Vlasta
08.02.05,15:17
Pekný deň,

prosím o radu. Máme neuhradené pohľadávky z predchádzajúcich rokov, ktoré boli fakturované v USD pre odberateľa v zahraničí. Tento rok sa šéf rozhodol troška znížiť tieto pohľadávky, a to formou hotovosti. Môže to byť tak, že akože jemu uhradili sumu v USD a on mi vloží peniaze v prepočte kurzom NBS do korunovej pokladne? Ináč vzniknú nám dosť veľké kurzové straty, keďže kurz od doby vystavenia faktúr sa o dosť znížil. Nie je to veľmi čisté, ale viete mi poradiť iný spôsob, ako znížiť pohľadávky a zároveň dotovať pokladňu, ktorá je v mínuse. Ďakujem
bea
08.02.05,14:36
Ja by som to riešila tak ako Ty.Iste to nie je celkom v poriadku, ale inak by som tiež nevedela.
Paula
08.02.05,15:04
A keď už "akože", prečo by to nemohli zaplatiť v slov.korunách (sumu, ktorá bola k 31.12.03)? Zadotovať pokladňu vkladom podnikateľa alebo spoločníka (neviem, aká ste forma firmy :)
iva
08.02.05,19:55
Vlasta, ja som to urobila presne tak ako ty. Boli to vtedy dosť veľké sumy, ktoré išli ako úhrady faktúr. Tie sumy na faktúrach boli v Kč, uhradené boli do pokladne v Sk, ešte tam bol aj nejaký troj-zápočet faktúr Kč/Sk/Eur, no bolo to hrozné. Ten rok bola kontrola na daň z príjmu, musela som "zoširoka" vysvetľovať, ale nakoniec všetko prešlo.
Vlasta
09.02.05,10:15
Ďakujem,

ide o to, že firma, ktorá to uhrádza je ďaleko, a to ako sa dostali tie USD k môjmu šéfovi, tak to by mohlo byť diskutabilné. A ešte nebude problém, že šéf nevložil do valutovej pokladne doláre, ale koruny?
Paula
09.02.05,10:49
Ešte by sa dalo aj vyrobiť priamo príjmový doklad do korunovej pokladne. Veď kto by už zisťoval, či tu vtedy američan bol alebo nebol zaplatiť? Američan si mohol stiahnuť v bankomate zo svojho amerického účtu peniažky na zaplatenie :)
Vlasta
09.02.05,12:53
[QUOTE=Paula]Ešte by sa dalo aj vyrobiť priamo príjmový doklad do korunovej pokladne. Veď kto by už zisťoval, či tu vtedy američan bol alebo nebol zaplatiť? Američan si mohol stiahnuť v bankomate zo svojho amerického účtu peniažky na zaplatenie :)[/QUOTE

Ak by som vyúčtovala úhradu priamo v korunách, ako píšeš, potom by som neúčtovala kurzový rozdiel? Lebo dolár poklesol takmer o 15 korún od vystavenia faktúry a vznikajú mi strašne vysoké kurzové straty. Keďže na to nechcem upozorniť, môžem priajať úhradu fa v korunách v takej výške, v akej bola vystavená faktúra?
Paula
09.02.05,13:00
Myslím, že by sa mala uhradiť tak, ako bola prepočítaná k 31.12.03. Počkajme ešte na názor niekoho ďalšieho.
tibor
09.02.05,13:02
Vlasta - schuti som sa zasmial na interpretácii:

"Tento rok sa šéf rozhodol troška znížiť tieto pohľadávky" ak to dobre chápem...Vám predsa dlhovali!
Vlasta
09.02.05,13:18
Vlasta - schuti som sa zasmial na interpretácii:

"Tento rok sa šéf rozhodol troška znížiť tieto pohľadávky" ak to dobre chápem...Vám predsa dlhovali!
Chápeš to dobre, napriek tomu asi v mnohých firmách pokladňa nezodpovedá skutočnému stavu a donekonečna dotovať firmu od spoločníka je dosť nápadné. Zrejme tie pohľadávky už sú nejako ináč vyriešené, do čoho ja nevidím a ani nechcem vidieť. Moje peniaze to nie sú.
anina
09.02.05,13:20
Co je na tom na usmevné?
Pre Vlastu: ak sú tie pohľadávky také, že ich už nikto nemieni uhradiť,nebolo by čistejšie a jednoduchšie ich odpísať?
Ja viem, že to nevyrieši problém s mínusovou pokladnou, ale to by som vyriešila požičkou od spoločníka, tú si aspoň môže pre prípad vrátiť.
tibor
09.02.05,13:31
anina? 1,2,3,4, hraziem do jazyka...

ešte som si to prečítal a skús to so mňou please - máme pohľadávku v zahraničí a náš šéf sa rozhodne ju znížiť v hotovosti...prepáč - ale ale snáď znížiť pohľadávku v hotovosti by mal odberateľ a nie dodávateľ...

5,6,7...
Vlasta
09.02.05,13:38
Myslím, že by sa mala uhradiť tak, ako bola prepočítaná k 31.12.03. Počkajme ešte na názor niekoho ďalšieho.
Takže kurzová strata bude len rozdiel kurz k 31.12.2003 a kurz úhrady? A ak by sa fakt rozhodol američan uhradiť to v korunách koľko by som od neho mala inkasovať?
Paula
10.02.05,06:54
Ak by sa úhrada "vykonala" ešte napr. 28.12.04, zaplatil by sumu z 31.12.03. Rozdiel z prepočtu pôv.faktúry k 31.12.03 a k 28.12.04 by bol k.zisk alebo k.strata. Súhlasíte ostatní poradcovia, alebo nie?