bubniakova
27.06.07,18:03
rada by som vediet co mám robit s bobkovým listom je to kvet , ktorý sa mi zda ze mi vyschol a chcela by som ho oživit
gustinka
28.06.07,06:58
ahoj,

ja mam doma tiež bobkovy list, ale to je krik, klasicky co sa pouziva ako korenie, teraz neviem ci myslime na to iste.....

:confused: :confused: :confused:
2009
09.04.10,02:34
Neodolala som a objednala som si. Laurus nobilis / Vavrín lekársky / Bobkový list, 10 - 20 cm


http://www.rastlinky.sk/inshop/catalogue/products/pictures/laurusnobilis8.jpg
beba13
09.04.10,16:28
rada by som vediet co mám robit s bobkovým listom je to kvet , ktorý sa mi zda ze mi vyschol a chcela by som ho oživit
tak ho skús poliať a daj ho von, a uvidíš či sa vschopí, já mám už asi 14 rokov a tiež párkrat vyzeral že uhynie, ale darí sa mu
lejka
09.04.10,17:05
A kde si ste to objednali, alebo ako sa dá nasadiť. Ďakujem.
beba13
10.04.10,10:59
A kde si ste to objednali, alebo ako sa dá nasadiť. Ďakujem.
..dá sa objednať na www.rastlinky.sk ale tiež sa dá kúpiť v záhradných centrách a niekedy býva aj v tecsu alebo v kauflande, baumaxe
wegamizi
29.04.10,15:06
..dá sa objednať na www.rastlinky.sk ale tiež sa dá kúpiť v záhradných centrách a niekedy býva aj v tecsu alebo v kauflande, baumaxe
Ja som si teraz objednala s www.rastlinky.sk , ale ihned po brebrati baliku s rastlinkou na poste, som ju v ten den reklamovala a vratila spat. Prisla mi obschnuta a poskodena, pritom za 15cm vysoku aj s postovnym som zaplatila cca 10,00€. Teraz som si kupila v zahradkarstve osobne vysoku 1m za 7,00€ v perfektnom stave, este som si mohla aj vybrat. Nedoporucujem v tejto firme kupovat, je to ako kočka v mechu.
deniseee
30.04.10,10:13
Ja som od nich kupovala, ale bol to priamy predaj, ziadna posta. Ono ta rastlinka mozno uplne inak vyzerala, ked ju posielali. Zoberte si to takto: Posta naraba s balikmi vacsinou priiiiiiserne. Okrem toho, v jeden den to podate, na treti mate oznam v schranke, ale vydaju vam to az na dalsi, a to je najskor. Teda styri dni sa s tym hadzalo, nemalo to svetlo, vodu... Tiez som si tento sposob nakupu vyskusala, a nikdy viac. Firma moze byt spolahliva, no pre rastlinky radsej osobne...
Bionda
30.04.10,10:25
ja mám zas dobré skúsenosti aj s poštovým doručovaním event. kuriérom. Veľmi závisí od firmy- to ako balí rastlinky, jedno z najlepších balení majú rastlinky do schranky a starkl tiež nebol špatný. Dokonca som takto obdržala aj citronovník a mám ho už druhý rok prišiel naozaj v dobrom stave, krásne kvitol a mal aj plody.
A ak kupujem priamo, určite nie baumax - úprimne, mne skoro všetky rastlinky pokapali - čo som si u nich kupovala! a nebolo ich málo. A ak si mám kúpiť letničky a podobne - radšej zájdem na trh a vyberiem si alebo záhradníctvo , ale "rýchlokvasky" nikdy viac . ( aj teraz idem likvidovať črepník s ihličnanom - úplne kaput! a stál cca 20eur v baumaxe) orchidky sú OK ale inak radšej nie.
2009
01.05.10,14:08
Môj nový bobkový list pekne vyháňa nové lístky. Mám ho na balkóne v tieni. Môžem ho dať na slniečko?
moriteru
01.05.10,14:16
Môj nový bobkový list pekne vyháňa nové lístky. Mám ho na balkóne v tieni. Môžem ho dať na slniečko?

Na balkóne na slniečko ?? (veď u nás sa vyhreje aj na 40-45 stupňnv)
Iba ak chceš mať pekné:) hnedé:D listy.
2009
01.05.10,14:19
Na balkóne na slniečko ?? (veď u nás sa vyhreje aj na 40-45 stupňnv)
Iba ak chceš mať pekné:) hnedé:D listy.

Nechcemmmmmmmmmmmm je v tieni asi ho z toho balkóna zoberiem :)
Zdenka 0705
01.05.10,14:32
Ja mám krásne bylinky - bazalku, petržlen, mätu, rozmarýn, pažítku...tiež ich schovávam pred slnkom na balkóne /dávam ich v priebehu dňa keď som doma na zem, kde nesvieti, alebo pricloním slnečníkom. Rajčinkám svedčí toľko slnka, ale tej vody čo vypijú :)
Danielle369
01.05.10,15:05
Vavrín miluje slnko, preto ho umiestňujeme na slnečné miesto alebo do polotieňa, najlepšie k južne orientovanej stene. Vyhovuje mu zmes humusu, listovky, rašeliny a piesku. Namiesto rašeliny môžeme použiť aj humus v pomere 3:1:1:1. V lete ho pomerne výdatne zalievame, najlepšie večer, a doprajte mu aj rosenie alebo sprchovanie prúdom vody, ktorý zmáča korunku. Je to dobrá prevencia proti škodcom, ako sú napríklad vošky. V období aktívneho rastu výhonkov rastlinu prihnojíme jeden až dvakrát za mesiac.
Ja ho mám vysadený v záhrade medzi tujami a cez zimu je chránený slamou. Ináč velmi miluje sprchovanie:)
2009
01.05.10,15:19
Špeciálne som si na to vzala kompas. Balkón juhozápad. Má viac ako 12 m. Na jednom mieste je stále tieň.
2009
01.05.10,20:01
Vavrín miluje slnko, preto ho umiestňujeme na slnečné miesto alebo do polotieňa, najlepšie k južne orientovanej stene. Vyhovuje mu zmes humusu, listovky, rašeliny a piesku. Namiesto rašeliny môžeme použiť aj humus v pomere 3:1:1:1. V lete ho pomerne výdatne zalievame, najlepšie večer, a doprajte mu aj rosenie alebo sprchovanie prúdom vody, ktorý zmáča korunku. Je to dobrá prevencia proti škodcom, ako sú napríklad vošky. V období aktívneho rastu výhonkov rastlinu prihnojíme jeden až dvakrát za mesiac.
Ja ho mám vysadený v záhrade medzi tujami a cez zimu je chránený slamou. Ináč velmi miluje sprchovanie:)
Vďaka za radu. Už som ho skoro dala do kuchyne
šumina
12.05.10,19:08
Ja ho mám tiež na južnej strane a darí sa mu, po zostrihaní na jar rozmnožím a rozdám.Dokonca dovolím použiť mamke pri varení.:rolleyes:
kačer
26.05.10,05:29
Ja ho mám tiež na balkóne, juhozápadná strana, poobede tam páli slnko, dostala som ho minulý rok, pekne púšta nové listy.Je však len cca 40 cm. Chcem sa spýtať, ako sa rozmnožuje??
2009
05.06.10,13:11
Vavrín miluje slnko, preto ho umiestňujeme na slnečné miesto alebo do polotieňa, najlepšie k južne orientovanej stene. Vyhovuje mu zmes humusu, listovky, rašeliny a piesku. Namiesto rašeliny môžeme použiť aj humus v pomere 3:1:1:1. V lete ho pomerne výdatne zalievame, najlepšie večer, a doprajte mu aj rosenie alebo sprchovanie prúdom vody, ktorý zmáča korunku. Je to dobrá prevencia proti škodcom, ako sú napríklad vošky. V období aktívneho rastu výhonkov rastlinu prihnojíme jeden až dvakrát za mesiac.
Ja ho mám vysadený v záhrade medzi tujami a cez zimu je chránený slamou. Ináč velmi miluje sprchovanie:)
Chcem Ti poďakovať. Poradil/la si mi dobre. Môj bobkový list je 4x väčší a rastie. Samozrejme, že ho nenechám na slnku a ak bude na balkóne viac ako 30°C pôjde do tieňa. Iba chcem napísať zháňala som ho viac ako 3 roky. A záležalo mi na tom aby prežil.
Anna123
05.06.10,14:31
Teraz ho predávajú v Baumaxe a veľmi pekný
Oliwa
11.06.10,10:24
Na balkóne na slniečko ?? (veď u nás sa vyhreje aj na 40-45 stupňnv)
Iba ak chceš mať pekné:) hnedé:D listy.
Alebo listy s hnedými bodkami.
Môj syn, keď bol menší, mu hovoril "bodkový" list. :D
Ale to som asi mala zaradiť do inej témy. Lenže spomenula som si na to tu... :)
2009
11.06.10,10:32
:)
ganata
09.04.11,09:45
Zdravím Vás všetkých. Vie mi niekto poradiť? V zemine v kvetináči pod vavrínom som našla pár drobných guliek (priemer cca 3-4 mm). Obsahujú tekutú náplň, v ktorej sú zrnká (ako piesok). Mám dojem že je to nejaký škodca alebo parazit. Stretli ste sa s tým? Čo je to? Ako sa toho zbavím? Odpozorovala som, že vavrín mi začal chradnúť.
lujza.j
09.04.11,11:46
Vavrín vznešený syn. bobkový list (Laurus nobilis)

V PONUKE
Pochádza zo západnej Malej Ázie, neskôr bol rozšírený po celom Stredozemí. Starí Rimania a Gréci používali vavrín ako kultúrnu rastlinu. Okrem jej liečivých a aromatických schopností ju využívali na korunovanie víťazov na Olympijských hrách. Môže dorásť až do 10 m výšky. Má tuhé kožovité listy, ktoré sa využívajú ako korenina. V Stredomorí sa používa ako okrasný ker, na výsadbu živých plotov i strihaných foriem.
Nároky na pestovanie: Nie je mrazuvzdorný, vyžaduje slnečné stanovište a priepustnú hlinitopiesočnatú pôdu. V našich podmienkach sa pestuje preto ako prenosná rastlina. Rastlinu je potrebné v dobe vegetácie intenzívne zalievať a prihnojovať. Prezimuje na svetlom mieste pri teplote 5-10°C. Na jar, pred umiestnením na vonkajšie stanovište, je potrebné rastlinu najskôr v polotieni otužovať, inak môže dôjsť k spáleniu listov.
Použitie: : V podmienkach mierneho pásma je vhodná do nádob na balkóny, terasy a do zimných záhrad. V potravinárstve sa v čerstvom i sušenom stave využíva ako korenina. Vedecké výskumy dokázali jeho protizápalové vlastnosti a schopnosť podporovať tvorbu inzulínu. Listy vložené do nádoby s múkou alebo ryžou odpudzujú múčne moly.
Choroby a škodcovia: Choroby a škodcovia ho napádajú vzácne.
Mila123
09.04.11,16:06
Ak ti žiadne rady nepomohli....tak najbližšie za vavrínom- bobkovým listom to máš do Chorvátska...rastie ho tam neúrekom......ale ešte daj pozor aby si na ňom nezaspala.....xixixixi
pivko
09.04.11,16:16
V Chorvátsku rastie na každom rohu;)Tak že treba zobrať na dovolenku krompáč:D a vykopať si.:D
calawen
09.04.11,17:06
V Chorvátsku rastie na každom rohu;)Tak že treba zobrať na dovolenku krompáč:D a vykopať si.:D

Načo krompáč? Ja som vypýtala (slušne) od domácej a ona mi rada vykopala hneď dva...
heroal
05.10.11,11:18
no, v Chorvátsku nie je treba ani pýtať - bobkový list rastie i mimo obydlí - na Rabe som si deň pred odchodom vo vopred vyhliadnutej divočine, pri smetiakoch, schovaných v kríkoch, nožom vyrezal zo zeme 4 malé klíčky aj so zeminou, dal do téglikov od jogurtu a doma presadil do kvetináča - to bolo v r.2010 -tohto roku na jar som ich strčil do vedra od primalexu s obyčajnou hlinou, ale som vyvrtal diery na odtok a dnes majú 70 cm. Minulú zimu som ich mal v garáži, kde nie je kúrenie - bál som sa, pretože bolo chladno, ale vydržali. Uvidím, čo spravia tento rok. Ale vonku ich nenechám. Na požiadanie môžem poslať foto - bapeso@stonline.sk .
pmajap
31.05.13,07:44
Môj má 5 rokov, ale nedarí sa mi ho namnožiť odrezkami. Pestujem ho ako koreninu do jedál, nie na ozdobu, potrebovala by som aj ďalšie rastlinky a nevyhoľovala len jeden.
Ak množíte, prosím poraďte.
Erika J.
05.07.17,08:58
Ja som dostala bobkový list do daru pred 10 týždňami. Ostrihala som ho, ale nechcú sa tvoriť nové výhonky. :(
bettylou
05.07.17,10:21
Môj má 5 rokov, ale nedarí sa mi ho namnožiť odrezkami. Pestujem ho ako koreninu do jedál, nie na ozdobu, potrebovala by som aj ďalšie rastlinky a nevyhoľovala len jeden.
Ak množíte, prosím poraďte.

Potápaním si nekúšala?
BXLmiami
05.07.17,13:56
Mne sa podarilo,odrezky som strčila domalých kelimkov vlani a starala sa o ne celú zimu,na jar sa prebrali a teraz maju všetky 3 po 2 nové lístky.Takže trpezlivosť.