MajaZ
27.06.07,18:01
Firma, v ktorej robim externe mzdy teraz s hrozou zistila, ze od roku 1998 ma zamestnankynu vedenu v inej ZP poistovni, nez v skutocnosti je. :mad:
Prisli sme na to az teraz (opomeniem moralne hladisko, ked poistovni veselo spravne prechadzal subor s clovekom, ktoreho nemaju v evidencii a druhej poistovni zas nevadilo, ze za ich poistenca nikto neplati uz 10 rokov, ale sluzby bohato vyuziva - caste pobyty v nemocnici a pod.).
Ako teraz robit opravne vykazy, kolko rokov dozadu a tak podobne, poradi niekto? :mee:
Andyke
27.06.07,16:24
Od 1.1.2005 platí dnešný zákon o zdr.poistení - premlčacia doba 5 rokov.
Podľa starého zákona majú nárok vymáhať poistné 10 rokov.

Ja by som podala opravné za všetky roky, ale najprv by som sa
skontaktovala so zdrav.poisťovňou.
Andyke
27.06.07,16:29
Citujem dnešný zákon:


§ 21
Premlčanie
Na začiatok
(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 11) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.
(3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 12) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.
(4) V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 4 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje.

§ 18
Úroky z omeškania
Na začiatok

(1) Ak platiteľ poistného neodvedie preddavok na poistné alebo nedoplatok riadne a včas, môže príslušná zdravotná poisťovňa uplatniť na úrade13) voči platiteľovi poistného okrem nároku na poistné (§ 17 ods. 7) aj nárok na úrok z omeškania. Úrok z omeškania sa vypočíta z dlžnej sumy poistného a počtu dní omeškania; na výpočet úroku z omeškania sa použije 2,5-násobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v deň splatnosti preddavku na poistné (§ 17 ods. 1 až 5) alebo nedoplatku [§ 19 ods. 10 písm. a)].
(2) Príslušná zdravotná poisťovňa môže na základe písomnej žiadosti osoby uvedenej v § 11 ods. 1 písm. b) a c) a v § 11 ods. 2, ktorá je povinná odvádzať preddavok na poistné, v prípade omeškania z dôvodu zaplatenia preddavku na poistné do inej ako príslušnej zdravotnej poisťovne, v prípade omeškania z dôvodu platobnej neschopnosti tejto osoby, ak možno predpokladať, že v období nie dlhšom ako deväť mesiacov bude schopná zaplatiť dlžné sumy preddavku na poistné, a iných odôvodnených prípadoch znížiť alebo odpustiť úrok z omeškania podľa odseku 1. Na toto konanie sa nevzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní.
alderonka
27.06.07,16:37
Navrhujem, aby si sa skontaktovala s oboma poisťovňami. Vzhľadom nato, že vymeriavaky meniť nebudeš, len v jednej poisťovni budeš žiadať vratku a v druhej tú istú čiastku zaplatíš, účtovne by to nemalo robiť problém. Mohla by si urobiť opravné výkazy s tým, že tej poisťovni, kde je preplatok dáš žiadosť s číslom účtu tej, kde je nedoplatok a vysporiada sa to bez toho, aby si to musela ťahať do účtovníctva. Všetko závisí od tej "preplatkovej" poisťovne.
nina100
27.06.07,16:46
Presne to isté sa stalo aj nám. Zamestnanec pri nástupe do zamestnania vypísal dotazník, kde uviedol, ze má VŠZP - to bolo v roku 1999. V roku 2006 s nim firma skončila pracovný pomer. Teraz v roku 2007 sme od VŠZP obdržali list, v ktorom nás informujú, že tento dotyčný nie je ich poistencom už od roku 1995.
Takže tak - kto je za to zodpovedný? Prečo VSZP prijímala platba za poistenie, podľa mesačných výkazov v prílohe sa predsa uvádza rodné číslo poistenca.....Taktiež oznámenie o začatí poistenia - pri nástupe do zamestnania - tiež to nikoho vtedy nezaujímalo????
No a ako to riešiť? skontaktovali sme sa s príslušnou VSZP - všetky opravané výkazy od roku 1999 - tým vznikne preplatok... a nová registrácia do príslušnej zdr. poistovne - tam stačí zaslať nejakú tabuľku len s tým, že sa uvedie vymer. základ - poistné zamestnanca a za zamestnávateľa. Následne uhradiť - hádam to pojde bez nejakých sankcií alebo úrokov, lebo jedná sa priblizne o 100 tisíc.
MajaZ
03.07.07,11:06
Dakujem velmi pekne za odpovede, potesili aj nepotesili...tak sa ideme namahat s hladanim prihlasovacieho listu, lebo ani srnka netusi, kde bol zamestnanec vlastne od firmy prihlaseny a potom s tvorbou opravnych vykazov...;-(
Ela222
04.07.07,04:25
Mne sa to už tiež stalo. Opravovala som výkazy od 2002 do 2006 za jedného zamestnanca. Bolo s tým dosť práce, všetko vyhladať a opraviť, ale inak to bolo bez problémov z oboch poisťovní. A sankcie neboli žiadne. Takže tak.
Jara
04.07.07,05:30
Mala som tiež takýto problém, ktorý vlastne zistila jedna poisťovňa pri kontrole, jednalo sa však len o rok dozadu a v ňom 3 mesiace, ale poisťovňa ktorá mi robila kontrolu mi dala potvrdenie nedoplatku a to som predložila tej druhej ZP. Opravné výkazy nechceli, len nedoplatok som uhradila a preplatok v druhej som si stiahla z najbližších odvodov spolu s listom v ktorom to bolo vysvetlené. Je podľa mňa dosť problém robiť opravné výkazy, lebo účtovníctvo máš pouzatvarané po rokoch, takže do programu nevstúpiš, musíš to robiť len ak ručne. No a ak tam je zápis z kontroly tak myslím že to ani neni potrebné. Aspoň ja som nerobila. No najlepšie je dohodnúť sa osobne v poisťovni. Penále neboli žiadne.