peromat
26.06.07,22:10
Prosím o radu,

ako SZČO som podnikal od 1992 do 31.3.2007. Od 1.9.2007 chcem opätovne založiť živnosť.
1.) V akej výške budem platiť odvody do SP od 1.9.2007? Podľa DP za r.2006 ?
2.) V akej výške budú odvody do SP od 1.7.2008? Podľa súčtu príjmov zo živností do konca marca 2007 a od 1.9.2007 do 31.12.2007 ?
3.) Za rok 2007 mám podať spoločné daň. priznanie z príjmu, či za každú živnosť z roku 2007 zvlášť ?

Ďakujem za odpoveď.
Vladimír Ozimý
27.06.07,12:06
a daňové priznanie podate len jedno za rok 2007 jedine že by ste sa ako FO rozdvojili :)
peromat
27.06.07,18:23
Dnes na SP mi vraveli, že odvody v ešte len vzniknuvšej živnosti v sept. 2007 nebudem platiť a od 1.7.2008 budem platiť odvody podľa DP za rok 2007 /súčet o oboch živností/.
Taká je odpoveď zo SP.
Je to ale v rozpore, čo tvrdí V.Ozimý v časti o platbe odvodov od sept. 2007.

Môže to niekto s určitosťou osvetliť ?
Danila
27.06.07,19:24
Dnes na SP mi vraveli, že odvody v ešte len vzniknuvšej živnosti v sept. 2007 nebudem platiť a od 1.7.2008 budem platiť odvody podľa DP za rok 2007 /súčet o oboch živností/.
Taká je odpoveď zo SP.
Je to ale v rozpore, čo tvrdí V.Ozimý v časti o platbe odvodov od sept. 2007.

Môže to niekto s určitosťou osvetliť ?Na veľké moje počudovanie to teraz sociálka fakt okomentovala správne. Asi sa blýska na lepšie časy.
ZuzanaP
28.06.07,04:40
Keďže nie si SZČO k 30.06., nemáš povinnosť odovzdať výpis z DP za rok 2006, teda ani nevyrátajú odvody. Od 01.09.2007 môžeš platiť ako dobrovoľne poistená osoba.
Vladimír Ozimý
28.06.07,07:42
a ako si vysvetlľujete toto? par 139

(2) Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je

a) v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom táto samostatne zárobkovo činná osoba platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity,
b) v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom táto samostatne zárobkovo činná osoba platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.

lebo toto ma zmiatlo... ja som myslel že ak splní podmienky na poistenie a preruší živnosť tak sa vracia k tomuto ustanoveniu ale asi som sa mýlil...beriem späť...
ZuzanaP
28.06.07,07:55
pre výpočet odvodov je dôležitý dátum 30.06., či si k tomuto dni SZČO


peromat, ale nie je k 30.06 SZČO, takže neodovzdáva výpis
Vladimír Ozimý
28.06.07,09:44
no ano ale tam sa nič nehovorí o výpise ale o obdobiach z ktorých sa vychádza...to jest ak som splňal za rok 2006 povinnosť registrácie k 30.6.2007 ale prerušil som živnosť prečo zrazu keď ju obnovím napr. 2.júla tak už sa na to neberie ohľad divné...
apo
01.07.07,20:18
no ano ale tam sa nič nehovorí o výpise ale o obdobiach z ktorých sa vychádza...to jest ak som splňal za rok 2006 povinnosť registrácie k 30.6.2007 ale prerušil som živnosť prečo zrazu keď ju obnovím napr. 2.júla tak už sa na to neberie ohľad divné...

Tiež tomu nerozumiem. Profesionálne sa zaoberám účtovníctvom pre podnikateľov, od roku 1997 to vykonávam ako právnická osoba a ja beriem mzdu.
Za posledné roky je v tom taký bordel, prešlo to toľkými úpravami, že sme zmenil našu pozíciu a naši klienti nám musia oznámiť ako majú dohodnuté platby do fondov. Predtým sme to vedeli každému vypočítať my, ale teraz sa tým už vôbec netrápime.
Dúfam, že raz niekto spojí všetky platby do jedného predpisu tak ako to bolo do konca roku 1992 a nech si v štátnej pokladni robia s peniazmi čo chcú.

apo
Orsz
01.07.07,20:40
Dnes na SP mi vraveli, že odvody v ešte len vzniknuvšej živnosti v sept. 2007 nebudem platiť a od 1.7.2008 budem platiť odvody podľa DP za rok 2007 /súčet o oboch živností/.
Taká je odpoveď zo SP.
Je to ale v rozpore, čo tvrdí V.Ozimý v časti o platbe odvodov od sept. 2007.

Môže to niekto s určitosťou osvetliť ?

SP postupuje správne - tento postup mnohí používajú, keď im zrazu za predchádzajúci rok vyjdu platiť vysoké odvody. Pozastavia, alebo zrušia živnosť a o pár mesiacov ju obnovia, alebo znovuzaložia. Môžeš sa spoľahnúť, že je to správne. Môžeš si na ten rok od 9/07 do 6/08, aby si neprišiel o dôchodkové obdobie, platiť dobrovoľne.
Odvody od 1.7.2008 sa budú platiť z celého príjmu za rok 2007. Daňové priznanie je jedno, účtovníctva by mali byť vedené osobitne - to prvé uzatvoriť dňom zrušenia, a nové viesť od dňa založenia. /Pri pozastavení živnosti sa v účtovníctve pokračuje/.
alderonka
02.07.07,15:12
Nechcem sa s vami prieť, ale buď to prešlo nejakou ďalšou novelou alebo neviem, neviem...
Mám klientku, ktorá v septembri 2005 zrušila živnosť, v máji 2006 si založila novú a napriek tomu od začiatku novej živnosti platí povinne plné odvody do SP, nakoľko zo starej živnosti z r.2005 prekročila stanovený obrat.
Orsz
02.07.07,15:26
Nechcem sa s vami prieť, ale buď to prešlo nejakou ďalšou novelou alebo neviem, neviem...
Mám klientku, ktorá v septembri 2005 zrušila živnosť, v máji 2006 si založila novú a napriek tomu od začiatku novej živnosti platí povinne plné odvody do SP, nakoľko zo starej živnosti z r.2005 prekročila stanovený obrat.

No podľa mňa neplatí ich od mája, ale od júla - čo je pochopiteľné, pretože nastalo prelomové obdobie, keď sa menia výšky odvodov od 1.7. každý rok, a berie sa predchádzajúci kalend.rok. Treba vystihnúť lepšiu dobu, od augusta napríklad.
ZuzanaP
03.07.07,03:28
Nechcem sa s vami prieť, ale buď to prešlo nejakou ďalšou novelou alebo neviem, neviem...
Mám klientku, ktorá v septembri 2005 zrušila živnosť, v máji 2006 si založila novú a napriek tomu od začiatku novej živnosti platí povinne plné odvody do SP, nakoľko zo starej živnosti z r.2005 prekročila stanovený obrat.


Klientka bola k 30.06 SZČO, preto musela platiť odvody. Ale peromat sa stal SZČO až od 01.09.
uko
03.07.07,06:00
ja si tiež myslím, že povinnosť platenia odvodov do SP bude az od 1.7.2008 podla DP za rok 2007. dovtedy sa mozno dobrovolne poistiť.
chcela by som sa v tejto suvislosti spytat... tu sa asi hovori o obnoveni tej istej zivnosti, vsak? ja mam pripad, ked SZCO pozastavila zivnost a teraz potrebuje byť zivnostnikom. Skor ako po 6tich mesiacoch od pozastavenia sa zivnost obnovit neda, preto jej na zivnostenskom poradili, ze sa da v jeden den zivnost zrusit a v ten isty den aj zalozit nova, aj ked ta ista a dokonca aj to iste ICO jej vraj nechaju. neviete poradit co na danovom. zmenu asi treba ohlasit. ale bude treba aj vratit DIC a nanovo sa registrovat? co s uctovnou zavierkou v JU a danovym priznanim?
Vladimír Ozimý
03.07.07,06:09
inak to je docela dobrý spôsob ako vyhúpať zo sociálkou...pozastavím živnosť k 1. júnu a k 1. augustu ju obnovím a robím si svoju odvodovú politiku...samozrejme dá sa to len pre toho kto nemá pravidelný príjem že...ale aj tak je to divné :) ako vlastne všetky zákony u nás...
uko
03.07.07,06:41
inak to je docela dobrý spôsob ako vyhúpať zo sociálkou...pozastavím živnosť k 1. júnu a k 1. augustu ju obnovím a robím si svoju odvodovú politiku...samozrejme dá sa to len pre toho kto nemá pravidelný príjem že...ale aj tak je to divné :) ako vlastne všetky zákony u nás...
je to divné, ale je to tak. a robí to strašne veľa ľudí. máte vidieť tie rady na živnostenskom koncom júna... veľa ľudí ale pri snahe vyhnuť sa odvodom ale vôbec nemyslí na to, aký to má dopad na dôchodok, nemocenské, materskú a podobne. ale to je už iná téma