mira
08.02.05,23:28
Prosím Vás, je to bežná prax alebo stretli ste sa niekto s tým, že je uzavretá nájomná zmluva o prenájme nebytových priestorov medzi fyzickou osobou (XY) a fyzickou osobou - živnostníkom (SZČO: XY-nejaký obchodný názov), pričom tieto obsahujú vlastne to isté meno fyzickej osoby?
Jedná sa o to, že chalan, ktorý mal kúpenú dielňu, najskôr len fušoval popri zamestnaní a potom v nej začal podnikať, ale ju neprepísal na katastri - nebol zmenený list vlastníctva. On do tej budovy počas podnikania investoval dosť peňazí - rekonštrukcie, technické zhodnotenia, ktoré odpisoval. Dodatočne sme teraz na radu účtovníka (nového) urobili nájomnú zmluvu, karta, na ktorej sa odpisujú tie zhodnotenia, sa volá Technické zhodnotenie prenajatého majetku, je to ok? Je to chyba, keď mal uplynulé roky v nákladoch napríklad zálohy za plyn účtované inkasom ako súkromnej osobe? V nájomnej zmluve je spomenuté, že si môže dávať do účtovníctva takéto doklady, aj odpisovať zhodnotenie majetku, ale neviem, či to stačí, či je papierovo pred kontrolórmi takto v poriadku... Vyjadrí sa nejaká múdra hlavička? Ďakujem
JAJA11
09.02.05,03:55
Aj ja by som potrebovala vedieť, či si môže SZČO dať do nákladov súkromný telefón, ktorý nemá prihôásený ako podnikateľ, ale časť nákladov si dáva do účtovníctva, nakoľko ho používa aj na podn.činnosť?
sway
09.02.05,06:11
Aj ja by som potrebovala vedieť, či si môže SZČO dať do nákladov súkromný telefón, ktorý nemá prihôásený ako podnikateľ, ale časť nákladov si dáva do účtovníctva, nakoľko ho používa aj na podn.činnosť?

pozri si túto tému:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=41462&postcount=63

je to len okienko a hore vpravo ke´d klikneš na téma objavia sa ti všetky príspevky okolo nej - tam je o telefóne... ;)
mira
10.02.05,19:01
Odpovieš aj mne konkrétnejšie, sway? Ak máš aspoň názor... Vďaka.
petra:-)
10.02.05,19:30
Mira, tak toto by som neriskovala. Myslím, že z právneho hľadiska nemôže človek sám sebe niečo prenajať. Ja by som tento prípad dala radšej posúdiť právnikovi.
sway
11.02.05,06:37
Prosím Vás, je to bežná prax alebo stretli ste sa niekto s tým, že je uzavretá nájomná zmluva o prenájme nebytových priestorov medzi fyzickou osobou (XY) a fyzickou osobou - živnostníkom (SZČO: XY-nejaký obchodný názov), pričom tieto obsahujú vlastne to isté meno fyzickej osoby?
Jedná sa o to, že chalan, ktorý mal kúpenú dielňu, najskôr len fušoval popri zamestnaní a potom v nej začal podnikať, ale ju neprepísal na katastri - nebol zmenený list vlastníctva. On do tej budovy počas podnikania investoval dosť peňazí - rekonštrukcie, technické zhodnotenia, ktoré odpisoval. Dodatočne sme teraz na radu účtovníka (nového) urobili nájomnú zmluvu, karta, na ktorej sa odpisujú tie zhodnotenia, sa volá Technické zhodnotenie prenajatého majetku, je to ok? Je to chyba, keď mal uplynulé roky v nákladoch napríklad zálohy za plyn účtované inkasom ako súkromnej osobe? V nájomnej zmluve je spomenuté, že si môže dávať do účtovníctva takéto doklady, aj odpisovať zhodnotenie majetku, ale neviem, či to stačí, či je papierovo pred kontrolórmi takto v poriadku... Vyjadrí sa nejaká múdra hlavička? Ďakujem
Sorry - nefungovala mi pošta tak až dnes:
Môj názor je, ak si uplatňoval v minulosti len alikvotné časti nákladov - hoci boli na súkromné meno - teda bez IČA je to OK - zákon to dovoľuje.
K tomu prenájmu - podľa mňa to tak môže byť - ale si treba uvedomiť, že treba potom aby si priznal pri daňovom priznaní aj príjmy za prenájom ako súkromná osoba. Viem že to tak klienti robia. Pozor na daň z nehnuteľnosti - čo je vymedzené ako priestory na podnikanie - to ide do nákladov a sú tam iné sadzby!!! Treba mať riadnu zmluvu a technické zhodnotenie ak prevýši úhrn 30 000 nejde do nákladov "po bločkoch" - ale sa odpisuje. Ja mám na to urobenú analytiku (alebo samostatný účet na členenie v JU) a tam to sledujem.Neevidujem, že by si niekto dával zmeny do katastra - tou zmluvou je to ošetrené. A taktiež nevidím problém v tej istej osobe, keď musím platiť napríklad vyššiu daň z nehnuteľnosti za ten priestor, tak si ho môžem aj upraviť a prispôsobiť na podnikanie. Samozrejme len na dosiahnutie a zabezp. príjmov. Všetko zdokladované a čisté a prehľadné.:o