kalkulka
28.06.07,10:46
Potrebujem sa uistiť, čo v takom prípade, ak firma vyšle zamestnanca na PC firemným vozidlom. Na PC zamestnanec nakúpi PHM /do firemného vozidla/. Je možné odpočítať DPH z tejto PHM aj vrámci vyúčtovania cestovného?
Tweety
28.06.07,09:29
Tento doklad nie je súčasťou vyúčtovania PC, takže ho zaúčtuješ ako samostatný VPD s nárokom na odpočet dph.
kalkulka
28.06.07,10:04
Doklad je súčasťou cestovného, vrámci cestovného totiž dostal zamestnanec preddavok na PC aj na nákup PHM a bol pripnutý a vyúčtovaný pri cesťaku.
Tweety
28.06.07,10:11
Ja to chápem, ale pri cesťáku nie je možný odpočet dph, preto to účtovanie nákupu PHM samostatne.
andrej_rv
28.06.07,10:21
Nákup PHL do motorového vozidla zaradeného do podnikania je nákladom (výdavkom) firmy. Nie je cestovnou náhradou v zmysle § 1 ZCN ani nevyhnutným výdavkom zamestnanca súvisiacim s pracovnou cestou, preto by sa tento nákup nemal zúčtovať v rámci vyúčtovania pracovnej cesty. Ten bloček by bolo najlepšie odpopnúť, zúčtovať samostatne a príslušnú sumu upraviť v cesťáku napr. ako vrátenie preddavku.
kalkulka
28.06.07,10:29
Viem, ale už sa to nedá odopnúť. Takže, ak ostane pri cesťaku tak nie je nárok na odpočet, aj keď sa jednalo o firemné vozidlo?
Tweety
28.06.07,10:33
Ak si nákup PHM účtovala na samostaný účet 501,čo je správne, tak by som ten nárok uplatnila, ale nabudúce by som som tomu venovala viac pozornosti pri preplácaní takých náhrad.
andrej_rv
28.06.07,10:35
Viem, ale už sa to nedá odopnúť. Takže, ak ostane pri cesťaku tak nie je nárok na odpočet, aj keď sa jednalo o firemné vozidlo?
Ja by som si ten nárok predsa len uplatnil. Len ak je na cesťáku účtované všetko na 512, ten nákup PHM by som zaúčtoval 501 a 343 / 211 (resp / 335).
kalkulka
28.06.07,10:46
Aj ja takto uvažujem. Zatiaľ ďakujem.
SilviaR
29.06.07,12:00
Bola som na školení o DPH a tam konkrétne na túto otázku odpovedala p. školiteľka, že na nič čo je priložené pri cesťáku nie je nárok na odpočet DPH, čo ma tiež donútilo odopnúť bločky na PHM a zúčtovať samostatne.
ala13
30.06.07,04:53
Este mi prosim vysvetlite cely tento pripad, ak neslo o firemne vozidlo?
andrej_rv
01.07.07,10:55
Este mi prosim vysvetlite cely tento pripad, ak neslo o firemne vozidlo?
Ak nešlo o vozidlo zaradené do podnikania, zamestnanec si vo vyúčtovaní cestovných náhrad neuplatní sumu z nákupu PH L uvedenú na bločku, ale náhrady za spotrebované pohonné látky vypočítané v zmysle § 7 ods. 4 ZCN. Bloček o nákupe PHL v tomto prípade slúži len ako doklad o cene PHL v čase použitia vozidla (pokiaľ zamestnávateľ nemá v internej smernici alebo v dohode o použití súkromného vozidla na pracovnú cestu určený iný spôsob dokladovania ceny PHL v čase použitia vozidla).
Pri použití vozidla nezaradeného do obchodného majetku zamestnávateľa má pracovník v zmysle § 7 ods. 2 ZCN nárok okrem náhrad za spotrebované PHL aj nárok na základnú náhradu (v súčasnosti 6,20 Sk) za každý ubehnutý km.
Všetky cestovné náhrady pri použití súkromného vozidla na pracovnú cestu (vrátane náhrady za PHL a základnej náhrady) sa účtujú na účet 512 (PÚ) alebo do prevádzkovej réžie (JÚ).
Zo zaúčtovaných a vyplatených náhrad na spotrebované PHL si zamestnávateľ nemôže uplatniť nárok na odpočet DPH ani v prípade, že je k vyúčtovaniu PC pripnutý daňový doklad o nákupe PHL.