BOBY
28.06.07,09:56
Ahoj poraďáci,prosím o Vaše skúsenosti:
pracovník je na dočasnej prac.neschopnosti ôsmy deň. Šéf ho pred 2 dňami načapal kdesi v krčme, kde sa evidentne neliečil. Chce to riešiť nejakým postihom. Aké sú možnosti? Ak mu nezaplatí PN od uvedeného dňa musí mať nejaký vyhotovený a podpísaný nejaký záznam? Oznamuje sa to niekde? PN mu stále teraz trvá a od soboty by som ju mala posunúť na sociálku.Čo robiť?
endrju
28.06.07,08:21
BOBY
28.06.07,09:24
Andrej díky, si zlatý. Všetko som prečítala, tých prvých 10 dní DPN mi je jasných. Keď však postupujem PN na SP od 11.dňa a zapíšem tam toto porušenie liečebného režimu, SP mu pozastaví nemocenské ďalej? Teda za tú napríklad 21 dňovú PN nedostane žiadne náhrady?
miriza
03.07.07,10:21
Riešime takýto prípad. Máme zamestnanca, ktorý bol do 28.6.2007 aj konateľom, no jeho odvolanie ho tak nazúrilo, že si hneď na to 29.6. 2007 zobral PN. Dnes nám doporučene prišla jeho PN a vieme určite, že dnes je v Čechách. Kto mu má urobiť kontrolu PN. Ostatní konatelia sa radili s nejakým právnikom a ten im povedal, aby sme na písali list na sociálnu poisťovňu, že si žiadame prešestrenie PN menovaného. Pokiaľ viem, tak kontrolu PN môže urobiť prých 10 dní zamestnávateľ a potom sociálna poisťovňa, alebo sa mýlim?
Tweety
03.07.07,10:27
Áno, je to tak.
miriza
03.07.07,10:37
Takže napísanie toho listu na sociálnu poisťovnňu je asi blbosť však? Konatelia mi tvrdia, že sa s o tom radili a že oni ako konatelia, mu nemôžu urobiť kontrolu. Myslia si, že ich bude naháňať právnikmi, tak si to chcú ošetriť takto.
miriza
03.07.07,11:06
Neviete mi k tomuto problému ešte niečo poradiť?
Danila
03.07.07,11:15
Neviete mi k tomuto problému ešte niečo poradiť?Jednoznačne zamestnávateľ kontroluje pracovníka na PN. Konateľ/štatutár/, prípadne poverená osoba zrealizuje návštevu na adrese, ktorá je na vystavenej PN. Ak v tom čase nemá vychádzky, nebol u lekára, prípadne na vyšetrení a pod. s vedomím lekára, je to porušenie liečebného režimu, treba napísať doporučený list a dať mu možnosť na vyjadrenie. Kópiu listu o porušení liečebného režimu by som zaslala ošetrujúcemu lekárovi.
miriza
03.07.07,11:18
Hľadala som na porade a je tam popísané niečo o tom, že zamestnanec musí s kontrolou súhlasiť , to čo je potom za kontrola?
Tweety
03.07.07,11:25
Hľadala som na porade a je tam popísané niečo o tom, že zamestnanec musí s kontrolou súhlasiť , to čo je potom za kontrola?
Skús pozrieť do zákona 462/2003- O náhrade príjmu pri DPN v §5 odst.1 písm.d je uvedené,že ak nezdržiava na mieste určenom počas DPN bez súhlasu lekára, nemá nárok na náhradu príjmu, t.j. ak ho skontrolujete a nebude doma, neprepllatíte náhradu príjmu.
miriza
03.07.07,11:33
Ďakujem za rady, ešte sa na to musím pozrieť.
Ela222
03.07.07,11:55
Ja som bola na jednom seminári, na ktorom bola prednášajúca priamo zo SP a tá nám povedala, že aj počas prvých 10 dní PN robí kontrolu SP na podnet zamestnávateľa. Takže ja by som ho ohlásila na SP a oni by vykonali kontrolu, tak ako to má byť. Teda u nás na pobočke sa to tak robí.