slavsluk
27.06.07,19:59
Mám nasledovný problém. Manželka má uzavretú zmluvu o prístupe na internet. Manžel ako živnostník uvedený prístup tiež využíva. Môže manželka spísať s manželom zmluvu o umožnení prístupu na internet s príslušnou úhradou? Ak áno je to pre manžela daňový výdavok? Aké doklady preukazuje? Ďakujem.
Monika Kováčová
28.06.07,14:14
Zmluve medzi manželmi??? Veď manželia majú BSM, takže aký právny význam by mala zmluva medzi manželkou a manželom, ktorej predmetom by bola spoločná vec?
otázka
28.06.07,14:19
Mám nasledovný problém. Manželka má uzavretú zmluvu o prístupe na internet. Manžel ako živnostník uvedený prístup tiež využíva. Môže manželka spísať s manželom zmluvu o umožnení prístupu na internet s príslušnou úhradou? Ak áno je to pre manžela daňový výdavok? Aké doklady preukazuje? Ďakujem.
To mi skôr pripadá, že manžel si chce umelo navýšiť výdavky ( nič v zlom ).
ekopo
28.06.07,17:23
To mi skôr pripadá, že manžel si chce umelo navýšiť výdavky ( nič v zlom ).
No neviem, prečo by si práve v tomto prípade chcel umelo navýšiť výdavky. Zmluva (telefón, internet, káblovka....v domácnosti) sa vždy uzatvára s jedným s manželov. Spolu majú k uvedeným požitkom bezpodielové vlastníctvo. Je vhodné stanoviť v smernici o účtovníctve, že internet (v mieste bydliska, podnikania) je využívaný v súvislosti s podnikaním s nejakým pomerom (aj keď nie som zástancom %). Bolo by vhodné doložiť, ktoré www stránky sa navštevujú a v akej dĺžke. (sú na to niektoré sw). Najvhodnejšie by to bolo mesačne dokladovať. Potom by som nevidel problém v uznateľnosti VOZD. V prípade platcu DPH samozrejme nárok na odpočet DPH v tomto prípade nie je.
otázka
28.06.07,18:20
No neviem, prečo by si práve v tomto prípade chcel umelo navýšiť výdavky. Zmluva (telefón, internet, káblovka....v domácnosti) sa vždy uzatvára s jedným s manželov. Spolu majú k uvedeným požitkom bezpodielové vlastníctvo. Je vhodné stanoviť v smernici o účtovníctve, že internet (v mieste bydliska, podnikania) je využívaný v súvislosti s podnikaním s nejakým pomerom (aj keď nie som zástancom %). Bolo by vhodné doložiť, ktoré www stránky sa navštevujú a v akej dĺžke. (sú na to niektoré sw). Najvhodnejšie by to bolo mesačne dokladovať. Potom by som nevidel problém v uznateľnosti VOZD. V prípade platcu DPH samozrejme nárok na odpočet DPH v tomto prípade nie je.
Naozaj si to neviem predstaviť. Tiež mám internet na firmu ja /podnikám doma/ a samozrejme manžel /tiež je SZČO/ho využíva taktiež. Niekedy viac, niekedy menej. Využíva aj môj PC, stôl, kancelárske kreslo.
rastom
29.06.07,10:22
Navyše za internet sa platí zvačajne paušál, neviem si dosť dobre predstaviť preukázanie pomeru využitia medzi oboma účastníkmi.
Navyše. POZOR ! Neymslím si, že manželka má zmluvu s dodávateľom internetu v ktorej sa píše, že ho môže prenajímať Ďalej.
Podľa mňa triviálne riešenie je prehodiť celú zmluvu na manžela, a dať si do nákladov všetko.
Samozrejme, že ak má manžeš živnosť napr. ako murár, dosť ťažko sa to bude preukazovať, že to potrebuje k podnikaniu :)
P.S: Bez urážky murárov.. veľmi si ich prácu vážim.
renča1
29.06.07,10:53
Naozaj si to neviem predstaviť. Tiež mám internet na firmu ja /podnikám doma/ a samozrejme manžel /tiež je SZČO/ho využíva taktiež. Niekedy viac, niekedy menej. Využíva aj môj PC, stôl, kancelárske kreslo.

Pokiaľ s manželom nemáte vysporiadané BSM a uvedené veci patria do BSM, tak v tomto prípade sa postupuje podľa § 6 ods.14 ZDP.
Lion Topoľčany
29.06.07,11:06
Navyše za internet sa platí zvačajne paušál, neviem si dosť dobre predstaviť preukázanie pomeru využitia medzi oboma účastníkmi.
Navyše. POZOR ! Neymslím si, že manželka má zmluvu s dodávateľom internetu v ktorej sa píše, že ho môže prenajímať Ďalej.
Podľa mňa triviálne riešenie je prehodiť celú zmluvu na manžela, a dať si do nákladov všetko.
Samozrejme, že ak má manžeš živnosť napr. ako murár, dosť ťažko sa to bude preukazovať, že to potrebuje k podnikaniu :)
P.S: Bez urážky murárov.. veľmi si ich prácu vážim.

Všeobecne panuje takýto názor...napr.ako murár...dosť ťažko sa bude
preukazovať...,lenže, žijeme internetovú dobu a nevidím dôvod, prečo by murár nemohol pracovne surfovať po internete a to z viacerých príčin:
-môže si napr. sám robiť JÚ, takže baží po informáciách tohto druhu
-vyhľadáva nové stavebné technológie a materiály, lepšie akciové ceny
-vyhľadáva na inzertných portáloch možnosti práce, zakázok apod.
-a čo takto-murár nemôže mať svoj portál
-a čo keď zamestnáva ďalších ľudí-odvody cez internet, hľadá pre nich
pracovné možnosti...
-a čo počas zimných mesiacov-nič iné mu nezostáva, len bažiť po informáciách najrôznejšieho druhu vrámci svojho odboru, aby si zabezpečil prácu na jar atď.../ďalších 100 dôvodov na obhajobu, prečo môže mať internet/
betka
29.06.07,11:09
Veľa vecí sa vie obhájiť, len treba mať chuť, odvahu, a naozaj to používať na podnikanie...a nie len na zvyšovanie daňových výdavkov...
Lion Topoľčany
29.06.07,11:53
Súhlasím-všetko na svete /aj internet/ sa dá zneužiť !
rastom
29.06.07,11:59
Myslím, že všetci z nás vieme, že Vydavky sa preukazujú a príjmy priznávajú!
Stále hovorím, že si do nákladov môžeš dať čo len chceš, hoci aj z modré z neba... ak si to vieš obhájiť. :)
Marianna01
29.06.07,13:21
Myslím, že všetci z nás vieme, že Vydavky sa preukazujú a príjmy priznávajú!
Stále hovorím, že si do nákladov môžeš dať čo len chceš, hoci aj z modré z neba... ak si to vieš obhájiť. :)

ano, okrem spodného prádla, ktoré som musela vyhodiť klientke, dioptrických okuliarov, nákladov na zubára a mostík, náklady na svadobnú hostinu pre 60 hostí aj s ubytovaním... To všetko som už vyhadzovala :eek::eek::eek:
Monika Kováčová
29.06.07,13:27
ja už aj kondómy som vyhadzovala...


Pozor, len doklad o nákupe...!!!
ekopo
29.06.07,17:10
ja už aj kondómy som vyhadzovala...


Pozor, len doklad o nákupe...!!!

Moni, dúfam že len použité.:D
Monika Kováčová
29.06.07,17:14
Moni, dúfam že len použité.:D

... som vedela, že niekto si neodpustí, ale že to budeš zrovna ty, by ma vo sne nenapadlo... :D
betka
29.06.07,18:39
ano, okrem spodného prádla, ktoré som musela vyhodiť klientke, dioptrických okuliarov, nákladov na zubára a mostík, náklady na svadobnú hostinu pre 60 hostí aj s ubytovaním... To všetko som už vyhadzovala :eek::eek::eek:

To snad nie, čo tí ľudia nevymyslia,,,,,, ja tiež :eek:, len aby potom nebolo :mee::mee: a my ostatní :D:D
ondrejvla
29.06.07,18:49
ja už aj kondómy som vyhadzovala...


Pozor, len doklad o nákupe...!!!

Ja som vyhadzovala aj Viagru - teda bloček, aj detské plienky, aj motorový vláčik HO...Síce, robí práce aj pre stavby cez trať, to som mohla aj uznať...
No čo už, je vyhodený!
lenkak
29.06.07,18:51
ja skôr vyhadzujem bločky spred dvoch mesiacov, všetko mesační platci dph, a dodatočné kvôli 20-100Sk korunám sa mi robiť nechce.