monspa
27.06.07,08:31
Poraďte prosím. Platca DPH - štvrťročný účtujúci v JÚ prevádza službu pre českého odberateľa na území SR. Faktúry na základe dohody budú vystavené v CZK, úhrada príde na účet v SKK. Vystavím zálohovú FA na sumu 50000,- CZK. Ako ju mám zaúčtovať pri prijatí platby (kurz dňom?) a ako mám postupovať pri vystavení riadnej faktúry po ukončení prác?
ekopo
27.06.07,06:49
Prijatá platba v cudzej mene sa účtuje kurzom NBS platným v deň prijatia platby. Na základe prijatej platby sa vystavuje "daňový doklad". Po ukončení prác sa vystavuje faktúra, na ktorej je uvedená celková čiastka, odpočítaná záloha a uvedený rozdiel. Ak bolo dojednané vystavenie FA v CZK, tak sa vystaví v CZK. Opäť sa použije v účtovníctve kurz platný pri vystavení FA.
monspa
27.06.07,07:37
Prosím a ako je to s DPH? Zálohová faktúra sa vystaví 50000,- CZK bez DPH?
ekopo
27.06.07,07:43
Na zálohovej FA sa neuvádza výška DPH.
monspa
27.06.07,09:03
Je potrebné na zálohovej faktúre uviesť dátum splatnosti? Ak môžete, poraďte mi, ako ju zaúčtujem, keď mi príde na účet v banke napr. 57500,- Sk, prepočet kurzom NBS v deň prijatia platby bude napr.60000,- Sk. A ďalej, keď vystavím riadnu faktúru po ukončení prác na sumu 150000,- Kč, odpočítam 50000,- Kč zálohu, ako z toho vypočítam DPH? Asi som to už celé domotala, ak môžete, napíšte mi polopate celý postup pri vystavovaní a účtovaní tejto faktúry.
ekopo
27.06.07,09:47
Ano, je vhodné uviesť dátum splatnosti.
V prvom príspevku som písal o prijatej platbe v cudzej mene. Tu už vidím, že platba príde na SK účet. Tu sa nič kurzom NBS neprepočítáva. Platí suma uvedená V Sk. Vystaví sa daňový doklad pre účely DPH na celkovú sumu 57.500,-. Pri konečnej fa sa uvedie suma v CZK a aj v SK (kurz podľa NBS) odpočíta sa záloha (CZK aj SK) a odvedie sa rozdiel na DPH. Pri konečnom zúčtovaní vznikne v knihe pohľadávok KR, ktorý sa upraví len tu pomocou ID.