- od 01.04. 2006 do 31.07.2006 ani on ani zamestnávateľ nemal platiť invalidné ani poistenie v nezamestnanosti?

- od 01.08.2006 okrem neplatenia invalidného a poist. v nezamestnanosti ani nemocenské - tiež zamestnanec aj zamestnávateľ?

- od 01.01.2007 nemal nárok na odpočíteľnú položku - treba opraviť..a v poistnom je to aj v roku 2007 tak isto????

+ čo s práceneschopnosťou??? od zamestnávateľa tých prvých 10 dní mal nárok na náhradu???
azuz
27.06.07,05:50
Tak vás prosím o stanovisko k môjmu problému:

- tento zamestnanec mal nárok na odpočítateľnú položku za rok 2006, keďže podľa výmeru má priznaný predčasný dôchodok od 04.01.2006, však? Áno

- od 01.04. 2006 do 31.07.2006 ani on ani zamestnávateľ nemal platiť invalidné ani poistenie v nezamestnanosti?Áno

- od 01.08.2006 okrem neplatenia invalidného a poist. v nezamestnanosti ani nemocenské - tiež zamestnanec aj zamestnávateľ?Áno

- od 01.01.2007 nemal nárok na odpočíteľnú položku - treba opraviť..a v poistnom je to aj v roku 2007 tak isto???? Stačí to opraviť pri ročnom zúčtovaní dane.
"a v poistnom je to aj v roku 2007 tak isto" - neviem, či som správne pochopila, ale poistné sa neplatí tak ako po 1.8.2007. Len keď mu budeš tie sumy vracať, tak jeho preplatky za rok 2006 zadáš ako zdaniteľný príjem (a odvedieš z nich ZP) a o jeho preplatky za rok 2007 znížiš poistné, ktoré platí tento rok.
azuz
27.06.07,05:52
+ čo s práceneschopnosťou??? od zamestnávateľa tých prvých 10 dní mal nárok na náhradu???
Po 1.8.2006 mal pri PN nárok na náhradu príjmu ale už nie na nemocenské. Ak PN bola pred 1.8.2006, tak mal nárok aj na náhradu príjmu aj na nemocenské.
Darana
27.06.07,06:01
"a v poistnom je to aj v roku 2007 tak isto" - neviem, či som správne pochopila, ale poistné sa neplatí tak ako po 1.8.2007.

Len keď mu budeš tie sumy vracať, tak jeho preplatky za rok 2006 zadáš ako zdaniteľný príjem (a odvedieš z nich ZP) a o jeho preplatky za rok 2007 znížiš poistné, ktoré platí tento rok.[/quote]

Teraz neviem či rozumiem správne...ja teraz budem tak či tak musieť opraviť celý rok - čiže nové mesačné výkazy do Soc. poisťovne za rok 2006...preplatok z toho uvediem, resp. vyrovnám v ročnom vyúčtovaní, ktoré musím tiež opraviť...to sa mi dotkne aj dene z príjmov - čiže opraviť aj hlásenie aj všetko čo sa týka Dú?... Bože mňa snáď porazí...a čo sa týka Zdravotnej poisťovne tak tam urobím nové výkazy alebo ako to mám vysporiadať? Dať celú sumu preplatku ku mzde napr. za jún 2007 alebo ako vlastne?
azuz
27.06.07,06:11
Nerobíš opravné výkazy. Kď si všetko vypočítaš, tak to opravíš v aktuálnom mesiaci. A ZP neopravuješ - tam roziel nie je.
Darana
27.06.07,06:29
Nerobíš opravné výkazy. Kď si všetko vypočítaš, tak to opravíš v aktuálnom mesiaci. A ZP neopravuješ - tam roziel nie je.

to akože ten rok a pol môžem vysporiadať v jednom mesiaci? tak ani do Sociálnej ani na DÚ neposielam nič opravené, len to naakumulované vysporiadam pri jednej výplate?
Darana
27.06.07,06:43
A ako to vysporiadam zo Soc. poisť. - veď aj zamestnávateľ tam má preplatok???? som mimo, veľmi prosím o pomoc....
jankasm
27.06.07,06:54
A ako to vysporiadam zo Soc. poisť. - veď aj zamestnávateľ tam má preplatok???? som mimo, veľmi prosím o pomoc....

Jednoducho si vypočítaš koľko zaplatil na odvodoch naviac zamestnanec, koľko zamestnávateľ a o sumy čo ti vyjdu, ponížiš v najbližšom mesiaci výkaz do SP aj odvody do SP. Zamestnancovi to, čo mu vyšlo ako preplatok na poistnom, doplatíš pri nasledujúcej výplate.
S daňou neopravuješ nič, jednoducho mu odteraz prestaneš uplatňovať odpočítateľnú položku a predchádzajúce mesiace sa vyrovnajú v ročnom zúčtovaní dane za rok 2007. Žiadne opravy prehľadov.
Vyjde mu asi dosť veľký nedoplatok. U nás sme to riešili u dôchodcov, ktorým napr. spätne priznali dôchodok tak, že sme vyrátali, koľko dane mali za predchádzajúce mesiace vlastne zaplatiť, a strhávali sme im na dani mesačne napr. o 1000,- viac aby sa im to do konca roka dorovnalo a nemuseli potom naraz doplácať. Tento postup môžeš zvoliť, ale aj nemusíš, to je len na tebe. ;)
Darana
27.06.07,07:01
Jednoducho si vypočítaš koľko zaplatil na odvodoch naviac zamestnanec, koľko zamestnávateľ a o sumy čo ti vyjdu, ponížiš v najbližšom mesiaci výkaz do SP aj odvody do SP. Zamestnancovi to, čo mu vyšlo ako preplatok na poistnom, doplatíš pri nasledujúcej výplate.
S daňou neopravuješ nič, jednoducho mu odteraz prestaneš uplatňovať odpočítateľnú položku a predchádzajúce mesiace sa vyrovnajú v ročnom zúčtovaní dane za rok 2007. Žiadne opravy prehľadov.
Vyjde mu asi dosť veľký nedoplatok. U nás sme to riešili u dôchodcov, ktorým napr. spätne priznali dôchodok tak, že sme vyrátali, koľko dane mali za predchádzajúce mesiace vlastne zaplatiť, a strhávali sme im na dani mesačne napr. o 1000,- viac aby sa im to do konca roka dorovnalo a nemuseli potom naraz doplácať. Tento postup môžeš zvoliť, ale aj nemusíš, to je len na tebe. ;)

K 30.06.2007 s ním rozväzujeme prac. pomer (pri tejto príležitosti sa priznal) tak to musím vysporiadať hneď , nie?

Možno preplatok na poistnom porieši nedoplatok na dani...
jankasm
27.06.07,07:06
K 30.06.2007 s ním rozväzujeme prac. pomer (pri tejto príležitosti sa priznal) tak to musím vysporiadať hneď , nie?

Možno preplatok na poistnom porieši nedoplatok na dani...

Keďže s ním rozväzujete pracovný pomer, tak vysporiadanie jeho dane sa ťa už netýka, jedine že by Vás ako posledného zamestnávateľa požiadal o vykonanie ročného zúčtovania dane. Inak s jeho daňou nemáte vy, ako zamestnávateľ, nič spoločné, ako už písal myslím chobot.
On Vám podpísal vyhlásenie, že nepoberá dôchodok a uplatňuje si odpočítateľnú položku. keďže u Vás končí, tak ak Vás nepožiada o ročné zúčtovanie bude si podávať sám daňové priznanie, kde si túto daň dorovná.
Takže v tejto poslednej výplate opravte odvody a to je všetko. ;)
Nezabudnite už v tejto výplate zrušiť odpočítateľnú položku. :)
azuz
27.06.07,07:50
Keďže s ním rozväzujete pracovný pomer, tak vysporiadanie jeho dane sa ťa už netýka, jedine že by Vás ako posledného zamestnávateľa požiadal o vykonanie ročného zúčtovania dane. Inak s jeho daňou nemáte vy, ako zamestnávateľ, nič spoločné, ako už písal myslím chobot.
On Vám podpísal vyhlásenie, že nepoberá dôchodok a uplatňuje si odpočítateľnú položku. keďže u Vás končí, tak ak Vás nepožiada o ročné zúčtovanie bude si podávať sám daňové priznanie, kde si túto daň dorovná.
Takže v tejto poslednej výplate opravte odvody a to je všetko. ;)
Nezabudnite už v tejto výplate zrušiť odpočítateľnú položku. :)
Vrátené preplatky na odvodoch ovplyvňujú výšku preddavku dane v mesiaci, v ktorom boli preplatky vrátené.
Darana
27.06.07,08:08
ďakujem...snáď to zvládnem...
Darana
27.06.07,09:02
S dnešným dátumom vo vyhlásení k dani oznámi, že je poberateľ SD a od kedy. Nech k tomu doručí výmer. Daj si pozor na ten dnešný dátum. Ak by napísal spätný, znamenalo by to, že on Ti to oznámil a ty si zle počítala výplaty.
Podľa výmeru treba od príslušného dátumu opraviť poistné. Do 1.8.2006 nemal platiť (ani zamestnávateľ) poistné na IP a poist. v nezamestnanosti a od 1.8. aj nemocenské poistenie. Sumu preplatku na poistnom mu treba vypočítať a vrátiť. Pri vrátení treba rozlíšiť preplatok na poistnom z minulého roku (je to zdanaiteľný príjem, z ktorého za platí ZP- aspoň zatiaľ) a preplatok na poistnom za tento rok - to treba odpočítať z plateného poistného.
Preplatok na poistnom bude mať aj zamestnávateľ.

a som tu opäť...

teda práve to opravujem a pri opätovnom čítaní tohto príspevku mi vzniká viacero otázok...

Ten preplatok za rok 2006 je 3368,- Sk - teda mám z toho niečo strhnúť zamcovi a čo zamteľ ?????:confused:

Za rok 2007 je to 1924,- Sk s týmto je to ako? Ja som myslela, že mu to len vrátim ako príplatok po zdanení????:eek:
Darana
27.06.07,09:42
Poradí mi niekto prosím vás????
azuz
27.06.07,10:03
a som tu opäť...

teda práve to opravujem a pri opätovnom čítaní tohto príspevku mi vzniká viacero otázok...

Ten preplatok za rok 2006 je 3368,- Sk - teda mám z toho niečo strhnúť zamcovi a čo zamteľ ?????:confused:

Za rok 2007 je to 1924,- Sk s týmto je to ako? Ja som myslela, že mu to len vrátim ako príplatok po zdanení????:eek:
Skúsim zjednodušenie, nech Ťa nedopletiem:
Preplatok za rok 2006 v sume 3368 - túto sumu pripočítaš ku mzde a z takto zisteného VZ pre zaplatíš zdravotné poistenie (SP nie, to počítaš bez tejto sumy).
Pri výpočte preddavku dane:
spočítaš mzdu,
odpočítaš poistenie zaplatené v danom mesiaci do SP a ZP (aj zo mzdy aj z preplatku),
pripočítaš k nej sumu 3368 a sumu 1924.
Z výslednej sumy bežným spôsobom počítaš daň.
mimotemy Aký používaš soft? Nerieši takéto prípady?
Darana
27.06.07,10:08
Skúsim zjednodušenie, nech Ťa nedopletiem:
Preplatok za rok 2006 v sume 3368 - túto sumu pripočítaš ku mzde a z takto zisteného VZ pre zaplatíš zdravotné poistenie (SP nie, to počítaš bez tejto sumy).zatiaľ chápem:D
Pri výpočte preddavku dane:
spočítaš mzdu,
odpočítaš poistenie zaplatené v danom mesiaci do SP a ZP (aj zo mzdy aj z preplatku),
pripočítaš k nej sumu 3368 a sumu 1924.
Z výslednej sumy bežným spôsobom počítaš daň.supééér ani neviem ako sa ti poďakovať, nedoplietla si ma, práve naopak...
mimotemy Aký používaš soft? Nerieši takéto prípady?


Veď presne som to hľadala, ale buď som slepá, alebo neviem kde to mám hľadať, alebo to tam nie je...
MRPčko