jks
08.02.05,19:30
SZČO má viac vlastných súkromných vozidiel, na ktorých mu jazdia jeho zamestnanci. Môže si na každé z týchto áut uplatňovať aj náhradu a PHM?
Alebo inak, je zákonom dané, že to môže byť len jedno auto?
Ďakujem.
karbanová
08.02.05,18:54
Od 1.11.2004 aj náhradu aj PHM. Od 1.1. - 31.10.2004 len PHM.Myslím , že nie je nikde povedané, že to nemôže byť viac áut.
Evanka
08.02.05,19:21
SZČO má viac vlastných súkromných vozidiel, na ktorých mu jazdia jeho zamestnanci. Môže si na každé z týchto áut uplatňovať aj náhradu a PHM?
Alebo inak, je zákonom dané, že to môže byť len jedno auto?
Ďakujem.Ak vykonaju pracovnu cestu zamestnci na vozidle zamestnavatela, tak im nepatri pausalna nahrada. Podla mna im mozes vyplatit iba vydavky na PHM.
hron
08.02.05,19:29
Ale povodna otazka znela, ci si moze MAJITEL nechat preplatit sa kazdy prejazdeny kilometer svojho sukromneho auta.
dom
08.02.05,19:31
pre jks: píšete, že SZOČ má viac súkromných vozidiel, na ktorých jazdia jeho zamestnanci. To znamená autá nemá SZČO vložené v majetku a može ich požičať /aj bezodplatne/ svojemu zamestnancovi, ten ho používa na pracovné cesty a účtuje si náhrady podľa cestovných náhrad. Nikde nie je stanovené, že zamestnanec musí na pracovnú cestu používať vlasné motorové vozidlo.
Evanka
08.02.05,19:45
pre jks: píšete, že SZOČ má viac súkromných vozidiel, na ktorých jazdia jeho zamestnanci. To znamená autá nemá SZČO vložené v majetku a može ich požičať /aj bezodplatne/ svojemu zamestnancovi, ten ho používa na pracovné cesty a účtuje si náhrady podľa cestovných náhrad. Nikde nie je stanovené, že zamestnanec musí na pracovnú cestu používať vlasné motorové vozidlo.§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
(1) Ak sa zamestnanec dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len „základná náhrada a náhrada za spotrebované pohonné látky.
Takze mam chapat, ze vozidlo zamestnavatela je pri SZCO iba vozidlo vlozene do majetku podnikania? Bolo by to dobre, ale mas to overene?
jeso
08.02.05,19:49
lenže v tom prípade sú náhrady vyplatené vlastne zamestnancovi, a nechápem prečo by mal majiteľ platiť náhradu niekomu za svoje auto ?
Chápem, že SZČO si potrebuje zvýšiť náklady-ale nie v tomto prípade.
Ja som mala podobné a danový poradca mi povedal, že mi to nemusia danováci uznať.
Riešila som to tak, /v roku 2003/ že jazdy SZČO som rozpisovala na dve autá, ak bol pre viac tovaru použila som väčšie auto ...aj to len s malou dušičkou
alexxandra
08.02.05,19:52
Ahojte :-) To je zaujimavy problemik toto :-) Ja si myslim, ze pokial je na to auto raz zaplatena cestna dan, tak uz sa povazuje za auto SZCO, aj ked samozrejme bud tak alebo tak. Takze ak by sme chceli obist celu vec tak, ze auto rozpisujeme na zamestnanca, tak by tam nemala byt zaplatena cestna dan, lebo zamestnanec nemusi mat zaplatenu cestnu dan koli sluzobnym cestam, a tym padom by to auto bolo postavene na rovnaku uroven, ako keby si ho pozical od suseda. Je otazka, ci auto od suseda pozicane mat moze :-) A myslim, ze to je riesenie dost drsne a asi by pri podrobnejsej analyze neobstalo,i ked teoreticky to jedle je. Ale neverim tomu, ze by to preslo :-)
Evanka
08.02.05,19:53
Ale povodna otazka znela, ci si moze MAJITEL nechat preplatit sa kazdy prejazdeny kilometer svojho sukromneho auta.Hladam, hladam, ale takuto otazku tu nevidim. Ake ma cislo? Podla mna povodna znela, ci moze SZCO uplatnovat aj na viacero aut na ktorych jazdia jeho zamestnanci nahradu aj PHM.
dom
08.02.05,19:56
Ja účtujem taký prípad. SZČO má autá vložené v majetku, v tech. preukaze zapísané na obchodné meno firmy . Vlastní aj autá, ktoré nie sú vloženené do majetku podnikania. Má zamestnacov, dokonca sú to dohodári, v zmluve je dohodnuté, že pri výkone práce podľa dohody budú používat súkromné mot. voz. a účtujú si cesťaky. Bolo to konzultované a daŇ. poradcom a auditorom, nezakázal to. Daňová kontrola nebola.
Prosím vyjadrite aj ostatní svoj názor na takýto prípad, resp. skúsenosti. Vopred vďaka.
Evanka
08.02.05,20:03
Ja účtujem taký prípad. SZČO má autá vložené v majetku, v tech. preukaze zapísané na obchodné meno firmy . Vlastní aj autá, ktoré nie sú vloženené do majetku podnikania. Má zamestnacov, dokonca sú to dohodári, v zmluve je dohodnuté, že pri výkone práce podľa dohody budú používat súkromné mot. voz. a účtujú si cesťaky. Bolo to konzultované a daŇ. poradcom a auditorom, nezakázal to. Daňová kontrola nebola.
Prosím vyjadrite aj ostatní svoj názor na takýto prípad, resp. skúsenosti. Vopred vďaka.Pozri prispevok 6. V zakone je "okrem vozidla zamestnavatela". Ty to ako chapes? Ja to chapem tak, ze moze to byt vozidlo hocikoho, iba nie vozidlo zamestnavatela. Ty mu pozicias svoje auto a este mu zaplatis aj amortizaciu? To by uz skor mala patrit tebe (myslim ako zamestnavatelovi). Takze z toho mi vychadza, ze mu preplacam iba PHM ak to platil on.
dom
08.02.05,20:09
Mne to bolo vysvetlené takto: auto nie je vozidlo zamestnávateľa, je to auto občana, i keď ide o jednu a tú istú osobu. A keby si ten zamestnanec požičal auto od suseda? To može. Je pravdou, že cestná daň majiteľom nebola zaplatená.
jeso
08.02.05,21:17
ale nenapísal si koho súkromné autá budú dohodári používať- svoje ? alebo SZČO ?
podľa mna -ak budú používať svoje majú nárok na PHM + náhrady
ak budú používať súkromné auto SZČO -prečo im platíť náhrady, náhrady by mal dostať majiteľ vozidla-teda SZČO -
danový poradca mi odporučil :
ak ide na PC SZČO svojím súkromným autom -PHM+náhrady
ak ide na PC zamestnanec tak len súkromným autom zamestnanca - auto hocikoho len nie auto zamestnávateľa -PHM+náhrady
ata111
08.02.05,21:20
Ak použijem súkr.auto na prac. cestu ako zamestnanec, prikladám kópiu veľkého techn.preukazu - aj kvôli spotrebe, aj kvôli vlastníctvu. Paušálnu náhradu si môžem dať len na vlastné auto - na to som vynaložila svoje prostriedky a preto si nárokujem amortizáciu. Ak je auto požičané - či už od suseda, deda či zamestnávateľa - patrí zamestnancovi len PHM a žiadna náhrada. Je otázne, či si zamestnávateľ nemôže doúčtovať pauš. náhradu od 1.11.04 do účtovníctva...? Tak to bolo deklarované v minulosti, keď sa s paušálom narábalo oveľa širšie. Mýlim sa?
ata111
08.02.05,21:21
Jeso, moja reč.
jks
08.02.05,21:36
Takže, ďakujem za všetky názory, ale zatiaľ mi to vychádza tak, že SZČO by si náhrady za autá aj mohol uplatniť do nákladov /lebo požičiava vlastné autá/, no je tu určité riziko, že by mi to nemuseli daňováci uznať. Je tak?
Evanka
08.02.05,21:59
Takže, ďakujem za všetky názory, ale zatiaľ mi to vychádza tak, že SZČO by si náhrady za autá aj mohol uplatniť do nákladov /lebo požičiava vlastné autá/, no je tu určité riziko, že by mi to nemuseli daňováci uznať. Je tak?Precitaj si este raz pozorne prispevok 6 a 13.
hron
09.02.05,16:55
Hladam, hladam, ale takuto otazku tu nevidim. Ake ma cislo? Podla mna povodna znela, ci moze SZCO uplatnovat aj na viacero aut na ktorych jazdia jeho zamestnanci nahradu aj PHM.
Ach jaj, hned ta prva. Tych viac aut su vsetko sukromne auta toho zamestnavatela, ktory ich poziciava zamestnancom na pracovne cesy.

A zakon vobec neriesi nahradu poziciavatelovi SUKROMNEHO auta, cize aj nahrady by mal dostat vzdy pracovnik, ktory cestu odjazdil a ten by sa mal vlastne vyrovnat s poziciavatelom ako susedsku vypomoc :-).
hron
09.02.05,20:50
A vobec, mam taky dojem, ze bud ja, alebo niekto iny si pletie pojmy "zamestnavatelove auto" so "sukromnym autom zamestnavatela"
Nie je to to iste, su to dve uplne odlisne veci.
"Zamestnavatelove auto" je auto, ktore ma podnikatel v podnikani,
pouziva ho priamo na podnikatelske ucely a uplatnuje si naklady na jeho prevadzku.
Tam samozrejme ziadne nahrady neprisluchaju nikomu.
"sukromne auto zamestnavatela" je jeho vlastnym sukromnym majetkom, do ktoreho
nikomu nic nie je a na jeho prevadzku si musi vsetko hradit z vlastnych, zdanenych penazi. Ak sa ale rozhodne, ze ho pozicia svojmu zamestnancovi, nevidim ziadny
dovod, preco by nemala byt poskytnuta pausalna nahrada za pouzitie auta, samozrejme tomu, kto tu cestu zrealizuje. A ten by sa mal vysporiadat s tym, kto mu auto pozical.
Ak neplati tato jednoducha filozofia, ktora splna vsetky znaky uvadzane v zakonoch,
tak sme sa vratili do dob, ked kulaci boli ti, co vsetko hrabali k sebe, este aj
prirodne pohromy vsetkeho druhu privolavali, a biedna robotnicka trieda to vsetko musela odtrpiet.