Netka
27.06.07,09:25
Prosím Vás aký min. VZ uvediem v RZZP ak mal zamestnanec skrátený úväzok a mzdu len 6500,-
Ďakujem.
simona28
27.06.07,07:35
My máme dôchodcu na polovičný úväzok a min.VZ na RZZP bol 3450

mzdu mal 8000
Netka
27.06.07,07:41
No ale ty máš iný prípad,
toto nebol dôchodca normálny zamestnanec a VZ neviem aký mal byť keď mzda bola nižšia ako minimálny VZ v roku 2006, teda menej ako 6900,-
endrju
27.06.07,08:03
Prosím Vás aký min. VZ uvediem v RZZP ak mal zamestnanec skrátený úväzok a mzdu len 6500,-
Ďakujem.

§13 odsek 15 zákona o zdravotnom poistení:

"... pojmom minimálny základ zamestnanca sa rozumie minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu47) platná k 1. januáru kalendárneho roka
...
47) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 90/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov."

P.S.
Neuvádzaš dostatočné informácie, podľa ktorých by sa dala určiť presná suma minimálneho VZ v Tvojom prípade. Odporúčam preto, aby si preštudovala zákon o minimálnej mzde a podľa neho si sumu vypočítala sama alebo doplnila informácie, na základe ktorých sa bude dať vypočítať presná suma. Pri skrátenom úväzku však minimálny VZ na zdravotné poistenie v roku 2006 s dosť vysokou pravdepodobnosťou bol menší ako 6900 Sk / mesiac.
simona28
27.06.07,08:05
Na infolinke VŠZP nám povedali, že minimálny základ sa kráti pri zamestnancoch, ktorý majú dohodnutý kratší pracovný čas.
Netka
27.06.07,08:09
Tak teraz som z toho "sprostá" podľa príspevku od endrjua som som si myslela, že tam má byť 6900,- a podľa informácie od simonky28 sa to má krátiť ... už neviem ...:eek: :mee:
endrju
27.06.07,08:13
Tak teraz som z toho "sprostá" podľa príspevku od endrjua som som si myslela, že tam má byť 9600,- a podľa informácie od simonky28 sa to má krátiť ... už neviem ...

:eek: Uviedol som azda, že to má byť 6900?
Prečítaj si môj príspevok pozorne. A okrem toho odporúčam oboznámenie sa so zákonom o minimálnej mzde. Číslo 6900 je len jedno z viacerých možných čísiel.

P.S.
V Tvojom príspevku vidím číselný preklep.
Netka
27.06.07,08:34
:eek: Uviedol som azda, že to má byť 6900?
Prečítaj si môj príspevok pozorne. A okrem toho odporúčam oboznámenie sa so zákonom o minimálnej mzde. Číslo 6900 je len jedno z viacerých možných čísiel.

P.S.
V Tvojom príspevku vidím číselný preklep.

Ďakujem za upozornenie.

Priznám sa, že v tomto nie som ešte celkom doma ... :(

Poradíte mi prosím ako to prepočítam ak mal zamestnanec 30 hod./týždeň?
endrju
27.06.07,08:47
Je pravda, že v tejto oblasti nie som celkom doma ....
Poradíte mi teda ako to vypočítam?
ZamC mal úväzok 30 hod./týždeň

Na základe informácie z prvého príspevku ("mzdu mal 6500") predpokladám, že ide o pracovníka odmeňovaného mesačnou mzdou.

V takom prípade sa minimálny mesačný VZ na ZP určuje podľa §2 odsek 3 zákona o minimálnej mzde podľa pravidla:
"(3) Zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou, ktorý má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas 2) alebo neodpracoval v
mesiaci všetky pracovné dni, patrí minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času."
Príklad:
Mesačný fond pracovného času v nejakom mesiaci pri úväzku 40 hodín/týždeň bol 160 hodín. Pri úväzku 30 hodín/týždeň za tento mesiac odpracoval 120 hodín.
Minimálny VZ bude 6900 / 160 * 120 = 5175

Pre každý mesiac je nutné vypočítať podľa uvedeného príkladu skutočné sumy minimálnych VZ. Je dosť pravdepodobné, že to bude celkom pestrá zmes čísiel.
O zaokrúhľovaní desatinných čísiel v tomto prípade zákon nič nehovorí. Desatinné čísla by som zaokrúhľoval na celé koruny nahor.
Netka
27.06.07,08:53
Ďakujem všetkým,ktorí sem prispeli za pomoc.:) (najviac endrjuovi);)
Netka
28.06.07,05:46
Na základe informácie z prvého príspevku ("mzdu mal 6500") predpokladám, že ide o pracovníka odmeňovaného mesačnou mzdou.

V takom prípade sa minimálny mesačný VZ na ZP určuje podľa §2 odsek 3 zákona o minimálnej mzde podľa pravidla:
"(3) Zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou, ktorý má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas 2) alebo neodpracoval v
mesiaci všetky pracovné dni, patrí minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času."
Príklad:
Mesačný fond pracovného času v nejakom mesiaci pri úväzku 40 hodín/týždeň bol 160 hodín. Pri úväzku 30 hodín/týždeň za tento mesiac odpracoval 120 hodín.
Minimálny VZ bude 6900 / 160 * 120 = 5175,-

Pre každý mesiac je nutné vypočítať podľa uvedeného príkladu skutočné sumy minimálnych VZ. Je dosť pravdepodobné, že to bude celkom pestrá zmes čísiel.
O zaokrúhľovaní desatinných čísiel v tomto prípade zákon nič nehovorí. Desatinné čísla by som zaokrúhľoval na celé koruny nahor.


Môžem ešte jednu otázku?
Stále mi to vychádza 5175,- (tú zmes čísel si asi myslel v prípade, že by mal zamestnanec PN.... však?)
endrju
28.06.07,06:41
Môžem ešte jednu otázku?
Stále mi to vychádza 5175,- (tú zmes čísel si asi myslel v prípade, že by mal zamestnanec PN.... však?)
Áno, aj. :)