daja
28.06.07,11:36
Ahojte. Chcem Vás poprosiť o radu hlavne tých čo majú účet v Unibanke. Dá sa z eurového účtu uskutočniť tuzemská úhrada (v EUR )na eurový účet do inej banky. Nevráti sa takáto platba späť. Jeden klient nám takto poslal úhradu ešte pred dvoma mesiacmi (čo sme netušili), a dodnes ju nemáme na účte. Nemáte s tým niekto skúsenosti?Ďakujem.
kalkulka
28.06.07,09:52
Samozrejme, dá sa. Tieto platby banky bežne realizujú. Veď platby v cudzej mene medzi tuzemcami normálne fungujú. Skôr by som si vo vašom prípade overila, či klient zadal správny IBAN na zrealizovanie tejto platby.
daja
28.06.07,10:01
Veď práve že to realizoval ako tuzemskú platbu - nie cez IBAN.
Chobot
28.06.07,10:04
Ahojte. Chcem Vás poprosiť o radu hlavne tých čo majú účet v Unibanke. Dá sa z eurového účtu uskutočniť tuzemská úhrada (v EUR )na eurový účet do inej banky. Nevráti sa takáto platba späť. Jeden klient nám takto poslal úhradu ešte pred dvoma mesiacmi (čo sme netušili), a dodnes ju nemáme na účte. Nemáte s tým niekto skúsenosti?Ďakujem.

Dá sa, ale je to škrabanie sa okolo hlavy. Ide o to, že tuzemský clearing sa vykonáva iba v SKK (cez Bankové Zúčtovacie Centrum). Platby v zahraničných menách musia banky hnať cez ich nostro účty v zahraničí, takže je to rovnako komplikované, ako zahraničná platba. Banka platiteľa musí nájsť, kde má banka príjemcu nostro účet v EUR a tak mu môže poslať platbu. Napr. chcete poslať z VUB do UNIB. VUB má nostro v BancaIntesa, IT, tá to pošle do UniCRedito Italiano a až potom sa platba dostane do UniBanky. Jedine, že by banky mali navzájom u seba otvorené účty v EUR (napr. UniBanka by mala EUR účet vo VUB, vtedy by to mohli zrealizovať cez tento účet).

Aj tak by ale platba mala byť zrealizovaná do 3-4 dní. To, prečo to nebolo zrealizované, by som pripisoval problémom, čo mala UniBanka, prípadne skutočnosti, že prevodný príkaz bol nesprávne vyplanený (starý kód banky, zlý IBAN, a pod.).
daja
28.06.07,12:22
Podala som v banke reklamáciu. Tiež mi povedali, že to môže byť spôsobené tým, že sa UniBanka transformovala na UniCredit a z tohto dôvodu mohli nastať nejaké komplikácie. Uvidím, kedy sa to vyrieši - opäť len čakať.
Hanka
19.07.07,10:19
Potrebovala by som poradit, kde by som nasla na zaklade coho je opravnena slov. firma pozadovat od slov. firmy platbu v cudzej mene?
Tweety
19.07.07,10:21
To určite nikde v zákone nenájdeš, je to na dohode partnerov.
ludmilla
19.07.07,10:40
Ahojte. Chcem Vás poprosiť o radu hlavne tých čo majú účet v Unibanke. Dá sa z eurového účtu uskutočniť tuzemská úhrada (v EUR )na eurový účet do inej banky. Nevráti sa takáto platba späť. Jeden klient nám takto poslal úhradu ešte pred dvoma mesiacmi (čo sme netušili), a dodnes ju nemáme na účte. Nemáte s tým niekto skúsenosti?Ďakujem.

Ak platba v Euro prebehne na účet v Unibanke ide o medzinárodnú zahraničnú platbu poplatok mám taký dojem je 200 SK, ak platba prebehne do inej slovenskej banky znovu sa jedná o medzinárodnú zahraničnú platbu a poplatok je 1% - od min. 300Sk - do max 3000Sk. V žiadnom prípade však nejde o tuzemskú úhradu.
lorenc
16.08.08,13:24
Ja mám tiež otázku..., keďže jazdím po SR ale faktúrujem to do CZ a v českých korunach....musím dať DPH ...?
A ako zaradím do účtovnictva , účet bankový , ktorý mam v CZ....a chodia mi tam peniaze v ceských?...
Zoltán Kovács
16.08.08,13:56
Ja mám tiež otázku..., keďže jazdím po SR ale faktúrujem to do CZ a v českých korunach....musím dať DPH ...?
A ako zaradím do účtovnictva , účet bankový , ktorý mam v CZ....a chodia mi tam peniaze v ceských?...


Si mimo mimotemy. Skús otázku zadať v sekcii DPH.
m.hladka
16.08.08,14:36
Ahojte. Chcem Vás poprosiť o radu hlavne tých čo majú účet v Unibanke. Dá sa z eurového účtu uskutočniť tuzemská úhrada (v EUR )na eurový účet do inej banky. Nevráti sa takáto platba späť. Jeden klient nám takto poslal úhradu ešte pred dvoma mesiacmi (čo sme netušili), a dodnes ju nemáme na účte. Nemáte s tým niekto skúsenosti?Ďakujem.
Ešte raz od začiatku: treba skontrolovať, či naozaj klient zaplatil, či správne napísal čísla účtu a kód banky.
Bežne si klienti hradia v Eur z účtu na účet Eur na Slovensku. Nevidím v tom problém.
Klient, ktorý posielal peniaze musí hľadať, teda reklamovať písomne, kde a komu banka poslala jeho peniaze.
betka
16.08.08,19:12
Ešte raz od začiatku: treba skontrolovať, či naozaj klient zaplatil, či správne napísal čísla účtu a kód banky.
Bežne si klienti hradia v Eur z účtu na účet Eur na Slovensku. Nevidím v tom problém.
Klient, ktorý posielal peniaze musí hľadať, teda reklamovať písomne, kde a komu banka poslala jeho peniaze.

:D:D, určite ste prepracovaná :). Hádam sa Daja pozrie na tento príspevok od roku 2007 ;)
m.hladka
17.08.08,08:50
:D:D:D A to som po dovo :D:D:D