masa
08.02.05,14:52
Musi VS student /21r/ odvadzat odvody do zdrav.poistovne v pripade 1/ ak pracuje ako zamestnanec, 2/ ak pracuje na dohodu ? V pripade ak nepracuje popri studiu- odvadza zanho od 01.01.05 zdr.poistenie stat- ako to je s dalsimi odvodmi? Vopred dakujem za odoved.
Lucy
08.02.05,14:16
Ak študent pracuje na pracovnú zmluvu, odvádza odvody ako každý iný zamestnanec.

Ak má dohody, sleduje sa jeho príjem za rok, a v ročnom zúčtovaní preddavkov na poistné sa povinnosť vysporiada.
kori
08.02.05,14:16
1/za zamestnanca odvádza všetko zamestnávateľ zrážkami zo mzdy(vi%d.výplatná páska)
2/na dohodu ak je príjem vyšší ako min. mzda áno-na ZP
3/ak nepracuje štát odvádza len na ZP, ostatné nie.(ak sa zamestná môže si doplatiť do SP)
alušik
13.02.05,08:28
Ludkovia, viete co mam z jedneho skolenia o zdravotnom poisteni? Velmi lahko by sa dalo pomylit vraj terminom minimálna mzda. Ja som si totiz myslela, ze ked na dohodu zarobok nepresiahne mesacne 6500,-, tak je to OK. Ale zdravotna poistovna si ide na to po svojom. Mozeme mat zarobok napr. 3000,- ale budem ho mat za odpracovanych 10 hod. - to mi teda vychadza na hodinu zarobok 300,- Sk a to je viac, ako hodinova minimalna mzda.
Teda cloviecik pracujuci na dohodu by si mal v tomto pripade odviest preddavok na zdavotne poistenie. Neurobi to zamestnavatel, lebo dohoda nezaklada povinnost odvodu, ale musi si to urobit sam cloviecik na zdravotnej poistovni.
Dobre, vsak? :o)
Jozef Mihál
13.02.05,16:53
alušik, to je pekná....
ata111
13.02.05,17:03
Kočky, už počúvajte už p. Mihála, ja som ho dohodami trápila pred týždňom. Z klasickej dohody popri HPP /nie študent/, nech by bola odmena za 1 hod. aj 10000,- Sk sa preddavky na ZP n e p l a t i a. Už to vedia v Siderii, ale v Spoločnej ešte tvrdia, že nad 6500,- sa platí - hádam už to budú vedieť aj tam zakrátko. Vďaka pán Mihál.
Jozef Mihál
13.02.05,17:18
Kamarát informatik zo Spoločnej sa potešil, že onedlho si bude môcť prečítať moju knihu, snáď ju v SZP spropaguje natoľko, aby sa aj ich ľudia za prepážkami dozvedeli ako to vlastne je.
Sany
15.02.05,14:49
Kočky, už počúvajte už p. Mihála, ja som ho dohodami trápila pred týždňom. Z klasickej dohody popri HPP /nie študent/, nech by bola odmena za 1 hod. aj 10000,- Sk sa preddavky na ZP n e p l a t i a. Už to vedia v Siderii, ale v Spoločnej ešte tvrdia, že nad 6500,- sa platí - hádam už to budú vedieť aj tam zakrátko. Vďaka pán Mihál.
Ani študent na dohodu neplatí, až pri ročnom zúčtovaní. Ak zarobí viac, ako je uvedený súčet min. miezd za rok. Ak zarobí študent v januári 30 tis.,vo februári 30 tis. a potom do konca roka nič, tak nič.
petrusska
22.01.11,09:25
Potrebujem radu....som študentka denneho študia....tiež mám už 26 ...ale som na dennom...síce brigádujem, ale tie peniaze si horkoťažko vydobijem a sume za odvody sa líši asi tak v tretine....to si mám fakt platiť zdravotné aj napriek tomu, že štát ma nijako nepodporuje? ...nemám nárok ani na sociálne dávky ani na sociálne štipendium...nikoho nezaujíma, že nebyť rodičov nemám z čoho žiť pričom to už ani nie je ich povinnosť sa o mna starať. Aj napriek tomu si mám platiť zdravotné poistenie?...prečo štát nepodporuje vzdelanosť u mladých keď ani práce niet....každý má na to osobné a rôzne dôvody...ale snáď môžem bezpróblemovo doštudovať a dotiahnuť okenečne posledný rok bez toho aby ma štát zdieral aj z toho čo nemám?
KEJKA
22.01.11,13:28
môžeš požiadať o sociálne dávky, môžeš aj o štipendium a ešte je tu aj študentský pôžičkový fond.....
pavol54
22.01.11,14:10
zdravotná poisťovňa sa nerovná štát.
ak si dobrá študentka tak si nájdi zamestnávateľa ktorý za teba bude platiť prospechové štipendium, výborní študenti najmä tí ktorí mali pred výškou prax majú u potencionálnych zamestnávateľov rôzne nebývalé benefity najmä ak pre tých zahraničných získajú vzdelanie z našich daní. Medzi strednou a vysokou si niečo robila takže máš dosť praktických skúseností aby si ťa vybral nejaký sponzor.