biba1970
28.06.07,05:30
Dobrý deň všetkým.
Potrebujem poradiť ako mám účtovať odložené daňové odpisy v PÚ. Neúčtovať ich vôbec a potom v budúcom roku normálne pokračovať, alebo 082/481? Samozrejme, že v karte majteku ich zaznamenám.
Vopred ďakujem za pomoc.
emgeton
28.06.07,05:18
V PU účtujete o účtovných odpisoch, o daňových sa neúčtuje.
skaspa
28.06.07,05:26
Dobrý deň všetkým.
Potrebujem poradiť ako mám účtovať odložené daňové odpisy v PÚ. Neúčtovať ich vôbec a potom v budúcom roku normálne pokračovať, alebo 082/481? Samozrejme, že v karte majteku ich zaznamenám.
Vopred ďakujem za pomoc.
účtovné odpisy prerušiť nemôžeš, zákon o účtovníctve ani postupy to neumožňujú, takže účtovne odpisuješ nepretržite; prerušiť môžeš iba daňové odpisy podľa zákona o dani z príjmov; pri prerušení ti vznikne rozdiel medzi účtovnými a daňovými a tento rozdiel (účtovné budú vyššie ako daňové) pripočítaš v daňovom priznaní
biba1970
29.06.07,03:40
Ďakujem.
Takže účtovne odpisujem na karte a nedávam to do nákladov? Lebo išlo práve o to, aby sme nemali veľkú stratu. Ovplyvňuje mi to súvahu?
Robím to prvý raz...
skaspa
29.06.07,04:54
Ďakujem.
Takže účtovne odpisujem na karte a nedávam to do nákladov? Lebo išlo práve o to, aby sme nemali veľkú stratu. Ovplyvňuje mi to súvahu?
Robím to prvý raz...
účtovné odpisy dávaš do nákladov, veď o nich účtuješ na 551, ako ich chceš nedať do nákladov? A účet 551 vykazuješ vo výkaze ziskov a strát a nie v súvahe.
Podľa zákona o účtovníctve je účtovná jednotka povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky a zobrazenie v účtovnej závierke je verné, ak obsah položiek účtovnej závierky zodpovedá skutočnosti a je v súlade s ustanovenými účtovnými zásadami a účtovnými metódami. Zobrazenie v účtovnej závierke je pravdivé, ak sú pri ňom použité účtovné zásady a účtovné metódy, ktoré vedú k dosiahnutiu verného zobrazenia skutočností v účtovnej závierke.

Ty sa nemôžeš rozhodnúť, že o odpisoh nebudeš účtovať, lebo ti to zákon o účtovníctve ani postupy neumožňujú. Ty o nich musíš účtovať, aby účtovná závierka (teda súvaha, výkaz ziskov a strát) poskytoval pravdivý obraz a zodpovedal skutočnosti. Keď si umelo znížiš náklady tým, že nebudeš účtovať odpisy, tak to nemožno hovoriť o pravdivom a vernom obraze účtovnej závierky. Jediné čo môžeš spraviť, je neuplatniť si daňové odpisy, ale keďže o nich sa neúčtuje, neovplyvní to účtovný hospodársky výsledok, ale jedine základ dane cez pripočitateľné položky.
emgeton
29.06.07,07:32
Doplním:
V súvahe sa odpisy odrazia oprávky ( 551AE / 08X AE )
Maxinka
18.01.12,09:14
účtovné odpisy dávaš do nákladov, veď o nich účtuješ na 551, ako ich chceš nedať do nákladov? A účet 551 vykazuješ vo výkaze ziskov a strát a nie v súvahe.
Ty sa nemôžeš rozhodnúť, že o odpisoh nebudeš účtovať, lebo ti to zákon o účtovníctve ani postupy neumožňujú. Ty o nich musíš účtovať, aby účtovná závierka (teda súvaha, výkaz ziskov a strát) poskytoval pravdivý obraz a zodpovedal skutočnosti. Keď si umelo znížiš náklady tým, že nebudeš účtovať odpisy, tak to nemožno hovoriť o pravdivom a vernom obraze účtovnej závierky. Jediné čo môžeš spraviť, je neuplatniť si daňové odpisy, ale keďže o nich sa neúčtuje, neovplyvní to účtovný hospodársky výsledok, ale jedine základ dane cez pripočitateľné položky.
Ako sa toto urobí, prosím o radu:-(
Vivči
22.10.12,06:47
Ahojte, viem že daňové odpisy na hmotný majetok obstaraný leasingom nemôžem prerušiť, ale keď mám 20 položiek hmotného majetku na odpis, môžem sa rozhodnuť že pri ktorých si uplatním daňové odpisy a pri ktorých si odložím alebo to nie je možné?
Tweety
22.10.12,06:48
Ahojte, viem že daňové odpisy na hmotný majetok obstaraný leasingom nemôžem prerušiť, ale keď mám 20 položiek hmotného majetku na odpis, môžem sa rozhodnuť že pri ktorých si uplatním daňové odpisy a pri ktorých si odložím alebo to nie je možné?
Áno, pri klasicky obstaranom majetku si môžeš určiť majetok u ktorého pozastavíš daňový odpis. ALe účtovne ho musíš odpisovať.
Vivči
22.10.12,07:04
Áno, to je mi jasné že účtovne musím, ďakujem za radu!
Vivči
22.10.12,09:10
ešte raz by som sa chcela uistiť že to robím správne, prvý krát si idem pozastaviť daňové odpisy a uzatváram hospodársky rok ku koncu septembru. Mám v učtovníctve odpisy zaučtované v hodnote napr. 63000 € a nechcem celý majetok daňovo odpisovať. Ak by som aj daňovo odpisovala celý majetok, tak by mi vyšlo odpočet v hodnote 9000 €, tým pádom by sme mali nízky základ dane, čo nechceme kvôli banke. Ak si určím majetok, ktoré v tomto hospodárskom roku nebudem daňovo odpisovať, tak mi vznikne pripočitateľná položka z odpisov a tak sa mi zvýši daňový základ. Uvažujem správne?
KEJKA
22.10.12,14:54
ano, uvažuješ správne. účtovné odpisy necháš tak, daňové sú nula /z vybraného majetku/
teda rozdiel je plus - zvýšiš základ dane /ZD/,
ale na druhej strane - z vyššieho ZD zaplatíš vyššiu daň a to je tiež náklad.