sybila3
26.06.07,11:54
Ahojte, SZČO si objednal stravné lístky cez internet na pol roka, môže si dať celú sumu stravných lístkov (89/1ks) do nákladov? dík
Tweety
26.06.07,09:55
Nie, nemôže, do nákladov bude dávať postupne po odpracovaných mesiacoch(dňoch).
sybila3
26.06.07,09:58
No a ako zaúčtujem potvrdenie o zaplatení, do VNZD? A potom každý deň, ked pôjde na obed, zaúčtujem stravný lístkok, ale na základe čoho?
ZuzanaP
26.06.07,10:11
Podľa počtu odpracovaných dní - cez interný doklad.
Tweety
26.06.07,10:11
Áno, do VNOZD, po mesiaci cez ID preúčtuje na základe odpracovanej doby príslušný počet straveniek.
ZuzanaP
26.06.07,10:13
sybila3
03.07.07,11:59
Môže mi niekto poradiť v programe ID nemá žiadne zaúčtovanie, tak neviem čo s tým. Zaúčtovala som výdaj z pokladne VNZD-lístky, Réžia-poplatky. A neviem, čo ďalej, za jún minul 5 lístkov, ale neviem ako to mám urobiť, díky za radu.
tinaM
03.07.07,12:07
Stravné lístky môžeš celý rok účtovať do VNZD a na konci roka si vypracuj tabuľku, ktorú prilepil na Poradu andrejrv tu:
http://www.porada.sk/t38563-stravne-listky-podnikatea--zuetovanie.html

Otvor si priložený súbor vpravo hore.
sybila3
03.07.07,12:53
Tabuľka je super, ale mne sa v ID nedá zaúčtovať nič, lebo mi tam chýba kolonka predkontácia, tak neviem cez čo zaúčtujem výdaj lístkov.
Kazu
03.07.07,14:35
Určite máš kolonku nepeňažné operácie
sybila3
03.07.07,16:52
nemám tak žiadnu kolonku na zaúčtovanie
Kazu
04.07.07,13:34
A v čom účtuješ?
sybila3
09.07.07,06:27
V MoneyS3. Chcem sa ešte opýtať na knihu cenín, v papiernictve na mňa kukali, že čo chcem. Nedá sa to nejako urobiť v exceli, nestačilo by to, dík.
liba2
09.07.07,06:31
V MoneyS3. Chcem sa ešte opýtať na knihu cenín, v papiernictve na mňa kukali, že čo chcem. Nedá sa to nejako urobiť v exceli, nestačilo by to, dík.
stačilo, forma tejto evidencie nie je predpísaná :)
sybila3
09.07.07,06:35
A nemá to niekto urobené, neviem ako by to malo vypadať, díky.
Kazu
09.07.07,07:33
Knihu cenín mám urobenú v listovej forme podľa jednotlivých druhov cenín a založenú v krúžkovom rýchloviazači. Záhlavie: dátum, text, ks, cena za ks, cena spolu, príjem, výdaj, zostatok, poznámka A ako to dopadlo s tou kolónkou "nepeňažné operácie". Ja účtujem v MRP a tam to je celkom dobre vyriešené.
sybila3
09.07.07,08:46
Zatiaľ to neviem zaúčtovať Interným dokladom, lebo tam nie je v JU zaúčtovanie, iba kolonka na sumu.Tak hľadám. Ale pozerám v Dane-účtovníctvo-odvody 2/2007 a tam je to znázornené pre viacerých aj platiteľov dph a nepl. a celá suma lístkov je zaúčtovaná jednorazovo v réžii. Tak neviem?
liba2
09.07.07,08:59
mal by to byť osobitný modul na evidenciu cenín - teda nie v peň. denníku.
ak to tam nemáš, tak si zaveď písanku alebo excel - nie je to predpísané, je len na tebe čo zvolíš, čo ti je výhodnejšie.
sybila3
09.07.07,09:31
áno, ale mne ide hlavne o zaúčtovanie, mám výdaj z pokladne VNZD celú sumu lístkov, ale potrebujem na konci mesiaca odúčtovať z VNZD a zaúčtovať do réžie a neviem ako a cez aký doklad, tak by som bola rada keby mi niekto v tomto programe poradil, díky.
Kazu
10.07.07,16:03
Počuj sybila3, kto predáva ten tvoj účtovný program. Spýtaj sa priamo jeho ako to takýto prípad riešiť.
lilife
11.07.07,08:57
Dobrý deň, prosím o radu. Som živnostníčka a mám zo zákona nárok na 89,-- Sk stravný lístok na odpracovaný deň. Ale teraz som sa aj zamestnala na polovičný úväzok a z tohto pracovného vzťahu mám nárok na stravné lístky? Alebo aké súvislosti sú medzi tým? Ďakujem.
Anja111
11.07.07,09:20
Dobrý deň, prosím o radu. Som živnostníčka a mám zo zákona nárok na 89,-- Sk stravný lístok na odpracovaný deň. Ale teraz som sa aj zamestnala na polovičný úväzok a z tohto pracovného vzťahu mám nárok na stravné lístky? Alebo aké súvislosti sú medzi tým? Ďakujem.
Dni, za ktoré je nárok na stravné v zamestnaní, sú vylúčené z nároku na stravné u SZČO.
cactus
11.07.07,11:02
pracovná doba musí byť viac než 4 hodiny, potom je nárok na stravné lístky
liba2
11.07.07,11:02
Dobrý deň, prosím o radu. Som živnostníčka a mám zo zákona nárok na 89,-- Sk stravný lístok na odpracovaný deň. Ale teraz som sa aj zamestnala na polovičný úväzok a z tohto pracovného vzťahu mám nárok na stravné lístky? Alebo aké súvislosti sú medzi tým? Ďakujem.
V zamestnaní máš nárok na stravný lístok len za tie dni, kedy odpracuješ viac ako 4 hod./deň. Keďže máš polovičný úväzok a ak budeš pracovať každý deň rovnako, tak ti nárok na SL v zamestnaní nevznikne.
Ak predsa by ti nárok vznikol, tak budeš musieť za ten lístok aj čosi zamestnávateľovi zaplatiť (predpokladám).
milagros208
03.10.07,05:58
Ja by som sa chcela spýtať ohľadom stravných lístkov SZČO toto. Faktúru za stravné lístky zaúčtujem ako : prevádzková réžia - manipulačný poplatok a hodnotu stravných lístkov ako VNZD. Na konci mesiaca preúčtujem cez ID hodnotu stravných lístkov za odpracované dni na VOZD. O túto sumu ponížim aj VNZD? Akým spôsobom evidujem u SZČO odpracované dni? Potrebujem nejaký dochádzkový list? A môže si uplatniť stravný lístok aj za odpracovanú sobotu? Ďakujem.
Marti.ka
03.10.07,08:06
Ja by som sa chcela spýtať ohľadom stravných lístkov SZČO toto. Faktúru za stravné lístky zaúčtujem ako : prevádzková réžia - manipulačný poplatok a hodnotu stravných lístkov ako VNZD. Na konci mesiaca preúčtujem cez ID hodnotu stravných lístkov za odpracované dni na VOZD. O túto sumu ponížim aj VNZD? Akým spôsobom evidujem u SZČO odpracované dni? Potrebujem nejaký dochádzkový list? A môže si uplatniť stravný lístok aj za odpracovanú sobotu? Ďakujem.
Čítala som rôzne spôsoby účtovania stravných lístkov a tiež by ma zaujímalo, ktorý je ten správny cez VNZD alebo cez priebežné položky. Len mi nie je jasné pri prvom spôsobe ako dostanem spotrebované stravné lístky z VNZD. Ďakujem.
liba2
03.10.07,10:17
Ja by som sa chcela spýtať ohľadom stravných lístkov SZČO toto. Faktúru za stravné lístky zaúčtujem ako : prevádzková réžia - manipulačný poplatok a hodnotu stravných lístkov ako VNZD. Na konci mesiaca preúčtujem cez ID hodnotu stravných lístkov za odpracované dni na VOZD. O túto sumu ponížim aj VNZD? Akým spôsobom evidujem u SZČO odpracované dni? Potrebujem nejaký dochádzkový list? A môže si uplatniť stravný lístok aj za odpracovanú sobotu? Ďakujem.
To preúčtovanie (viď zvýraznené) zapíšeš do prevádzkovej réžie (VNZD sa už nezaoberáš).
K odpracovaným dňom potrebuješ evidenciu (nenazvala by som to dochádzkou).
Sobota: ak SZČO pracovala - tak áno, najmä ak to aj vie niečím preukázať.
liba2
03.10.07,10:19
Čítala som rôzne spôsoby účtovania stravných lístkov a tiež by ma zaujímalo, ktorý je ten správny cez VNZD alebo cez priebežné položky. Len mi nie je jasné pri prvom spôsobe ako dostanem spotrebované stravné lístky z VNZD. Ďakujem.
Cez priebežné položky určite nie.
Môžeš použiť spôsob ktorý popisuje milagros208.
milagros208
03.10.07,12:07
To preúčtovanie (viď zvýraznené) zapíšeš do prevádzkovej réžie (VNZD sa už nezaoberáš).
K odpracovaným dňom potrebuješ evidenciu (nenazvala by som to dochádzkou).
Sobota: ak SZČO pracovala - tak áno, najmä ak to aj vie niečím preukázať.
Takže nákup stravných lístkov zaúčtujem ako VNZD a v tomto stĺpci mi tam už ostanú?
K tomu dokazovaniu odpracovaných dní. Stačí ak si SZČO dá do nákladov stravné lístky za pracovné dni + sobotu, podľa otváracích hodín na prevádzke alebo si jednoducho zapíše príchod a odchod na prevádzku, kde poskytuje služby. Alebo akú inú evidenciu máš na mysli? Ďakujem.
Johanka
03.10.07,12:25
Čítala som rôzne spôsoby účtovania stravných lístkov a tiež by ma zaujímalo, ktorý je ten správny cez VNZD alebo cez priebežné položky. Len mi nie je jasné pri prvom spôsobe ako dostanem spotrebované stravné lístky z VNZD. Ďakujem.
Na priebežné položky v súvislosti s účtovaním stravných lístkov zabudni.
Sem to nijako nepatrí :
Postupy účtovania § 16

(7) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch medzi pokladňou a účtami v banke, pri prevodoch medzi pokladňami a pri prevodoch medzi účtami v banke. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Na stranu príjmu sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorých nie je účtovný doklad o príjme, na stranu výdavku sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.


Účtovné prípady, ktoré sú v čase svojho vzniku výdavkom neovpl.základ dane už viac neriešiš...
liba2
03.10.07,17:33
Takže nákup stravných lístkov zaúčtujem ako VNZD a v tomto stĺpci mi tam už ostanú?
K tomu dokazovaniu odpracovaných dní. Stačí ak si SZČO dá do nákladov stravné lístky za pracovné dni + sobotu, podľa otváracích hodín na prevádzke alebo si jednoducho zapíše príchod a odchod na prevádzku, kde poskytuje služby. Alebo akú inú evidenciu máš na mysli? Ďakujem.
Evidenciu o odpracovaných dňoch - napríklad.
Ako SZČO predsa nemusí "dochádzať" na prevádzku a pritom môže ten deň odpracovať napr. vybavovaním na úradoch. Aj to je u SZČO práca.
Preto nepovažujem za vhodné pomenovať túto evidenciu slovom "dochádzka". :)
milagros208
04.10.07,05:43
Na priebežné položky v súvislosti s účtovaním stravných lístkov zabudni.
Sem to nijako nepatrí :
Postupy účtovania § 16

(7) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch medzi pokladňou a účtami v banke, pri prevodoch medzi pokladňami a pri prevodoch medzi účtami v banke. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Na stranu príjmu sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorých nie je účtovný doklad o príjme, na stranu výdavku sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.


Účtovné prípady, ktoré sú v čase svojho vzniku výdavkom neovpl.základ dane už viac neriešiš...
Trošku ma zmiatli niektoré príspevky i názory niektorých účtovníkov ohľadom účtovania na priebežné položky. Teraz, vďaka vám je mi už všetko jasné /aspoň čo sa toho týka/. Pozrela som si tie postupy účtovania, no nevedela som to nájsť. Tak opravím, že je to § 15. Ešte raz vďaka za pomoc.
patirik
07.10.07,10:35
cafte, som tu novy. Moze mi niekto poradit, ako sa mam "opytat" ak mam otazku. Dakujem
vikinka
07.10.07,10:38
cafte, som tu novy. Moze mi niekto poradit, ako sa mam "opytat" ak mam otazku. Dakujem
Hore na lište máš okienko pridať tému,alebo si pozri návod.;)
patirik
07.10.07,10:48
Vikinka, chcem sa opytat ohladom stravnych listkov. Som SZCO, trvaly pobyt mam v Trebisove. Pracujem ako zivnostnik v jednej presovskej firme, kde aj byvam. Firma mi poskytla ubytovanie zdarma. Mam si uctovat stravne listky, alebo diety kedze sa nezdrziavam v mieste mojho bydliska.??? Dakujem
vikinka
07.10.07,11:00
SZČO má nárok na stravné vo výške 89,.sk na deň,samozrejme musia byť preukázateľné,t.j.nákup stravovacích poukážok alebo stravovanie v reštaurácii,ak si na pracovnej ceste máš nárok na 1 deň stravné podľa zákona o cestovných náhradách v závislosti od času trvania prac.cesty v kalendárnom dni a to podľa pásma od 5 až 12 hodín,nad 12 hodín až 18 a nad 18 hodín,sumy stravného pri tuzemských prac.cestách sú určite vyššie ako stravné lístky.Takže pre teba je výhodnejšie použiť stravné podľa dĺžky trvania pracovnej cesty.
ekopo
07.10.07,11:05
Vikinka, chcem sa opytat ohladom stravnych listkov. Som SZCO, trvaly pobyt mam v Trebisove. Pracujem ako zivnostnik v jednej presovskej firme, kde aj byvam. Firma mi poskytla ubytovanie zdarma. Mam si uctovat stravne listky, alebo diety kedze sa nezdrziavam v mieste mojho bydliska.??? Dakujem
Si tu nový, najskôr čítaj http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
aktuálne bod 7: Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.

cit. "Pracujem ako zivnostnik v jednej presovskej firme" - toto je závislá činnosť a nie podnikanie na ŽL.
anithocka
07.10.07,18:10
ahojte, otazocka, robim uctovnictvo zivnostnikovi ktory dost casto chodi na sluzobne cesty takze je logicke ze sa stravuje mimo domova po restauraciach. Mozem si vlastne ne toto uplatiti DPH? je mesacnym platcom a ak si mozem uplatnit tak do akej vysky? dakujem
Zita5
07.10.07,18:20
ahojte, otazocka, robim uctovnictvo zivnostnikovi ktory dost casto chodi na sluzobne cesty takze je logicke ze sa stravuje mimo domova po restauraciach. Mozem si vlastne ne toto uplatiti DPH? je mesacnym platcom a ak si mozem uplatnit tak do akej vysky? dakujem

Odpoveď tu

http://www.porada.sk/t53808-stravovanie-szco-a-dph-usmernenie-drsr.html
Pru
09.10.07,04:58
Ahojte, potrebovala by som sa poradiť ako postupovať ohľadom stravných lístkov: takže zamestnávateľ chce predavačke poskytnúť stravné lístky, takže ked objedná stravné lístky tak ich zaúčtuje ako VNZD celou sumou aj s dph?-je platca dph. Je jedno v akej cene budú lístky lebo sú rôzne hodnoty lístkov a či 55 % je z hodnoty lístka? ďakujem zatiaľ
Pru
09.10.07,06:03
Prosím Vás môže mi niekto aspon poradiť, či je jedno akú hodnotu listku kúpi zamestnávateľ napr. 60 alebo 90 a z toho 55 % si môže dať do nákladov, ďakujem
Aljok
09.10.07,06:17
Pru
09.10.07,06:31
No prečítala som si príspevky, trocha sa mi to ujasnilo, vidím, že nielen mne to nebolo jasné. Takže najnižšia zodnota poukážky musí byť 67,-, takže keby objednal poukážky za 70, by stačilo? a do nákladov - VOZD môže dať bud 55 % zo 70=38,50 alebo až tých 48,95 z maxim. 89, je na ňom ako sa rozhodne?
A koľko môže poskytnúť zo soc. fondu?
Ešte by som potom potrebovala vedieť účtovanie. ďakujem pekne
Pru
09.10.07,07:47
No nikto mi neodpovedá, tak sa ešte opýtam, možno hlúposť, ale nie je mi to jasné.
Zamestnávateľ objedná stravné lístky napr. na mesiac v hodnote 70,- zaúčtuje do VNZD. Keď ich vydá zamestnancovi, zaúčtuje na konci mesiaca tých 55 % zo 70 - maximum 48,95 do réžie. a tých 45% čo si má zaplatiť zamestnanec, čo s tým, musí to zaplatiť zamestnávateľovi? alebo ako? mohol by mi to niekto vysvetliť? už som si ohľadom strav.lístkov prečítala veľa, ale by som bola rada, keby mi niekto s tým poradil, ďakujem veľmi....
Ľuba
09.10.07,08:11
21,05 Sk doplatí zamestnanec, resp. ešte môže zamestnávateľ niečo prispieť zo SF.
Pru
09.10.07,08:50
A je na ňom akú sumu doplatí zo soc.fondu? A zamestnanec tú zvyšnú sumu platí zamestnávateľovi a je to ako príjem OZD alebo ako, toto mi nie je jasné, ďakujem.
liba2
09.10.07,12:05
O výške príspevku zo SF na 1 SL rozhoduje podnikateľ. Môže ísť o takú sumu, aby mu postačovala tvorba SF; pritom by mal pamätať aj na príspevky na iné účely ako je stravovanie :)
Pru
09.10.07,12:33
Ale stále mi nie je jasné, ako doplatí zamestnanec. Ja nakúpim lístky za 70,- vydám zamestnancovi na 20 dní = 1400,-, do réžie zaúčtujem 48,95x20=979 a 421,- mi normálne pri výdaji lístkov doplatí zamestnanec a zaúčtujem ako príjem ovpl.zákl.dane? Toto neviem ako urobiť, ďakujem, že máte trpezlivosť
liba2
09.10.07,12:36
Ale stále mi nie je jasné, ako doplatí zamestnanec. Ja nakúpim lístky za 70,- vydám zamestnancovi na 20 dní = 1400,-, do réžie zaúčtujem 48,95x20=979 a 421,- mi normálne pri výdaji lístkov doplatí zamestnanec a zaúčtujem ako príjem ovpl.zákl.dane? Toto neviem ako urobiť, ďakujem, že máte trpezlivosť
Ak zaúčtuješ nákup SL: 979 VOZD a 421 sk VNZD, potom príjem od zamestnanca bude PNZD.
Poplatok dodávateľa je tiež VOZD.
liba2
09.10.07,12:40
Pru
09.10.07,14:15
Takže neviem, či som to správne pochopila:
fa 1400 VNZD-manip.popl.-réžia, tých 55 % preúčtujem keď budem vydávať lístky asi k prvému dňu mesiaca 979,- do réžie, 421 mi zostane vo VNZD.
Keď mi ich zamestnanec zaplatí, tak to zaúčtujem ako PNZD?
Ak sa mýlim, tak ma opravte.