Paula
08.02.05,13:41
Mám skromnú otázočku na Richarda. Mohli by sme mať špeciálny kýblik napr. v "Daň z príjmu", kde by sme si mohli radiť pri vyplňovaní daňových priznaní a ich výkazov a príloh? Tento kýblik by bol na večné veky využívaný, kým bude existovať daňový úrad ako taký. Vyhľadávanie by bolo na 1.krok uľahčené.
Manual
13.02.05,11:07
Prosím poraďte,
pracovník zamestnaný na HPP robí popri zamestnaní aj zmluvy na poisťovanie os. áut a životné poistky. S poisťovňou pre ktorú to robí má zmluvu, na základe ktorej ho podľa počtu uzatvorených zmlúv vyplácajú. Nemá živnosť, nemá nič. Netreba túto činnosť nahlásiť na DU ? Aký typ DP vyplní ? A, alebo B a do ktorých riadkov napíše príjem. Je možné pri tomto príjme dať aj nejaké náklady ? Napr. na auto, telefón, školenie atď... Ďakujem za názory.
Pekný deň želám...
Sefcikova
13.02.05,14:38
Zaujímave že nemá živnostenský list, podľa mňa by mal mať.
Má s nimi zmluvu a nie dohodu o vykonaní práce.

Postup :
Od zamestnávateľa si vypýta Potvrdenie o zdaniteľnej mzde (§5) a zrazených preddavkoch - čiastkový zákl. dane 1

Podá si Daňové priznanie FO B

kde uvedie príjmy zo závisl. činnosti, odvody do poisťovní

do tab. č. 1 - príjmy zo živnosti, podľa mňa to čo robil je podnikanie (lebo mu nikto nestrhával daň z príjmu a nemal ani dohodu)
výdaje si uplatní vo výške 25% príjmov (ak platil zo živnosti odvody, priráta ich k výdavkom)
Prijmy - výdaje - čiastkový základ dane 2

ČZD 1+2 = X
X - 80832 = Y, daň 19 = z Y
- úhrada preddavkov od zamestnávateľa = daň na úhradu

treba pozrieť či mal priznaný a vyplatený daňový bonus ak má deti
ekin
13.02.05,15:18
v ZoDP v roku 2003 bol paragraf, kde sa uvádzali práve príjmy "poisťovákov", či už stavebného sporenia alebo iného druhu (par.7 ods 2 b/) - čiže to boli príjmy z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a na školení organizovanom DÚ som si dopísala: jedná sa napr. aj o poisť.agentov, asistenstké služby. Dnes je to par.6 ods 2 písm b/ a vychádza mi to tak, že je to úplne totožné. Je k tomu možnosť uplatniť si paušálne výdavky 25%. Nie je teda nutnosť byť živnostníkom.
Manual
13.02.05,16:19
ekin + Sefcíková ďakujem
Príjemný "pracovný" večer želám...