rosnička
27.06.07,15:00
Zdravím všetkým poraďákov. Poprosím Vás o radu pre priateľa - živnostníka, JU, plátca DPH. Obdržal faktúru z Anglicka za tovar, ktorý bude predávať v SK. No a vôbec nevieme ako ju zaučtovať, ako je to s DPH. Účtuje v programe Alfa. Je to fa v dolároch,suma rozdelená na tovar a zvlášť poštovné. Veľmi pekne prosím o podrobné vysvetlenie ako to máme zaučtovať. Vopred všetkým ďakujem.
Johanka
27.06.07,14:09
Nakúpil tovar od platiteľa DPH registrovaného v "Anglicku", tzn. nakúpil bez anglickej DPH ?
Vladimír Ozimý
27.06.07,15:33
no rozvinieme úvahu počítajme s tým že anglický partner ktorý tovar dodal vie o tom že ide o intrakomunitárnu dodávku v rámci EU a preto vystavil Fa bez DPH. Váš kamarát živnostník túto faktúru samozdaní, t.j. odvedie dph aj na vstupe aj na výstupe a daňová povinnosť bude 0 ale v priznaní to musí uviesť. No dodanie tovaru bude dňom vystavenia faktúry ak bola vystavená v deň vyskladnenia tovaru a najneskôr do 15 dňa nasledujúceho po mesiaci, kedy došlo k dodaniu tovaru. Ak Fa bola vystavená pred dodaním alebo po 15 dni tak je to vždy 15 dňa nasledujúceho mesiaca po dodaní tovaru...príklad

vystavenie dodacieho listu dňa 15.2.
vystavenie faktúry 15.2. až 15.3. - potom deň dodania tovaru bude deň vystavenia faktúry
ak faktúra bola vystavená pred 15.2. alebo po 15.3. potom deň dodania tovaru bude 15.3.

v prípade že vám vystavil faktúru s dph domáhal by som sa vystavenia faktúry bez dph
rosnička
29.06.07,14:38
takže ak to správne chápem, faktúru zaevidujeme do záväzkov, celkovú sumu faktúry prepočítame kurzom NBS. Do ktorého riadku priznania DPH to treba naučtovať (r.9 - 10 - tov.a sl. pri kt.príjemca platí daň §69 ods.2-4 a 9 zák. a následne odpočet dane do riadku 18 - §49 a 51 zák.).
A ešte jedna otázka. Jedná sa o internetový obchod, kde je akceptovaná jedine medzinárodná platobná karta VISA a tá je vedená na súkromnú osobu. Môže sa to zahrnúť do učtovníctva? Ak áno poraďte ako? Pre rýchlejšiu odpoveď moje ICQ: 243 599 020. Ďakujem
rosnička
29.06.07,14:42
a ešte niečo. Jak tak hľadím na tú faktúru, tak sú tu 2 sumy. Jedna je suma za tovar a druhá je poštovné. Mám to oddeliť?
koňo
29.06.07,16:23
nie, všetko je cena za tovar
rosnička
10.07.07,09:22
pán Ozimný ďakujem reagovala som na Vašu odpoveď. Napíšte prosím Vás či to dám do správnych riadkov daň.priznania DPH. Veľmi pekne Vám vopred ďakujem. :)
Jana Acsová
10.07.07,09:31
rosnička
23.07.07,08:16
A ešte sa chcem spýtať. Keďže sa jedná o internetový obchod pri platbe je akceptovaná jedine medzinárodná platobná karta VISA a tá je vedená na súkromnú osobu. Ako to mám zahrnúť do učtovníctva? Mám v tom už totálny chaos. Poraďte mi prosím :mee: