kajab
28.06.07,07:59
Čo by ste povedali na toto. Zaplatený preddavok 08.06., tovar prevzatý od dodávateľa 25.06. Poslali nám fa s dátumom dodania 08.06.. Neviem, či to je dobre, keď v §71 je, že ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daň. povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo služby, na ktoré prijal preddavok, môže sa vystaviť 1 faktúra a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daň. povinnosti. Aj som volala do tej firmy a tá mi povedala, že na daňovom úrade jej to vysvetlili tak, že 08.06. je správny dátum dodania. Tak ja potom neviem, či to zle chápem ja alebo na DÚ.
Tweety
28.06.07,06:01
Dátum dodania je správny.§19 odst.4.
betka
28.06.07,06:05
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby

(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby.

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
betka
28.06.07,06:12
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

(PR. Zaplatený preddavok 8.6., ďalší by bol napr. 13.6. Posledná daňová povinnosť by bola 13.6, a vystavenie je do 15 dní. )

Dátum na FA máte správny, firma postupovala správne
emgeton
28.06.07,07:28
Čo by ste povedali na toto. Zaplatený preddavok 08.06., tovar prevzatý od dodávateľa 25.06. Poslali nám fa s dátumom dodania 08.06.. Neviem, či to je dobre, keď v §71 je, že ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daň. povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo služby, na ktoré prijal preddavok, môže sa vystaviť 1 faktúra a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daň. povinnosti. Aj som volala do tej firmy a tá mi povedala, že na daňovom úrade jej to vysvetlili tak, že 08.06. je správny dátum dodania. Tak ja potom neviem, či to zle chápem ja alebo na DÚ.


8.6.2007 je dátum vzniku poslednej daňovej povinnosti. Táto povinnosť vznikla z prijatia platby ( nie z dodania tovaru). Na základe prijatej platby mali povinnosť vystaviť fa 23.6.2007 ( ak sa jedná o jednotlivú dodávku, na kt. sa nevzťahuje možnosť vystavenia súhrnej fa (§75/1, §71/1 - štvrtá veta)). Dodávateľ teda bol povinný vystaviť fak prijatej platbe.
Po dodaní tovaru by mal vystaviť fa k dodaniu tovaru - vyúčtovaciu fa ( v nej by bola odrátaná platba predom - aj s rozpisom DPH ) . Ak bola platba predom 100 % fakturačnej hodnoty tovaru - z vyúčtovacej fa by už nevznikala ďalšia daňová povinnosť. Uviedla by iba všetky doterajšie údaje na správnu mieru v súlade so zákonom.

Podľa môjho názoru vysvetlenie daňového úradu, ako aj postup dodávateľa, nebol OK.
renatan
28.06.07,07:40
8.6.2007 je dátum vzniku poslednej daňovej povinnosti. Táto povinnosť vznikla z prijatia platby ( nie z dodania tovaru). Na základe prijatej platby mali povinnosť vystaviť fa 23.6.2007 ( ak sa jedná o jednotlivú dodávku, na kt. sa nevzťahuje možnosť vystavenia súhrnej fa (§75/1, §71/1 - štvrtá veta)). Dodávateľ teda bol povinný vystaviť fak prijatej platbe.
Po dodaní tovaru by mal vystaviť fa k dodaniu tovaru - vyúčtovaciu fa ( v nej by bola odrátaná platba predom - aj s rozpisom DPH ) . Ak bola platba predom 100 % fakturačnej hodnoty tovaru - z vyúčtovacej fa by už nevznikala ďalšia daňová povinnosť. Uviedla by iba všetky doterajšie údaje na správnu mieru v súlade so zákonom.

Podľa môjho názoru vysvetlenie daňového úradu, ako aj postup dodávateľa, nebol OK.

Ak dodanie tovaru prebehlo do 15 dní od dátumu platby, t.j. 8.6.07, tak si myslím, že netreba vystavovať daňový doklad k DPH s dát. 8.6 a potom vyúčtovací doklad s dát. 23.6., ale stačí len jedna vyúčtovacia fa s dátumom dodania 23.6. a dát. k priznaniu DPH 8.6. Aspoň ja to tak robím, dve fa vystavujem len vtedy, ak sa nestihne dodať tovar do 15 dní od prijatia platby.
emgeton
28.06.07,09:29
Ak dodanie tovaru prebehlo do 15 dní od dátumu platby, t.j. 8.6.07, tak si myslím, že netreba vystavovať daňový doklad k DPH s dát. 8.6 a potom vyúčtovací doklad s dát. 23.6., ale stačí len jedna vyúčtovacia fa s dátumom dodania 23.6. a dát. k priznaniu DPH 8.6. Aspoň ja to tak robím, dve fa vystavujem len vtedy, ak sa nestihne dodať tovar do 15 dní od prijatia platby.

Podľa zadania otázky k dodaniu tovaru došlo až 25.6. preto ostávam na svojom pôvodnom názore.
kajab
28.06.07,10:39
Čiže mali poslať fa k prijatiu platby a potom ešte jednu vyúčtovaciu do 15 dní od dátumu 25.06.? Tak si myslím, že je to správne. Lenže oni si vystavia fa hneď, keď im prídu peniaze na účet. My prídeme pre tovar napr. po 10 dňoch alebo v tomto prípade až po 17 dňoch (tovar ešte nemali na sklade). Keby sme prišli pre tovar do 15 dní od dátumu prijatia peňazí, tak stačí jedna fa s dátumom dodania 08.06.2007?
ALBO
28.06.07,11:57
8.6.2007 je dátum vzniku poslednej daňovej povinnosti. Táto povinnosť vznikla z prijatia platby ( nie z dodania tovaru). Na základe prijatej platby mali povinnosť vystaviť fa 23.6.2007 ( ak sa jedná o jednotlivú dodávku, na kt. sa nevzťahuje možnosť vystavenia súhrnej fa (§75/1, §71/1 - štvrtá veta)). Dodávateľ teda bol povinný vystaviť fak prijatej platbe.
Po dodaní tovaru by mal vystaviť fa k dodaniu tovaru - vyúčtovaciu fa ( v nej by bola odrátaná platba predom - aj s rozpisom DPH ) . Ak bola platba predom 100 % fakturačnej hodnoty tovaru - z vyúčtovacej fa by už nevznikala ďalšia daňová povinnosť. Uviedla by iba všetky doterajšie údaje na správnu mieru v súlade so zákonom.

Podľa môjho názoru vysvetlenie daňového úradu, ako aj postup dodávateľa, nebol OK.

Prečo dve fa.? 8.6. je jedna povinnosť, 25.6. je druhá povinnosť. Je to v jednom mesiaci, takže doklad má vyhotoviť do 15 dní od 25,6..
Tam neni podmienka, že medzi dvomi povinnosťami v jednom mesiaci nesmie byť viac ako 15 dní.

Pre Kejab.: malo by to byť podľa mňa 25,6., záloha aj zúčtovanie dodávky.
Ale v zákone je že to môžete dať do jednej, takže môžete mať k zálohe jednu s dátumom 8,6. a potom ešte vyúčtovaciu s dátumom 25,6.
kajab
28.06.07,16:30
Dala som otázku na DÚ. Dám Vám vedieť, čo mi napísali.
fizzy
02.07.07,09:10
Ja mam otazku:
Prisla k nam zalohova faktura ktoru sme uhradili. Po zaplateni nam prisla ostra faktura kde bola odratana zaloha a vycislena platba (v nasom pripade 0,-Sk).
Prosim Vas, ako to zauctujem?
314/321 - prijata zalohova faktura 1190,-Sk

na ostrej fakture bude vyuctovanie zalohovej platby a to zauctujem
314/321 - 1190,-Sk s minusovym znamienkom ako vyuctovanie zalohy
518/321 - 1000,-Sk
343/321 - 190,-Sk

moze to byt takto alebo ako?
Este nikdy som neuctoval zalohove faktury v PU, prosim Vas o radu
Tweety
02.07.07,10:10
ZF neúčtujeme, účtujeme iba platby týchto fa, takže zaplatená záloha: 314/221 1190.-
fa: 518/321 1000.-
343/321 190.-
odrátaná zál.platba 321/314 1190.-
fizzy
02.07.07,11:03
dakujem,
a chcem sa opytat, cize zo zalohovej faktury neodvadzame DPHcku?
Gabi03
02.07.07,11:07
dakujem,
a chcem sa opytat, cize zo zalohovej faktury neodvadzame DPHcku?

Zo zálohovej faktúry sa neodvádza DPH, ani tam nie je vyčíslená. Daň sa odvádza z uskutočnenej platby.
Ak je dodanie tovaru/služby do 15- dní od platby, je to spolu.
fizzy
02.07.07,11:42
Cize ak mi pride zalohova FA 20. v mesiaci, zaplatim 25. v mesiaci a ostra faktura mi pride 5. v nasled. mesiaci tak to bude ako prosim vyzerat?

25.05. napr.
zaplatena zaloha:
314/221 1190.-

05.06.
faktura:
518/321 1000.-
343/321 190.-

odrátaná zál.platba
321/314 1190.-
Gabi03
02.07.07,11:44
Cize ak mi pride zalohova FA 20. v mesiaci, zaplatim 25. v mesiaci a ostra faktura mi pride 5. v nasled. mesiaci tak to bude ako prosim vyzerat?

Tak ako to budeš mať na ostrej faktúre. ;)