mariab
26.06.07,11:04
dobrý deň,

prosím o radu v súvislosti s využitím paušálnych výdavkov.
SZČO za rok 2006 podáva DP a rozhodne sa pre využitie paušálu 40% z príjmu, do výdavkov. V roku 2006 je poskytnutá dotácia na samozamestnanie, je z nej čerpaná určitá čiastka. Môj názor je zahrnúť do príjmov dotáciu v takej výške, v akej bola v r.2006 čerpaná. No, napadá ma aj taká alternatíva, že zahrnúť celú čiastku dotácie do príjmov r.2006.
Neviem posúdiť, ktorá alternatíva je správna. O zahrnutí tej výšky dotácie, ktorá bola skutočne použitá, sa hovorí v súvislosti: podnikateľ účtujúci v sústave JÚ. Poraďte, ako pri využití paušálu.
Ďakujem,

Mária
veronikasad
26.06.07,09:14
Ak sa v roku 2006 rozhodol uplatňovať paušálne výdavky, mal do príjmov zahrnúť celú výšku dotácie, bez ohľadu na to, koľko z nej bolo vyčerpané

--------
Veronika
betka
26.06.07,10:21
skúste pzrieť ešte do tohoto príspevku:

http://wwww.porada.sk/showthread.php?t=55323&highlight=dot%E1cia
money
26.06.07,10:33
ked v r.06 pouzil pausal a zaroven aj v tomto roku prijal dotaciu, tak to bude v roku 06 plny prijem, bez ohladu na to ci dotaciu pouzije az v nasledujucom roku, ako urcity navod ti moze posluzit pokyn z DRSR, dufam ze sa mi ho podari sem pripnut a snad pomoze
emgeton
26.06.07,10:39
dobrý deň,

prosím o radu v súvislosti s využitím paušálnych výdavkov.
SZČO za rok 2006 podáva DP a rozhodne sa pre využitie paušálu 40% z príjmu, do výdavkov. V roku 2006 je poskytnutá dotácia na samozamestnanie, je z nej čerpaná určitá čiastka. Môj názor je zahrnúť do príjmov dotáciu v takej výške, v akej bola v r.2006 čerpaná.
Toto platí pre účtovné jednotky. SZČO, kt. si uplatňuje paušálne výdaje nie je účtovnou jednotkou.

No, napadá ma aj taká alternatíva, že zahrnúť celú čiastku dotácie do príjmov r.2006.
Jednoznačne tento postup.

Neviem posúdiť, ktorá alternatíva je správna. O zahrnutí tej výšky dotácie, ktorá bola skutočne použitá, sa hovorí v súvislosti: podnikateľ účtujúci v sústave JÚ. Poraďte, ako pri využití paušálu.
Ďakujem,

Mária

zvýraznené v texte
mariab
26.06.07,11:42
veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za odpovede
ešte by mi veľmi pomohli skúsenosti účtovníkov ohľadne ich klientov, ktorí sú sprostredkovateľmi dôch.poistenia. totižto mňa požiadal klient o vypracovanie DP za r.2006 včera a ja som s takým druhom činnosti ešte nemala možnosť pracovať.
aj paušálom mu vychádza vysoká daň z príjmov. Keby mal uzavreté zmluvy o vyhľadávaní klientov, asi by mal viesť účtovníctvo a prípadné provízie uplatniť v nákladoch? No, podľa mojich výpočtov mu príde výhodnejšie uplatniť výdavky paušálom. Nechcem mu zle poradiť, tak ja prosím o radu Vás.

Mária
veronikasad
26.06.07,11:58
veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za odpovede
ešte by mi veľmi pomohli skúsenosti účtovníkov ohľadne ich klientov, ktorí sú sprostredkovateľmi dôch.poistenia. totižto mňa požiadal klient o vypracovanie DP za r.2006 včera a ja som s takým druhom činnosti ešte nemala možnosť pracovať.
aj paušálom mu vychádza vysoká daň z príjmov. Keby mal uzavreté zmluvy o vyhľadávaní klientov, asi by mal viesť účtovníctvo a prípadné provízie uplatniť v nákladoch? No, podľa mojich výpočtov mu príde výhodnejšie uplatniť výdavky paušálom. Nechcem mu zle poradiť, tak ja prosím o radu Vás.

Mária

Robila som za r.2006 niekoľko DP sprostredkovatelom DP. Príjmy v niektorých prípadoch boli naozaj vysoké. Tí čo mysleli na daň dopredu si podali daňové priznanie k dani z motorových vozidiel, zaplatili daň a uplatňovali s náhradu za využívanie súkr.mot. vozidla 6,20 sk/km+priemerná spotreba PHM. Ostatným som dávala paušál.
Ak by to bolo pre tvojho klienta výhodné, tá náhrada za auto by sa dal uplatniť ešte aj teraz, s tým, že podá DP z mot. vozidiel, zaplatí daň za dobu používania a urobí si knihu jázd.Musí však rátať s pokutou 2000 sk za neskoré podanie, príp. aj penále za neskorú úhradu, ak bude viac ako 500,- sk /výšku penále zistíš na kalkulačke na stránke www.drsr.sk/ (http://www.drsr.sk/)

----------
Veronika
bambino87
23.07.07,13:31
k tej dotacii sa chcem este spytat, od augusta dostanem dotaciu od EU na zacatie podnikania. Musim tuto ciastku zdokladovat? Do kedy? cim vsetkym to mozem zdokladovat? dakujem za pomoc