Majky1
28.06.07,11:02
Dobrý deň,

Mám možnosť rozbehnút obchodné zastúpenie Nemeckej firmy pre celú východnú európu. Firma ešte nemá na tomto teritóriu žiadu pobočku ani zastúpenie. V najbližšom čase sa stretnem so zástupcami tej firmy, kde by sme sa mali dohodnúť na forme našej spolupráce. Do úvahy prichádza niekoľko variant akým spôsobom by som mohol fungovať:

1. byť zamestnancom nemeckej firmy, s "home officom" na Slovensku

2. založiť si živnosť a spolupracovať na báze poskytovania služieb - konzultant, nakoľko predaj materiálu bude realizovaný priamo cez nemeckú firmu. Ja budem mať za úlohu vyhľadávanie nových a starostlivosť o súčasných zákazníkov na trhu, cen.ponuky atď. Teda fakturovať budem dohodnutú hod. zadzbu x počet hodín v mesiaci.

3. založenie s.r.o. so 100% vlastníctvom nemeckej firmy - málo pravdepodobné zo strany Nemcov, aspoň nie hneď na začiatku..

Chcem sa poradiť čo všetko by som mal zarátať do nákladov? Čo všetko potrebujem vybaviť? Načo si dať pozor? Čo sa dohodnúť? Veľmi by mi pomohla rada ak má niekto tiež zastúpenie firmy...

Ďakujem

M.
anklar
28.06.07,09:33
Dobrý deň,

Mám možnosť rozbehnút obchodné zastúpenie Nemeckej firmy pre celú východnú európu. Firma ešte nemá na tomto teritóriu žiadu pobočku ani zastúpenie. V najbližšom čase sa stretnem so zástupcami tej firmy, kde by sme sa mali dohodnúť na forme našej spolupráce. Do úvahy prichádza niekoľko variant akým spôsobom by som mohol fungovať:

1. byť zamestnancom nemeckej firmy, s "home officom" na Slovensku

2. založiť si živnosť a spolupracovať na báze poskytovania služieb - konzultant, nakoľko predaj materiálu bude realizovaný priamo cez nemeckú firmu. Ja budem mať za úlohu vyhľadávanie nových a starostlivosť o súčasných zákazníkov na trhu, cen.ponuky atď. Teda fakturovať budem dohodnutú hod. zadzbu x počet hodín v mesiaci.

3. založenie s.r.o. so 100% vlastníctvom nemeckej firmy - málo pravdepodobné zo strany Nemcov, aspoň nie hneď na začiatku..

Chcem sa poradiť čo všetko by som mal zarátať do nákladov? Čo všetko potrebujem vybaviť? Načo si dať pozor? - Na všetko si daj pozor. Máš tú nemeckú firmu poriadne preklepanú? Máš info priamo zo zdroja? Alebo si sa k nim dostala prostredníctvom známej osoby? Máš tých informácií dostatok? Vieš čo je predmetom činnosti firmy? Vieš všetko o predmete svojich konzultácií? Nechceš si radšej ešte pred osobným stretnutím (a pre istotu) kúpiť obchodné informácie o tej nemeckej firme? Neberiem ti chuť do práce ani ťa zbytočne zneisťovať. Ty vieš o predmete svojho záujmu viac. Ja by som tieto kroky urobila. Stačí mať presnú adresu firmy. Čo sa dohodnúť? Veľmi by mi pomohla rada ak má niekto tiež zastúpenie firmy...

Ďakujem

M.

Rokovala by som o návrhoch. Ak ťa chcú, určite majú vlastnú predstavu. Maj ju aj Ty. Choď na rokovanie pripravená, s arzenálom čo najpresnejších informácií, niekoľkých vlastných návrhov, možno stačí aj jeden, ale čo najkonkrétnejší. Buď si istá vo všetkom. Ak budeš rokovať s Nemcami, oni neznášajú niečo také, že: ešte neviem, uvidíme, potom sa to vyjasní... atď. Ak vyrukuješ s vlastnými návrhmi a predstavami, ocenia to, aj keď s nimi nebudú súhlasiť. Predložia ti svoje. Iné to bude, ak budeš rokovať so Slovákmi, žijúcimi v Nemecku. Nie však príliš odlišné. Prebrali formu a mentalitu. Veľa úspechov.
Majky1
28.06.07,11:33
Ahojte ďakujem za radu. Tú firmu viacmenej dobre poznám. Viem aj ich predmet podnikania. A kontaktoval som ich priamo. Ja som sa rozhodol že najlepšie je založiť si živnosť a spolupracovať na takejto úrovni. Nakoľko byť ich zamestnancom je dosť komplikované...z ich pohľadu - registrácia ako platca daňe, odvody atď..

Ako dlho trvá žaloženie živnosti? Čo potrebujem?

ďakujem

Marian
anklar
28.06.07,12:11
Ahojte ďakujem za radu. Tú firmu viacmenej dobre poznám. Viem aj ich predmet podnikania. A kontaktoval som ich priamo. Ja som sa rozhodol že najlepšie je založiť si živnosť a spolupracovať na takejto úrovni. Nakoľko byť ich zamestnancom je dosť komplikované...z ich pohľadu - registrácia ako platca daňe, odvody atď..

Ako dlho trvá žaloženie živnosti? Čo potrebujem?

ďakujem

Marian
Takže, je to OK. Čo sa týka živnosti, nuž, fakt sa presne nepamätám. Najskôr som si vybavila výpis z registra trestov - 100 Sk kolok.
Do dvoch týždňov som ho dostala, kúpila som 1000 Sk kolok, išla som na živnostenský úrad, vyplnila som tlačivo na ohlásenie živnosti - možno budú ľudia na tom živ. úrade kam patríš tak isto ochotní ako sú v GA, vtedy ti pomôžu, ak si v niečom nebudeš istý. Potom tlačivo zaregistrovali a nasmerovali ma na daňový úrad. Tam som tiež vyplnila tlačivo ako živnostník-FO, a po pár dňoch som od DÚ dostala kartičku so svojím registračným číslom.
Pre živnostenský list na živ. úrad som išla asi po 7 dňoch. No, asi takto som to robila, ak sa dobre pamätám. Ak máš čas sedieť na Porade, stopro tu nájdeš presný návod, postup, kroky. Príliš sa to líšiť nebude.
Tak, nech sa ti darí!
Majky1
28.06.07,14:02
Ahojte,

Chcem sa Však dohodnúť na niekoľkých veciach. Napríklad na zaplatení akontácie motorového vozidla zo strany Nemcov, ktoré chcem zakúpiť na účel podnikania, leasing už budem splácať sám. Taktiež náklady na kúpu laptopu, PC a mobilu. Je možné to proste prefakturovať, povedzme keď to nazvem vo faktúre ako service charges?? Samozrejme vopred by som sa dohodol s nemeckou stranou...Nebude to problém v účtovníctve?? Taktiež ma zaujíma ako je to s cestovnými náhradami pri živnosti, keďže budem pravdepodobne veľa cestovať mimo Slovenska??
Danila
03.07.07,05:12
Ahojte,

Chcem sa Však dohodnúť na niekoľkých veciach. Napríklad na zaplatení akontácie motorového vozidla zo strany Nemcov, ktoré chcem zakúpiť na účel podnikania, leasing už budem splácať sám. Taktiež náklady na kúpu laptopu, PC a mobilu. Je možné to proste prefakturovať, povedzme keď to nazvem vo faktúre ako service charges?? Samozrejme vopred by som sa dohodol s nemeckou stranou...Nebude to problém v účtovníctve?? Taktiež ma zaujíma ako je to s cestovnými náhradami pri živnosti, keďže budem pravdepodobne veľa cestovať mimo Slovenska??Podrobne som si Tvoje príspevky prečítala. Tvoje ciele sú veľmi pekné a optimistické. Neviem, čo máš doteraz zazmluvnené s druhou stranou. Ešte asi nič. Tak skús im predostrieť Tvoj návrh zmluvy o spolupráci a potom uvidíš, čo za jednania Ťa ešte čaká. Čo všetko Ti budú chcieť prečiarknúť / vo svoj prospech/ a čo všetko Ti budú chcieť dopísať / vo svoj prospech/ Mám to za sebou.
Ale držím Ti palce.