Zyka
28.06.07,10:32
Priatelia, prosim vas, postupujem spravne ked uctujem nasledovne?
ide mi o metodiku...
prijaty preddavok - na zaklade zaloh.faktury /tu neuctujem/
vystavim fa na ucely DPH /do 15 dni/ - zauctujem normalne do OF+uplatnim dph
vyuctovacia faktura - tak isto zauctujem do OF, len ten rozdiel ktory ostava uhradit,
/vyuct.faktura obsahuje vsak aj udaj o prijatej vyske zalohy s i bez dph/

neviem ci to takto mozem robit, je to pre mna najjednoduchsie....
dik za radu
JAJA11
28.06.07,09:15
Priatelia, prosim vas, postupujem spravne ked uctujem nasledovne?
ide mi o metodiku...
prijaty preddavok - na zaklade zaloh.faktury /tu neuctujem/
vystavim fa na ucely DPH /do 15 dni/ - zauctujem normalne do OF+uplatnim dph
vyuctovacia faktura - tak isto zauctujem do OF, len ten rozdiel ktory ostava uhradit,
/vyuct.faktura obsahuje vsak aj udaj o prijatej vyske zalohy s i bez dph/

neviem ci to takto mozem robit, je to pre mna najjednoduchsie....
dik za radu

Pri vyúčtovacej fa robíme na plnú sumu, pričom program si to vie správne odpočítať a presne na fa uvedeie sumy DPH, ktorú si odberateľ môže uplatniť a sumu DPH, ktorá bola uplatnená na zálohovej fa.:) (účtujeme v Omege)
Zyka
28.06.07,09:27
Aha, takze musim si lepsie nastudovat moj program....
dakujem
JAJA11
28.06.07,09:55
Aha, takze musim si lepsie nastudovat moj program....
dakujem

Cez F1 je popísané, ako správne postupovať v takomto prípade, je to zložitejšie, tu sa to nedá napísať, ale ak budeš mať nejaký problém, rada pomôžem, pokiaľ aj aj budem vedieť. Pri vytváraní takejto faktúry si treba uvedomiť rozdiel medzi preddavkom a zúčtovanou zálohou. Sú na to 2 záložky preddavok - to je v prípade, že záloha nebola vyfaktúrovaná, ak bola, potom sa použije záložka vyfaktúrované preddavky. :rolleyes:
eleka
11.07.07,05:53
ahoj,ja som nováčik v Omege a mám problém s vystavením zálohovej faktúry, ktorá má byť daňový doklad -čiže aj s DPH na faktúre, môže mi s tým niekto pomôcť ?
Gabi03
11.07.07,05:56
ahoj,ja som nováčik v Omege a mám problém s vystavením zálohovej faktúry, ktorá má byť daňový doklad -čiže aj s DPH na faktúre, môže mi s tým niekto pomôcť ?

Zálohová faktúra a daňový doklad? :eek:
Zálohová faktúra, ktorá nie je daňový doklad dáva iba takpovediac príkaz odberateľovi zaplatiť určitú čiastku, hoci dodanie tovaru alebo služby ešte nenastalo.
Chápeme pojem zálohová faktúra rovnako?
eleka
11.07.07,06:36
Ahoj,rada to vysvetlím. Vystavila som zálohovú faktúru a bola aj v hotovosti zapletená. Náš účtovník mi povedal že,akonáhle je suma uhradená mám urobiť zálohovú faktúru tak,aby bola na nej aj DPH. Lenže poradkyňa v Krose mi zas povedala,že sa to nedá a poradila mi ,že mám urobiť OF tak že bude na nej odpočítaná zaplatená záloha. Tak teraz neviem čo je správne aby to bolo podľa zákona .Nie som účtovníčka,takže tie zákony podrobne nepoznám a s týmto som sa ešte nestretla. Dakujem za odpoveď.
Gabi03
11.07.07,06:39
Ahoj,rada to vysvetlím. Vystavila som zálohovú faktúru a bola aj v hotovosti zapletená. Náš účtovník mi povedal že,akonáhle je suma uhradená mám urobiť zálohovú faktúru tak,aby bola na nej aj DPH. Lenže poradkyňa v Krose mi zas povedala,že sa to nedá a poradila mi ,že mám urobiť OF tak že bude na nej odpočítaná zaplatená záloha. Tak teraz neviem čo je správne aby to bolo podľa zákona .Nie som účtovníčka,takže tie zákony podrobne nepoznám a s týmto som sa ešte nestretla. Dakujem za odpoveď.

O tvojom probléme je tu veľa popísané. Ale v skratke. Obaja majú pravdu.
Avšak ak máš dodanie služby alebo tovaru do 15 dní od zaplatenia, môžeš to všetko dať na jednu ostrú faktúru s odpočtom úhrady, ako ti radili v krose. Ak toto dodanie ešte nebolo, robíš ostrú faktúru na zaplatenú čiastku, z ktorej sa vypočíta DPH (celá suma = 119%).
JAJA11
11.07.07,06:57
ahoj,ja som nováčik v Omege a mám problém s vystavením zálohovej faktúry, ktorá má byť daňový doklad -čiže aj s DPH na faktúre, môže mi s tým niekto pomôcť ?


Ak chceš vystaviť faktúru k uhradenej zálohe tak ju treba vytvoriť v okruhu odoslané faktúry tak isto ako bežné faktúry, len s textom, že je to vyúčtovanie zálohy.:rolleyes:
eleka
11.07.07,07:08
Ďakujem za odpoveď. Chem to upresniť,záloha bola vystavená na materiál použitý na stavbe a bola aj zaplatená do 5 dní.Takže môžem urobiť ostrú faktúru -ale bude iba na sumu zálohy ,to nie je problém ? A ak budú skončené práce a bude sa fakturovať aj další materiál a práce ,treba tam pridať aj tú zálohu? Náš učtovík sa v tomto zmysle vyjadril. Čo je správne?Ďakujem
Gabi03
11.07.07,07:11
To by ste dvakrát fakturovali tú istú prácu (tú prvú).