ZuzanaS
28.06.07,08:21
Dobrý den, momentalne som od 9.5.2007 PN z dovodu rizikoveho tehotenstva a budem pravdepodobne az do nastupu na matersku dovolenku 1.11.2007. Od 1.1.2005 po sucasnost som poistena ako zamestnankyna a v r.2006 (rozhodujuce obdobie) som zo zamestnania dosiahla maximalny vymeriavaci zaklad. Od 1.7.2007 mam obnovenu zivnost (doteraz bola pozastavena), zo zivnosti poistne platit nemusim, lebo v minulom roku som ako SZCO nemala ziadny prijem. Mohla by som si zvysit matersku tym, ze by som si teraz od 1.7.2007 zacala platit ako SZCO dobrovolne nemocenske poistenie. Neprekaza tomu fakt ze som praceneschopna?
Este jedna podotazka, ak je zena takmer cele tehotenstvo PN, predpokladam ze jej narok a vysku materskeho to nijako neovplyvni, je moja uvaha spravna?
Velmi pekne dakujem za odpoved. Zuzana
jankasm
28.06.07,06:42
Dobrý den, momentalne som od 9.5.2007 PN z dovodu rizikoveho tehotenstva a budem pravdepodobne az do nastupu na matersku dovolenku 1.11.2007. Od 1.1.2005 po sucasnost som poistena ako zamestnankyna a v r.2006 (rozhodujuce obdobie) som zo zamestnania dosiahla maximalny vymeriavaci zaklad. Od 1.7.2007 mam obnovenu zivnost (doteraz bola pozastavena), zo zivnosti poistne platit nemusim, lebo v minulom roku som ako SZCO nemala ziadny prijem. Mohla by som si zvysit matersku tym, ze by som si teraz od 1.7.2007 zacala platit ako SZCO dobrovolne nemocenske poistenie. Neprekaza tomu fakt ze som praceneschopna?ffice:office" />http://www.porada.sk/ />


Velmi pekne dakujem za odpoved. Zuzana

Nie, výšku materského jej to nijako neovplyvní, rozhodujúcim obodbím pre výpošet materskej bude rovnako ako pre výpočet PN predchádzajúci kalendárny rok. ;)
Čo sa týka tej SZČO, tak nemocenské poistenie by si musela ako SZČO platiť 270 dní, až potom by jej vznikol nárok na nemocenské alebo materské ako SZČO. Takže v tomto prípade, pre navýšenie materskej, to už význam nemá. :cool:

Gabi03
28.06.07,06:44
... resp. v posledných dvoch rokoch platiť ako SZČO 270 dní.
ZuzanaS
29.06.07,06:34
Veľmi pekne ďakujem za radu.