rommy
26.06.07,16:25
Ahoj poraďáci, chcela by som vás poprosiť o pomoc. Dnes som dostala za úlohu uložiť schválenú účtovnú závierku do obchodného registra a do vestníka. Môžete mi prosím vás poradiť kam mám ísť, čo všekto tam dať, či mám ísť osobne, čo k tomu potrebujem? Myslela som že to urobí šéf, tak som sa tým nezaoberala... Boli by ste taký zlatučký a poradili mi kto už máte skúsenosti?
Ďakujem moc.
Johanka
26.06.07,14:31
Čítaj zbierka listín ;) .
Johanka
26.06.07,14:37
rommy
26.06.07,15:08
Ďakujem:) . Obidve som pozerala, ale ja by som skôr potrebovala také rady z praxe. Viem že keď sa schváli na valnom zhromaždení závierka, tak sa musí vližiť do zbierky a vestníka. Ale ja by som potrebovala vedieť ten postup ako to tam dostanem. Poprefocujem si závierku (súvahu, výkaz ziskov a strát, poznámky neviem či aj daňové priznanie a správu audítora?) a či to mám poslať do vestníka a zbierky alebo zaniesť osobne, či treba nejaký sprievodný list, alebo by mi stačilo čísielko kam by som zavolala a by ma usmernili. Myslíš že keď zavolám na to číslo redakcie vestníka, že by mi vedeli poradiť alebo mám zavolať na OR?
Johanka
26.06.07,15:22
Pozri si ešte § 21 Zákona o účtovníctve, kde je presne napísaný rozsah a obsah zverejňovaných údajov.
Dokumenty stačí poslať poštou s jednoduchým sprievodným listom.
Napr.

Do Obchodného vestníka

Vec: Žiadosť o zverejnenie neúplnej riadnej individuálnej účtovnej závierky
V zmysle § 21 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve Vás týmto žiadame o zverejnenie neúplnej riadnej individuálnej účtovnej závierky (súvaha, výkaz ziskov a strát) spoločnosti .... so sídlom ..., IČO: ... za rok 2006 v Obchodnom vestníku.
Informácia podľa § 21 ods.2 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve:
Audítorská správa nezávislého audítora o previerke ročnej účtovnej závierky k 31.12.2006 obsahuje nepodmienený názor.

Prílohy:
1. Súvaha k 31.12.2006
2. Výkaz ziskov a strát k 31.12.2006
3. Kópia úhrady poplatku za zverejnenie v Obchodnom vestníku v sume 3.000,- Sk





číslo účtu, VS,KS a ŠS nájdeš tu http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=r2&htm=r2/r23ovozn.htm
Dada
03.07.07,04:03
Pozri si ešte § 21 Zákona o účtovníctve, kde je presne napísaný rozsah a obsah zverejňovaných údajov.
Dokumenty stačí poslať poštou s jednoduchým sprievodným listom.
Napr.

Do Obchodného vestníka

Vec: Žiadosť o zverejnenie neúplnej riadnej individuálnej účtovnej závierky
V zmysle § 21 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve Vás týmto žiadame o zverejnenie neúplnej riadnej individuálnej účtovnej závierky (súvaha, výkaz ziskov a strát) spoločnosti .... so sídlom ..., IČO: ... za rok 2006 v Obchodnom vestníku.
Informácia podľa § 21 ods.2 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve:
Audítorská správa nezávislého audítora o previerke ročnej účtovnej závierky k 31.12.2006 obsahuje nepodmienený názor.

Prílohy:
1. Súvaha k 31.12.2006
2. Výkaz ziskov a strát k 31.12.2006
3. Kópia úhrady poplatku za zverejnenie v Obchodnom vestníku v sume 3.000,- Sk





číslo účtu, VS,KS a ŠS nájdeš tu http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=r2&htm=r2/r23ovozn.htm

Nemali by tam byť aj Poznámky?
Aljok
03.07.07,07:53
Poznámky sa v Obchodnom vestníku nezverejňujú.
Johanka
03.07.07,20:11
Nemali by tam byť aj Poznámky?
§ 21 Zákona o účtovníctve:
(2) Účtovná jednotka, na ktorú sa vzťahuje povinnosť overovania podľa § 19 ods. 1 písm. a), b) a d), zverejňuje v obchodnom vestníku súvahu a výkaz ziskov a strát z riadnej individuálnej účtovnej závierky a mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky do 30 dní po schválení účtovnej závierky. Účtovná jednotka súčasne uvedie, že zverejňuje neúplnú účtovnú závierku. V obchodnom vestníku sa nesmie zverejniť názor audítora, zverejňuje sa len informácia, aký názor správa audítora obsahuje.28a) Ak správa audítora obsahuje skutočnosti, ktoré nemali vplyv na vyjadrenie názoru audítora uvedeného v správe, ale ktoré chcel audítor zdôrazniť, musí byť táto informácia zverejnená.

;)
PatoP
04.07.07,06:41
Kam sa to má poslať? Na obchodný register príslušného okresného súdu?

dík
Tweety
04.07.07,07:34
Áno na okresný súd, OR- zbierka listín.
PatoP
04.07.07,07:42
a vieš prosím Ťa adresu? Ja mám

Obchodný register okresného súdu Žilina
Moyzesova 20
Žilina 010 01

ale nezmenilo sa to?
Tweety
04.07.07,07:44
No, to si veru musíš zistiť, z Ke je veru poriadne ďaleko na okresný súd v Za.:)
PatoP
04.07.07,07:58
no to mas pravdu:-)
este sa chcem spytat udaje do zbierky listin aj do obchodneho vestnika sa zasielaju na tu istu adresu?
ZEvina
04.07.07,08:06
no to mas pravdu:-)
este sa chcem spytat udaje do zbierky listin aj do obchodneho vestnika sa zasielaju na tu istu adresu?

Nie. Do zbierky listín na Okresný súd a do Obchodného vestníka na Ministerstvo spravodlivosti SR, Sekcia edičných činnosti, Redakcia Obchodného vestníka. (pre BA)
PatoP
04.07.07,08:27
tak podla telefonickej info sa to ma poslat na:

Ministerstvo spravodlivosti SR
Obchodný vestník
Župné námestie 13
813 11 Bratislava

btw vlani som to vsetko posielal na Obchodny register takze zle a na otazku ci to mam poslat znova sem mi bolo povedane, ze im je to jedno a DU nam moze dat pokutu lebo sme porusili zakon...
jade9
24.06.08,05:09
Ako by ste postupovali v prípade, keď auditovaná spoločnosť uložila listiny do Zbierky listín, ale "zabudla" zverejniť neúplnú ÚZ v obchodnom vestníku. Poslali by ste dodatočne len rok 2007 alebo aj predchádzajúce roky? Ďakujem za odpoveď.
zuzule
24.06.08,10:17
Tu je tažko radiť. Opíšem ti z Účtovného tipu č. 13/2008 aké sú pokuty a možno ti to v rozhodovaní pomôže:
"Nesplnenie povinnosti zverejniť údaje z UZ je porušením §21 zákona o účtov. Zákon dáva možnosť daňovému úradu uložiť pokutu až do výšky 3% celkovej sumy majetku zisteného zo súvahy zostavenej za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, v ocenení neupravenom o položky podľa §26 ods.3. Ak nie je možné zistiť celkovú sumu majetku alebo úhrn majetku, resp. ak ú.j. nevykazuje žiaden majetok, určí DU pokutu kvalifikovaným odhadom do 100 mil.Sk. Pokutu možno uložiť do jedného roka odo dňa, keď sa orgán príslušný na jej uloženie dozvedel o porušení povinnosti, Najneskôr možno túto pokutu uložiť do piatich rokov po skončení účtovného obdobia, v ktorom k porušeniu povinnosti došlo."
zuzule
24.06.08,10:35
A teraz som si v jednej prehladnej tabulečke Účtovného tipu č.13/2008 všimla niečo, čo ma dosť zarazilo a síce:
Povinnosť zverejňovania údajov z UZ v Obchodnom vestníku majú aj Obchodné spoločnosti, ak povinne vytvárajú základné imanie (s.r.o.), ktoré nespĺňajú podmienky pre audit
Je to pravda? Su naozaj aj malé s.r.o.-čky, ktoré nie sú auditované, povinné uverejniť súvahu a VZaS v Obchodnom vestníku? Ja som v tom, že nie, že UZ ukladajú len do Zb.listín.
evina
24.06.08,11:15
A teraz som si v jednej prehladnej tabulečke Účtovného tipu č.13/2008 všimla niečo, čo ma dosť zarazilo a síce:
Povinnosť zverejňovania údajov z UZ v Obchodnom vestníku majú aj Obchodné spoločnosti, ak povinne vytvárajú základné imanie (s.r.o.), ktoré nespĺňajú podmienky pre audit
Je to pravda? Su naozaj aj malé s.r.o.-čky, ktoré nie sú auditované, povinné uverejniť súvahu a VZaS v Obchodnom vestníku? Ja som v tom, že nie, že UZ ukladajú len do Zb.listín.

T.č. povinnosť zverejnenia UZ v Obchodnom vestníku rieši zákon o účtovníctve: § 21
2) Účtovná jednotka, na ktorú sa vzťahuje povinnosť overovania podľa § 19 ods. 1 písm. a), b) a d), zverejňuje v obchodnom vestníku súvahu a výkaz ziskov a strát z riadnej individuálnej účtovnej závierky a mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky do 30 dní po schválení účtovnej závierky. Účtovná jednotka súčasne uvedie, že zverejňuje neúplnú účtovnú závierku. V obchodnom vestníku sa nesmie zverejniť názor audítora, zverejňuje sa len informácia, aký názor správa audítora obsahuje. Ak správa audítora obsahuje skutočnosti, ktoré nemali vplyv na vyjadrenie názoru audítora uvedeného v správe, ale ktoré chcel audítor zdôrazniť, musí byť táto informácia zverejnená.
zuzule
24.06.08,19:27
Takto som to mala naštudovane aj ja. Lenže po prečítaní Účtovného tipu som sa zlakla, že mi ušla nejaká novela. Takže veeeeelmi pekne dakujem za ujasnenie a utvrdenie.
Kvietocek
26.06.08,06:21
T.č. povinnosť zverejnenia UZ v Obchodnom vestníku rieši zákon o účtovníctve: § 21
2) Účtovná jednotka, na ktorú sa vzťahuje povinnosť overovania podľa § 19 ods. 1 písm. a), b) a d), zverejňuje v obchodnom vestníku súvahu a výkaz ziskov a strát z riadnej individuálnej účtovnej závierky a mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky do 30 dní po schválení účtovnej závierky. Účtovná jednotka súčasne uvedie, že zverejňuje neúplnú účtovnú závierku. V obchodnom vestníku sa nesmie zverejniť názor audítora, zverejňuje sa len informácia, aký názor správa audítora obsahuje. Ak správa audítora obsahuje skutočnosti, ktoré nemali vplyv na vyjadrenie názoru audítora uvedeného v správe, ale ktoré chcel audítor zdôrazniť, musí byť táto informácia zverejnená.

ak som to spravne pochopila mala s.r.o. ktora nema povinnost overovat auditorom nemusi davat dokumenty ani do obchodneho vestnika?
Kvietocek
26.06.08,11:20
poradi mi niekto prosim Vas ako je to s tym obchodnim vestnikom?
lepka
26.06.08,11:24
Obchodný register musí každá,Obchodný vestník iba tá čo má povinnosť overovať audítorom,ale to už ti Evina hore vyššie napísala a dokonca citovala zákon
Kvietocek
26.06.08,11:27
Obchodný register musí každá,Obchodný vestník iba tá čo má povinnosť overovať audítorom,ale to už ti Evina hore vyššie napísala a dokonca citovala zákon


ano to som ti precitala ale splietla ma Liba2 ktoru som vysie citovala a napisala mi ze kazda ma povinnost dat do Obchodného vestnika ale nejak zmizol jej prispevok:)
lepka
26.06.08,11:28
To neva,radšej sa dvakrát opýtať ako 1 krát zle urobiť
Kvietocek
26.06.08,11:29
dakujem :)
liba2
26.06.08,11:36
ano to som ti precitala ale splietla ma Liba2 ktoru som vysie citovala a napisala mi ze kazda ma povinnost dat do Obchodného vestnika ale nejak zmizol jej prispevok:)
Kvietoček, áno splietla som ťa, lebo som si povrchne prečítala tvoju reakciu, za čo sa týmto tebe aj ostatným ospravedlňujem. Svoj príspevok som vymazala, poslala som ti medzičasom aj SS :) . ďakujem.
Kvietocek
26.06.08,12:05
Kvietoček, áno splietla som ťa, lebo som si povrchne prečítala tvoju reakciu, za čo sa týmto tebe aj ostatným ospravedlňujem. Svoj príspevok som vymazala, poslala som ti medzičasom aj SS :) . ďakujem.

to je ok len som sa veeeeeeeeeeelmi zlakla ze som na nieco veeeeelmi dolezite zabudla :) uff mi odlahlo
pekny dnik
MILKA58
26.06.08,17:14
Dnes som dostala takú informáciu, že sa zmenil termín odovzdania do obchodného registra (jedná sa o malú s.r.o.,nemá povinnosť auditora) až do konca roka, teda nie do 30.6..Viete niečo o tom? Ďakujem.
evina
26.06.08,19:29
Dnes som dostala takú informáciu, že sa zmenil termín odovzdania do obchodného registra (jedná sa o malú s.r.o.,nemá povinnosť auditora) až do konca roka, teda nie do 30.6..Viete niečo o tom? Ďakujem.

Neviem o tom, že by bol zmenené príslušné paragrafy v Obchodnom zákonníku, zákone o Obchodnom registri a ani v zákone o účtovníctve.

Obchodný zákonník § 40

1/ Akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik ukladajú riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku do zbierky listín po jej schválení príslušným orgánom. Iná zapísaná osoba má túto povinnosť, len ak jej to ukladá osobitný zákon. Príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku je povinný predložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku na schválenie do šiestich mesiacov po uplynutí účtovného obdobia.
2/ Ak príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku neschváli účtovnú závierku predloženú podľa odseku 1 do troch mesiacov od predloženia, ukladá sa do zbierky listín obchodného registra neschválená účtovná závierka. V tomto prípade je akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik povinný uložiť neschválenú účtovnú závierku do 30 dní od márneho uplynutia trojmesačnej lehoty

Zákon o účtovníctve:

§ 21
Zverejňovanie údajov
1/ Účtovná jednotka, ktorá je obchodnou spoločnosťou, Exportno-importná banka Slovenskej republiky, družstvo alebo štátny podnik sú povinné uložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a výročnú správu do zbierky listín obchodného registra do 30 dní po schválení účtovnej závierky, pričom účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy.

teda, ak dobre počítam nejneskôr do konca 30. októbra ...aj neschválená....
MILKA58
28.06.08,06:26
Ďakujem, už sme si pripravili doklady a v pondelok to odnesieme. Pýtala som sa,pretože niekedy nestiham sledovať všetky zmeny.
ceruzka-sk
03.08.09,13:11
Chcela by som sa opýtať...neviete, ako je to v tomto roku, t.j. v roku 2009 s uložením závierky za rok 2008? Zmenilo sa niečo? Niektorí mi tvrdia, že sa vraj niečo zmenilo v zákone o účtovníctve a závierku treba uložiť už do 30.7. Počuli ste niekto niečo o tom?
Tweety
03.08.09,13:17
Chcela by som sa opýtať...neviete, ako je to v tomto roku, t.j. v roku 2009 s uložením závierky za rok 2008? Zmenilo sa niečo? Niektorí mi tvrdia, že sa vraj niečo zmenilo v zákone o účtovníctve a závierku treba uložiť už do 30.7. Počuli ste niekto niečo o tom?
Od minulého roka sa povinnosti nezmenili.
ceruzka-sk
04.08.09,06:32
Práveže nie som si istá...minulý rok mi audítorka odobrila, že stačí uložiť do 30.10.2008, ale teraz mi ona sama povedala, že už treba do 30.7.2009. Ale nevie presne, kde sa čo zmenilo...ale že mi to zistí a dá mi vedieť...
Tweety
04.08.09,06:50
Práveže nie som si istá...minulý rok mi audítorka odobrila, že stačí uložiť do 30.10.2008, ale teraz mi ona sama povedala, že už treba do 30.7.2009. Ale nevie presne, kde sa čo zmenilo...ale že mi to zistí a dá mi vedieť...
Zákon o účtovníctve
§ 21
Zverejňovanie údajov
(1) Účtovná jednotka, ktorá je obchodnou spoločnosťou, Exportno-importná banka Slovenskej republiky, družstvo alebo štátny podnik sú povinné uložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a výročnú správu do zbierky listín obchodného registra do 30 dní po schválení účtovnej závierky, pričom účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy.

(2) Účtovná jednotka, na ktorú sa vzťahuje povinnosť overovania podľa § 19 ods. 1 písm. a), b) a d), zverejňuje v obchodnom vestníku súvahu a výkaz ziskov a strát z riadnej individuálnej účtovnej závierky a mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky do 30 dní po schválení účtovnej závierky. Účtovná jednotka súčasne uvedie, že zverejňuje neúplnú účtovnú závierku. V obchodnom vestníku sa nesmie zverejniť názor audítora, zverejňuje sa len informácia, aký názor správa audítora obsahuje.28b) Ak správa audítora obsahuje skutočnosti, ktoré nemali vplyv na vyjadrenie názoru audítora uvedeného v správe, ale ktoré chcel audítor zdôrazniť, musí byť táto informácia zverejnená.

(3) Účtovná jednotka, na ktorú sa vzťahuje povinnosť zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku podľa § 22, je povinná uložiť riadnu konsolidovanú účtovnú závierku a mimoriadnu konsolidovanú účtovnú závierku a konsolidovanú výročnú správu do zbierky listín obchodného registra do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, pričom konsolidovaná účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť konsolidovanej výročnej správy.

(4) Účtovná jednotka, na ktorú sa vzťahuje povinnosť zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku podľa § 22, zverejňuje v obchodnom vestníku súvahu a výkaz ziskov a strát z riadnej konsolidovanej účtovnej závierky a mimoriadnej konsolidovanej účtovnej závierky do jedného roka od skončenia účtovného obdobia. Účtovná jednotka súčasne uvedie, že zverejňuje neúplnú účtovnú závierku. V obchodnom vestníku sa nesmie zverejniť názor audítora, zverejňuje sa len informácia, aký názor správa audítora obsahuje.28b) Ak správa audítora obsahuje skutočnosti, ktoré nemali vplyv na vyjadrenie názoru audítora uvedeného v správe, ale ktoré chcel audítor zdôrazniť, musí byť táto informácia zverejnená.

(5) Účtovná jednotka uvedená v § 17a, okrem zverejnenia podľa odsekov 2 a 3, súčasne zverejní na internete úplnú účtovnú závierku v tom istom rozsahu a v tej istej lehote ako bola uložená do zbierky listín obchodného registra podľa odseku 1 a v obchodnom vestníku oznámi internetovú adresu, na ktorej je účtovná závierka zverejnená. Takýmto spôsobom musí byť účtovná závierka zverejnená minimálne jeden rok od uverejnenia.

(6) Účtovná jednotka uvedená v § 19 ods. 1 písm. c) zverejňuje údaje z účtovnej závierky spôsobom ustanoveným osobitným predpisom.29)

(7) Účtovná jednotka, na ktorú sa vzťahuje povinnosť overovania podľa § 19, nesmie zverejniť informácie, ktoré predtým neboli overené audítorom, spôsobom, ktorý by mohol používateľa uviesť do omylu, že audítorom overené boli.

(8) Účtovná jednotka, ktorej činnosť je zaradená do kategórie priemyselnej výroby podľa osobitného predpisu29a) a ktorej čistý obrat za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie bol väčší ako 250 000 000 eur, je povinná predkladať ministerstvu výročnú správu a záznamy z valných zhromaždení, ktoré sa uskutočnili v účtovnom období, za ktoré sa predkladá výročná správa, a to do piatich dní odo dňa prerokovania výročnej správy, najneskôr však do konca ôsmeho mesiaca po skončení účtovného obdobia, za ktoré sa predkladá výročná správa; taká účtovná jednotka je povinná bez zbytočného odkladu poskytnúť ministerstvu na jeho požiadanie aj ďalšie súvisiace informácie. Ministerstvo predloží Európskej komisii výročnú správu účtovnej jednotky a záznamy z jej valných zhromaždení, ktoré sa uskutočnili v účtovnom období, za ktoré sa predkladá výročná správa, do konca deviateho mesiaca nasledujúceho po skončení účtovného obdobia, za ktoré sa predkladá výročná správa.

(9) Odsek 8 sa vzťahuje na účtovnú jednotku, v ktorej má orgán verejnej moci väčšinový podiel na hlasovacích právach preto, že má podiel na účtovnej jednotke alebo akcie účtovnej jednotky, s ktorými je spojená väčšina hlasovacích práv, a to i nepriamo prostredníctvom iných osôb, v ktorých má orgán verejnej moci väčšinový podiel na hlasovacích právach.
ceruzka-sk
04.08.09,13:38
Ďakujem za uvedenie paragrafu...a podľa uvedeného sa mi zdá, že sa nič nezmenilo...teda stačí účtovnú závierku uložiť do 30.10.2009. Mám pravdu?
Tweety
05.08.09,05:38
Ďakujem za uvedenie paragrafu...a podľa uvedeného sa mi zdá, že sa nič nezmenilo...teda stačí účtovnú závierku uložiť do 30.10.2009. Mám pravdu?
Ešte raz, vyberám z uvedeného § 21 odst. 1.
Účtovná jednotka, ktorá je obchodnou spoločnosťou, Exportno-importná banka Slovenskej republiky, družstvo alebo štátny podnik sú povinné uložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a výročnú správu do zbierky listín obchodného registra do 30 dní po schválení účtovnej závierky, pričom účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy.

Takže riadite sa termínom schvál. ÚZ....[/U]
ceruzka-sk
05.08.09,05:58
No fajn...to mi je úplne jasné. Položím teda otázku inak...Do akého termínu musí zasadnúť valné zhromaždenie a schváliť účtovnú závierku?
azla
05.08.09,07:21
No fajn...to mi je úplne jasné. Položím teda otázku inak...Do akého termínu musí zasadnúť valné zhromaždenie a schváliť účtovnú závierku?

Vychádzala by som z §40 odst.1.

Po uplynutí účtovného obdobia (napr., ktoré končí 31.12.2008)

- predloženie na schválenie do 6 mesiacov, t.j. do 30.6.2008
- schválenie do 3 mesiacov od predloženia (vychádzam z §40, odst.2)

- ak sa neschváli do 3 mesiacov od predloženia - ukladá sa do ZL ako neschválená
- ak sa schváli (do 3 mesiacov od predloženia), ukladá sa do 30 dní od schválenia (§ 21, odst.1 Zákona o účtovníctve)

Výťah z týchto predpisov je v príspevku č. 30 (od Eviny)
http://www.porada.sk/763368-post30.html