mira
08.02.05,23:17
Vážení, prosím vás, ozve sa niekto, kto má skúsenosti s kontrolórmi?
Mám viacero takých došlých faktúr, v ktorých údaje o nás - odberateľovi obsahujú názov firmy, ale adresu len prevádzky, nie sídla firmy. Nevyhodia mi to z nákladov? U niektorých viem dopredu, že pokus o spätnú opravu by bol nemožný. Ďakujem
A ešte jedna otázka: asi blbá, ale nechce sa mi to hľadať :-) Je nemocenská dávka u SZČO príjmom ovplyvňujúcim základ dane?
sway
09.02.05,06:17
Vážení, prosím vás, ozve sa niekto, kto má skúsenosti s kontrolórmi?
Mám viacero takých došlých faktúr, v ktorých údaje o nás - odberateľovi obsahujú názov firmy, ale adresu len prevádzky, nie sídla firmy. Nevyhodia mi to z nákladov? U niektorých viem dopredu, že pokus o spätnú opravu by bol nemožný. Ďakujem
A ešte jedna otázka: asi blbá, ale nechce sa mi to hľadať :-) Je nemocenská dávka u SZČO príjmom ovplyvňujúcim základ dane?

pokiaľ sú na doklade Vaše IČO,DIČ,DPH reg.číslo, tak by nemal byť problém... :rolleyes:

dávky nie sú predmetom príjmu - žiadne. Len pri dôchodcoch to hrá rolu... ;)
Viki
09.02.05,06:36
...tak ako píše sway...

z vlastnej skúsenosti - v roku 2002 mala firma komplexnú kontrolu za rok 2000 - na všetkých vydaných aj prijatých faktúrach bola adresa prevádzky - a daňová kontrola prebehla bez akýchkoľvek nedostatkov.
Katty
09.02.05,06:50
mira a vy ste platcami DPH alebo nie lebo podľa zákona o DPH má faktúra vystavená pre platiteľa obsahovať jeho sídlo spoločnosti podla OR...
mira
10.02.05,18:58
Teraz už sme platcami DPH, kvôli tomu som to dávala do poriadku, skôr som bola zvedavá, čo s tými dokladmi za minulý rok, kvôli uznaniu výdavkov. Vďaka, ste zlatí, poraďáci.
tonkat
22.04.05,09:34
Chcem sa spýtať, či je povinnosť pri vystavení faktúry za opravu vozidla (my sme opravovňa) tlačiť k fa aj výdajku pre odberateľa. Položky - materiál aj práca sú na faktúre položkovite rozpísané. Ďakujem!!!
dara
22.04.05,09:37
Pokiaľ je v predmete faktúry riadne uvedené o akú službu sa jednalo, tovar a podobne tak nie je treba.
Výdajka slúži ako podklad k evidenčnému stavu skladu zásob.
vicky
27.04.05,11:50
Môžete mi niekto poradit, ci je povinnost uvadzat na fakturach : danovy doklad. Vraj to tam nema byt, ale ani neviem podla akeho zakona.
Dik za kazdu radu. :p
Vevey
27.04.05,11:53
Kedysi to bolo v zakone o DPH, teraz tam uz je len FAKTURA.
vicky
27.04.05,11:56
Kedysi to bolo v zakone o DPH, teraz tam uz je len FAKTURA.

Vraj je zakaz uvadzat na fakturach danovy doklad.
Vevey
27.04.05,11:56
Mam par klientov, ktori ked uvedu adresu sidla spolocnosti na objednavkach, tak sa k nim faktury nikdy nedostanu na cas, lebo ich poslu na adresu sidla aj ked tam pisem velkymi pismenami tucne upozornenie, ze prosime posielat na adresu prevadzky. Potom mam problemy s DP k DPH, lebo tie doklady nemam v tom obdobi, kam patria.
Mickya
27.05.05,07:33
Vyhadzujú, prosím, kontrolóri aj taký doklad, ak adresa, aj IČO, aj IČ DPH je v poriadku, ale sídlo v ŽL má vyzerať takto: Mgr. Jozef Mrkvička - Tipo a dotyčný fakturujúci ho uvedie buď len firmu Tipo al. Mrkvička Jozef - Tipo?
Al. na Mrkvičkovi chýba mäkčeň.
Al. dávajú aj za to pokuty (a aké vysoké), keď to čo má ísť do tovaru dám do materiálu v JÚ?
Ešte ma napadlo, či dávajú pokuty aj za to, že odvediem daň skôr ako som mala?
Viem, že to závisí na koho natrafím, ale napíšte mi, prosím, Vaše skúsenosti, príp. názory.
Ďakujem
Stolky
27.05.05,07:37
ahoj,
ked sme mali kontrolu my tento rok, tak nas nenapadali ani tak kvoli tymto nalezitostiam,ale kedze vystavujeme faktury do zahranicia, tak kvoli odvolavkam na paragrafy a zakony, na zaklade ktorych vystavujeme faktury bez DPH...ale skus si to pozriet v zakone. tak su uvedene presne nalezitosti ktore ma faktura obsahovat
Mickya
23.06.05,07:55
ahoj,
ked sme mali kontrolu my tento rok, tak nas nenapadali ani tak kvoli tymto nalezitostiam,ale kedze vystavujeme faktury do zahranicia, tak kvoli odvolavkam na paragrafy a zakony, na zaklade ktorych vystavujeme faktury bez DPH...ale skus si to pozriet v zakone. tak su uvedene presne nalezitosti ktore ma faktura obsahovatA bola za to pokuta al. len upozornenie? Al. dávajú pokutu za to, ak dotyčný na faktúre uvedie všetky náležitosti, ale neuvedie jednotkovú cenu? Môžem si vlastne odpočítať v tom prípade DPH? Alebo to kontrolóri vyhadzujú?
Prosím, ešte jedna vec:
v § 71, v ods. v ktorom sa píšu náležitosti je uvedené, že treba uviesť na faktúre rozsah a druh dodanej služby:
môže potom opis danej služby vyzerať takto na faktúre?:
kredit na registráciu domény/udržiavací poplatok za doménu, 1 rok, suma?
A potom po zaregistrovaní mu pošleme oznámenie (list) o zaregistrovaní domény s presným dátumom, kedy sa doména zaregistrovala + názov - napr.
porada.sk - udržiavací poplatok za doménu (20.6.2005-19.6.2006) - 1 rok
Treba, prosím, uvádzať na faktúre presný dátum od do alebo stačí napísať 1 rok?
Keďže zákon káže uviesť rozsah služby - a ten rozsah je vlastne 1 rok.
Napíšete mi, prosím, Váš názor?
Ďakujem
Mickya
23.06.05,11:03
A bola za to pokuta al. len upozornenie? Al. dávajú pokutu za to, ak dotyčný na faktúre uvedie všetky náležitosti, ale neuvedie jednotkovú cenu? Môžem si vlastne odpočítať v tom prípade DPH? Alebo to kontrolóri vyhadzujú?
Prosím, ešte jedna vec:
v § 71, v ods. v ktorom sa píšu náležitosti je uvedené, že treba uviesť na faktúre rozsah a druh dodanej služby:
môže potom opis danej služby vyzerať takto na faktúre?:
kredit na registráciu domény/udržiavací poplatok za doménu, 1 rok, suma?
A potom po zaregistrovaní mu pošleme oznámenie (list) o zaregistrovaní domény s presným dátumom, kedy sa doména zaregistrovala + názov - napr.
porada.sk - udržiavací poplatok za doménu (20.6.2005-19.6.2006) - 1 rok
Treba, prosím, uvádzať na faktúre presný dátum od do alebo stačí napísať 1 rok?
Keďže zákon káže uviesť rozsah služby - a ten rozsah je vlastne 1 rok.
Napíšete mi, prosím, Váš názor?
ĎakujemProsím, naozaj mi nevie nikto poradiť?
juliska
23.06.05,11:11
myslím, že vzhľadom k časovému rozlíšeniu by bolo adekvátne používať od - do.
sway
23.06.05,11:13
A bola za to pokuta al. len upozornenie? Al. dávajú pokutu za to, ak dotyčný na faktúre uvedie všetky náležitosti, ale neuvedie jednotkovú cenu? Môžem si vlastne odpočítať v tom prípade DPH? Alebo to kontrolóri vyhadzujú?
Prosím, ešte jedna vec:
v § 71, v ods. v ktorom sa píšu náležitosti je uvedené, že treba uviesť na faktúre rozsah a druh dodanej služby:
môže potom opis danej služby vyzerať takto na faktúre?:
kredit na registráciu domény/udržiavací poplatok za doménu, 1 rok, suma?
A potom po zaregistrovaní mu pošleme oznámenie (list) o zaregistrovaní domény s presným dátumom, kedy sa doména zaregistrovala + názov - napr.
porada.sk - udržiavací poplatok za doménu (20.6.2005-19.6.2006) - 1 rok
Treba, prosím, uvádzať na faktúre presný dátum od do alebo stačí napísať 1 rok?
Keďže zákon káže uviesť rozsah služby - a ten rozsah je vlastne 1 rok.
Napíšete mi, prosím, Váš názor?
Ďakujem
určite by som uvádzala obdobie - nech i môžu faktúru časovo rozlíšiť, ak budú potrebovať...dala so ti to takto.:)
len tak krátko - nestíham...
bendži
23.06.05,11:19
Prosím, naozaj mi nevie nikto poradiť?
Nám jedna spoločnosť niečo podobné fakturuje, a uvádza to nasledovne:

prevádzka www.....sk od 20.06. do 31.12.2005
prevádzka www.....sk od 01.01. do 19.06.2006

čiže už mi rovno tú čiastku aj rozpíše, ako ju potrebujem evidovať do nákladov. A je to z môjho pohľadu veeeeľmi fajn :)
bendži
23.06.05,11:23
Nám jedna spoločnosť niečo podobné fakturuje, a uvádza to nasledovne:

prevádzka www.....sk od 20.06. do 31.12.2005
prevádzka www.....sk od 01.01. do 19.06.2006

čiže už mi rovno tú čiastku aj rozpíše, ako ju potrebujem evidovať do nákladov. A je to z môjho pohľadu veeeeľmi fajn :)
aaaa pozeram tie fakturky, tak pred samotnými položkami ešte uvádzajú text: "Fakturujeme Vám za vedenie DNS záznamu a obnovenie registrácie doménového mena .....sk za obdobie 20.06.2005 - 19.06.2006
juliska
23.06.05,11:24
Nám jedna spoločnosť niečo podobné fakturuje, a uvádza to nasledovne:

prevádzka www.....sk (http://www.....sk/) od 20.06. do 31.12.2005
prevádzka www.....sk (http://www.....sk/) od 01.01. do 19.06.2006

čiže už mi rovno tú čiastku aj rozpíše, ako ju potrebujem evidovať do nákladov. A je to z môjho pohľadu veeeeľmi fajn :)
No to je skutočne super, že to za Teba hneď takto spravia a hlavne môžeš si byť istý, že to máte obaja rovnako.
Mickya
24.06.05,06:06
Dá sa povedať (napísať), že obdobie vypisujem vždy, ale mám prípady, že keď vystavujem faktúru, tak ešte neviem určiť obdobie.
Preto sa pýtam, či môžem takéto faktúry riešiť tak, že tam napíšem 1 rok namiesto presného dátumu? Ide zväčša o klientov-lajdákov, ktorí nezašlú zmluvu a týma pádom neviem určiť obdobie.
accad
24.06.05,07:02
Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že v rámci kontroly na DPH ešte za r.2003 nás daňové kontrolórky upozornili, bez sankcie, že daňový doklad musí mať adresu sídla firmy podľa zápisu v OR a nie iba sídlo prevádzkarne, ak nie je totožné so sídlom firmy podľa OR alebo ŽL. Vtedy bol ale v platnosti ešte zákon č. 289/1995 Z.z. o DPH, kde v § 15 ods.2 nebola v písm.a) tak ako je to teraz podľa zákona č.222/2004 § 71 ods.2) písm.a uvedená formulácia ... prípadne prevádzkarne platiteľa. Ak dodrží daňový subjekt oznamovaciu povinnosť podľa § 31 ods.3) a 6) zákona o správe daní a poplatkov č.511/1992 Z.z. ohľadom oznámenia zriadenia stálej prevádzkarne, daňová kontrola by nemala spochybňovať daňové doklady, kde bude uvedená adresa prevádzkarne.
Mickya
24.06.05,08:35
Prosím, nevie sa mi niekto vyjadriť k môjmu príspevku č. 21? Už tu skladujem niekoľko dní pár faktúr a ešte stále som ich neposlala odberateľom, lebo neviem čo s nimi.
Natka
24.06.05,12:14
Vyhadzujú, prosím, kontrolóri aj taký doklad, ak adresa, aj IČO, aj IČ DPH je v poriadku, ale sídlo v ŽL má vyzerať takto: Mgr. Jozef Mrkvička - Tipo a dotyčný fakturujúci ho uvedie buď len firmu Tipo al. Mrkvička Jozef - Tipo?
Al. na Mrkvičkovi chýba mäkčeň.
Al. dávajú aj za to pokuty (a aké vysoké), keď to čo má ísť do tovaru dám do materiálu v JÚ?
Ešte ma napadlo, či dávajú pokuty aj za to, že odvediem daň skôr ako som mala?
Viem, že to závisí na koho natrafím, ale napíšte mi, prosím, Vaše skúsenosti, príp. názory.
ĎakujemMôžem poprosiť aký je rozdiel v termíne "tovar" a "materiál" v JÚ?
eli
24.06.05,17:17
Stručne, tovar je všetko čo predávaš bez zmeny odberateľovi, materiál všetko, čo použiješ na svoju výrobu alebo službu, ktorú predávaš odberateľovi. Rovnaký druh môže byť u niekoho tovar a u iného materiál, závisí od predmetu činnosti. Napr. v stavebninách je tehla tovarom, ale u stavebnej firmy je tehla materiálom lebo ju predáva aj s prácou. Alebo ak predávaš prázdne CD tak, ako si ho nakúpila je tovarom, ale CD, na ktoré si zaznamenala nejaké údaje (program...) je materiálom.

Pekný deň.
babenko1
26.06.05,17:33
Dá sa povedať (napísať), že obdobie vypisujem vždy, ale mám prípady, že keď vystavujem faktúru, tak ešte neviem určiť obdobie.
Preto sa pýtam, či môžem takéto faktúry riešiť tak, že tam napíšem 1 rok namiesto presného dátumu? Ide zväčša o klientov-lajdákov, ktorí nezašlú zmluvu a týma pádom neviem určiť obdobie.ja by som im dala najprv zaplatiť zálohovú faktúru.. a ked ju uhradia.. tak dňom úhrady je začiatok obdobia...máš to istené a ten 1 rok je taký neistý...
Mickya
27.06.05,04:48
ja by som im dala najprv zaplatiť zálohovú faktúru.. a ked ju uhradia.. tak dňom úhrady je začiatok obdobia...máš to istené a ten 1 rok je taký neistý...U nás dňom úhrady nie je začiatok obdobia. Službu nemôžeme začať skôr poskytovať ako si zákazník uzavrie zmluvu, proste to nie je možné, pretože doména nefunguje.
Môžem to riešiť tak, že oni uhradia napr. dnes - t.j.27.6.2005, ale nemajú ešte stále uzavretú zmluvu, čiže ešte stále nie je možné určiť obdobie. Na faktúre je napísané rozsah služby 1 rok.
Potom - napr. v júli uzavrú zmluvu, tak potom im listom zašlem presné obdobie. Môžem to takto riešiť?
Chcem mať v tom poriadok, len mi nie je jasné, či môžem listom zasielať to obdobie? Ale asi nemám na výber...
bendži
27.06.05,04:59
U nás dňom úhrady nie je začiatok obdobia. Službu nemôžeme začať skôr poskytovať ako si zákazník uzavrie zmluvu, proste to nie je možné, pretože doména nefunguje.
Môžem to riešiť tak, že oni uhradia napr. dnes - t.j.27.6.2005, ale nemajú ešte stále uzavretú zmluvu, čiže ešte stále nie je možné určiť obdobie. Na faktúre je napísané rozsah služby 1 rok.
Potom - napr. v júli uzavrú zmluvu, tak potom im listom zašlem presné obdobie. Môžem to takto riešiť?
Chcem mať v tom poriadok, len mi nie je jasné, či môžem listom zasielať to obdobie? Ale asi nemám na výber...
snáď by som potom to obdobie jedného roka a jeho definíciu riešila odvolávkou na zmluvu, niečo ako napr. "na obdobie 1 roka odo dňa uzavretia zmluvy o poskytnutí domény .....sk" alebo nejakú podobnú formuláciu
Mickya
27.06.05,07:24
snáď by som potom to obdobie jedného roka a jeho definíciu riešila odvolávkou na zmluvu, niečo ako napr. "na obdobie 1 roka odo dňa uzavretia zmluvy o poskytnutí domény .....sk" alebo nejakú podobnú formuláciuLen bohužiaľ tú zmluvu neuzatvára zákazník s našou firmou, ale s hlavným správcom domén (s inou firmou)
ing.erika
01.08.05,16:39
ja som povodne uvadzala na fakturach len "faktura", ale teraz mi jedna uctovnicka poradila, nech tam uvadzam "faktura - danovy doklad". vraj ked uvediem len faktura, tak mi to neuznaju. poradte niekto, ak viete ako to v skutocnosti ma byt. dakujem.
babenko1
01.08.05,18:29
ja som povodne uvadzala na fakturach len "faktura", ale teraz mi jedna uctovnicka poradila, nech tam uvadzam "faktura - danovy doklad". vraj ked uvediem len faktura, tak mi to neuznaju. poradte niekto, ak viete ako to v skutocnosti ma byt. dakujem.uznajú.. teraz je v zákone o DPH napísaný názov len faktúra.. ten daňový doklad sa zrušil...