Gabi03
28.06.07,07:58
Ahoj všetci s dobrými nápadmi. :)
Potrebujem poradiť v nasledujúcej veci.
Sme obchodná spoločnosť s veľkoobchodnou a maloobchodnou činnosťou - výhradný dovozca určitej značky. Máme veľké podozrenie, že konkurencia nakupuje tú istú značku v zahraničí (CZ, HUN) a ďalej predáva na Slovensku. Okrem toho, že takto strácame možný predaj, viac nás trápi, že falšujú naše záručné listy a takto ich ďalej predávajú konečným spotrebiteľom. Ergo my znášame náklady na opravy, výmeny tovarov, ktoré sme ani nepredali.
Aby sme toto mohli dokázať a následne konať, potrebovali by sme urobiť "kontrolný nákup" u týchto predajcov, ale samozrejme nie pod našim menom. A tu je moja otázka: Ako to dostať do nákladov našej firmy, ak by to kúpila nejaká súkromná osoba a následne nám to "predala". Poznáte lepšiu formu uskutočnenia takéhoto zámeru?
Vopred ďakujem za akékoľvek nápady.
babenko1
28.06.07,06:05
Naša spoločnosť takéto nákupy robí bežne. Náš zamestnanec kúpi daný tovar a preplatí sa mu to ako nákup vzoriek. Len je otázne, s akým tovarom vy obchodujete...
JAJA11
28.06.07,06:06
Ahoj všetci s dobrými nápadmi. :)
Potrebujem poradiť v nasledujúcej veci.
Sme obchodná spoločnosť s veľkoobchodnou a maloobchodnou činnosťou - výhradný dovozca určitej značky. Máme veľké podozrenie, že konkurencia nakupuje tú istú značku v zahraničí (CZ, HUN) a ďalej predáva na Slovensku. Okrem toho, že takto strácame možný predaj, viac nás trápi, že falšujú naše záručné listy a takto ich ďalej predávajú konečným spotrebiteľom. Ergo my znášame náklady na opravy, výmeny tovarov, ktoré sme ani nepredali.
Aby sme toto mohli dokázať a následne konať, potrebovali by sme urobiť "kontrolný nákup" u týchto predajcov, ale samozrejme nie pod našim menom. A tu je moja otázka: Ako to dostať do nákladov našej firmy, ak by to kúpila nejaká súkromná osoba a následne nám to "predala". Poznáte lepšiu formu uskutočnenia takéhoto zámeru?
Vopred ďakujem za akékoľvek nápady.

Neviem o aké výrobky sa jedná, nebolo by lepšie ten tovar nechať v majetku toho človeka, aby ho využíval a reklamoval on sám, vy mu len na základe mandátnej zmluvy vyplatíte za ochotu pomôcť Vám províziu.
Lion Topoľčany
28.06.07,06:06
Nie som asi celkom v obraze, ale nevidím dôvod nakupovať "obyčajne".
Ak sa jedná napr. o bielu techniku, tak prídem do obchodu /nasadený
zákazník/ kúpim, čo potrebujem a dostanem blok z ERP a to dám do účtovníctva ako nákladovú položku s odôvodnením...
Ak sa mýlim opravte ma, poraďáci.
Pekný deň.
Gabi03
28.06.07,06:08
Neviem o aké výrobky sa jedná, nebolo by lepšie ten tovar nechať v majetku toho človeka, aby ho využíval a reklamoval on sám, vy mu len na základe mandátnej zmluvy vyplatíte za ochotu pomôcť Vám províziu.

No nie sú to malé sumy a my potrebujeme konkrétny výrobok, ktorý je u konkurencii najlacnejší. A takého človeka nájsť, ktorý zrovna ten výrobok potrebuje je ťažké ak nie nemožné.
Ale tá mandátna zmluva ma zaujala. Kde sa môžem o nej viac dozvedieť?
Gabi03
28.06.07,06:10
Áno, na nákup v hotovosti som myslela tiež. Len nadriadení chcú využiť internetový obchod, nakoľko tam sú najnižšie ceny. A tam sa cez ERP nedá. :rolleyes: Aj keď na dobierku, faktúra musí byť na niekoho vystavená.
betka
28.06.07,06:18
Gabi, keď to nejde cez ERP. Tak nech nejaký Váš človek kúpi tovar. Zadá si svoje identif. údaje. On Vám to následne predá cez kúpno-predajnú zmluvu a vy si to prijmete na sklad cez príjemku. Stratíte však DPH.

Ak máte známych v nejakej inej firme, kt sú plátcami DPH, skúste to na tú firmu, a oni Vám ten tovar predajú a navýšia si nejaké to perc. na ich predaj. Tento tovar si prijmete na sklad, a odpočítate si DPH. (druhá firma si to prefakturuje, to by nemal byť problém, musí ist o firmu, kt. ma v predmete nákup a predaj..)
Gabi03
28.06.07,06:26
Gabi, keď to nejde cez ERP. Tak nech nejaký Váš človek kúpi tovar. Zadá si svoje identif. údaje. On Vám to následne predá cez kúpno-predajnú zmluvu a vy si to prijmete na sklad cez príjemku. Stratíte však DPH.

Ak máte známych v nejakej inej firme, kt sú plátcami DPH, skúste to na tú firmu, a oni Vám ten tovar predajú a navýšia si nejaké to perc. na ich predaj. Tento tovar si prijmete na sklad, a odpočítate si DPH. (druhá firma si to prefakturuje, to by nemal byť problém, musí ist o firmu, kt. ma v predmete nákup a predaj..)

Tá druhá možnosť ma tiež napadla. Len treba nájsť takú firmu.

A tá prvá sa zdá celkom normálna a jednoduchá. Ako by mala vyzerať tá kúpno-predajná zmluva, čo by mala obsahovať?
betka
28.06.07,06:49
Pôjde napr. na tento nákup Tvoja kamoška. Kúpi si, čo od nich potrebuješ. Vystavia FA. A ona cez kúpno-predajnú zmluvu predá Tvojej firme. Vy si tento tovar prijmete na sklad v cene z kupno-pred. zmluvy. Nevidím probl.


http://wwww.porada.sk/showthread.php?t=25316&highlight=k%FApno-predajn%E1+zmluva+vzor

Nemusí byť taká zložitá. Hlavne nech obsahuje potrebné a základne náležitosti a články zmluvy.