fialka m
28.06.07,06:15
Ak dostane nejaky zamestanec vypoved z organizacnych dovodov, t.j. z titulu nadbytocnosti, tak nesmu na jeho miesto prijat pol roka zamestnanca, alebo vobec do firmy nesmu prijat zamestnanca? Je toto pravda?
dakujem
Tweety
28.06.07,06:19
Áno,nemôže prijať na miesto uvoľneného zamestnanca. Podľa § 61 odst.3 ZP je to obdobie 3 mesiacov.
JAJA11
28.06.07,06:21
Ak dostane nejaky zamestanec vypoved z organizacnych dovodov, t.j. z titulu nadbytocnosti, tak nesmu na jeho miesto prijat pol roka zamestnanca, alebo vobec do firmy nesmu prijat zamestnanca? Je toto pravda?
dakujem



Môžu prijať zamestnanca po nejakom čase, zdá sa mi že sú to 3 mesiace, ale nech doplnia zbehlejší.