Karol - zamestnanec
27.06.07,14:18
dobrý deň, chcel by som Vás požiadať o radu.... Dňa 30.júna mi končí dvojmesačná výpovedná lehota (výpoveď som podal ja). Zamestnávateľ mi však odkázal, že žiadne výstupné papiere mi nedá... a že PP sa so mnou aj tak nerozviaže... Chcel by som sa Vás preto opýtať: 1: aké papiere musím od neho dostať ? Čo je mi povinný vystaviť? 2: Môžem od pondelka nastúpiť do druhej práce? Poradte mi prosim, vopred Vám ďakujem...
mkatka
27.06.07,12:21
Ak ste výpoveď podal v apríli, v máji vám začala plynúť výpovedná doba, ktorá končí 30.6.2007. Predpokladám, že máte potvrdené od zamestnávateľa, že výpoveď prevzal. Zamestnávateľ je povinný vám vydať potvrdenie o zamestnaní, tzv.zápočet rokov. Od 1.7. už nie ste ich zamestnancom.
Tweety
27.06.07,12:22
1. Ak bola platne podaná výpoveď, PP skončí uplynutím VD. Zamestnávateľ s tým nič nenarobí, musí to akceptovať. Pri výstupe musí dať potvrdenie o príjme zo ZČ, potvrdenie odpracovanej doby.
2. Nastúpiť môžeš.
Chobot
27.06.07,12:45
dobrý deň, chcel by som Vás požiadať o radu.... Dňa 30.júna mi končí dvojmesačná výpovedná lehota (výpoveď som podal ja). Zamestnávateľ mi však odkázal, že žiadne výstupné papiere mi nedá... a že PP sa so mnou aj tak nerozviaže... Chcel by som sa Vás preto opýtať: 1: aké papiere musím od neho dostať ? Čo je mi povinný vystaviť? 2: Môžem od pondelka nastúpiť do druhej práce? Poradte mi prosim, vopred Vám ďakujem...

Ak ti nedá výstupné papiere, podaj podnet na neho na najbližšom inšpektoráte práce, nech ho preveria. Oni ho síce nemôžu donútiť vystaviť ti výstupný list, ale môžu mu napariť pokutu za porušenie ZP.
Karol - zamestnanec
27.06.07,14:30
ďakujem pekne za cenné rady. Ak som správne pochopil aj v prípade, že mi odmietnu dať výstupné papriere, môžem nastúpiť pondelok na nové miesto a súčasne nahlásiť prípad na príslušný inšpektorát práce..? ešte raz Vám ďakujem a prajem Vám pekný zvyšok dňa.
Tweety
27.06.07,14:34
Presne tak. PP končí- zamestnávateľ má voči zamestnancovi isté povinnosti- uviedla som vyššie- ak ich nedodrží, máš právo podať podnet na IP.
judita1971
27.06.07,14:43
Toľko zo zákonníka práce :

§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní

(1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho odpisy.

(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2).

(3) Ak zamestnanec s obsahom pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní nesúhlasí a zamestnávateľ na požiadanie zamestnanca pracovný posudok alebo potvrdenie o zamestnaní neupraví alebo nedoplní, môže sa domáhať v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o ich obsahu dozvedel, na súde, aby bol zamestnávateľ zaviazaný primerane ich upraviť.
veronikasad
27.06.07,15:26
ďakujem pekne za cenné rady. Ak som správne pochopil aj v prípade, že mi odmietnu dať výstupné papriere, môžem nastúpiť pondelok na nové miesto a súčasne nahlásiť prípad na príslušný inšpektorát práce..? ešte raz Vám ďakujem a prajem Vám pekný zvyšok dňa.

Skôr než sa rozhodneš nahlásiť zamestnávateĺa na inšpekciu práce, upozorni ho na to a urob to až keď sa napriek tomu na výstupných dokladoch nedohodnete. Zažila som v jednej firme takú kontrolu, je veľmi nepríjemná a pri lepšej komunikácii medzi zamestnancom a zamestnávateľom k nej vôbec nemuselo dôjsť /kontrola dopadla u nás dobre, žiadne porušenie zákonov nebolo zistené/.

-----------
Veronika