ekopo
28.06.07,20:19
A máme tu novú schválenú novelu ZP. To aby sme sa náhodou nenudili.
Najdôležitejšie zmeny sú nasledovné:
cit:
· novela definuje závislú prácu, ktorú budú môcť až na výnimky vykonávať hlavne zamestnanci v pracovnom pomere
· obmedzenie takzvaného reťazenia pracovných zmlúv, teda opakovaného uzatvárania pracovného pomeru na dobu určitú. Bude tak možné urobiť len raz počas troch rokov, čo je spravidla maximálna dĺžka trvania tohto pracovného pomeru
· v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu nebude možné dohodnúť skúšobnú dobu
· preplatenie pracovného voľna zamestnancovi na výkon funkcie odborára alebo člena zamestnaneckej rady. Ak sa podnik s odbormi alebo inými zástupcami zamestnávateľov nedohodne inak, firma bude musieť uvoľniť najmenej jedného odborára na štyri až 16 hodín mesačne s náhradou mzdy v závislosti od počtu členov odborovej organizácie v podniku. Člena zamestnaneckej rady alebo zamestnaneckého dôverníka podnik uvoľní na štyri hodiny za mesiac.
· vyplácanie odstupného väčšinou vo výške dvoj- alebo trojnásobku platu pracovníka, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou alebo dohodou napríklad z organizačných dôvodov. To by malo platiť i v prípade, že zamestnanec bude pracovať počas výpovednej doby.
· podnik má mať právo na jeden mesačný plat zamestnanca, ak ten počas výpovednej doby prestane pracovať pre firmu. Zamestnávateľ si ho bude môcť nárokovať iba vtedy, ak sa na takejto peňažnej náhrade dohodne so zamestnancom v pracovnej zmluve.
· zvýšenie postihu zamestnanca, ak spôsobí firme škodu z nedbanlivosti, a to maximálne na štvornásobok z doterajšieho trojnásobku jeho priemernej mzdy
· väčšia voľnosť pri pružnom pracovnom čase, ktorý umožňuje upraviť čas príchodu do zamestnania
· zamestnanec bude môcť okamžite skončiť pracovný pomer aj v prípade, keď mu zamestnávateľ nevyplatí cestovné náhrady
· zamestnanci v zdravotníctve dostanú výnimku a budú môcť mať dlhší týždenný pracovný čas až do 56 hodín oproti súčasnému maximu 48 hodín. Do pracovného času sa im bude započítavať aj pohotovosť, počas ktorej nepracujú, ale musia byť pripravení na službu nastúpiť.
· výnimočne budú môcť pracovať nadčas zamestnanci, ktorí vykonávajú rizikové práce najmä v automobilovom, strojárskom a ťažobnom priemysle tak, aby bola zaistená plynulosť a bezpečnosť výroby. Za takúto prácu nadčas bude mať zamestnanec nárok okrem platu aj na mzdové zvýhodnenie najmenej vo výške 35 percent priemerného zárobku.
· sprísnenie podmienok vstupu odborárov na pracovisko, ktorí tak budú môcť urobiť len po dohode so zamestnávateľom
· zlepšenie odmeňovania vedecko-výskumných pracovníkov zriadením inštitútu osobného platu
· zamestnávateľ nebude musieť pracovníkovi, ktorý vykonáva sezónne práce napríklad v stavebníctve alebo poľnohospodárstve, poskytnúť náhradný nepretržitý odpočinok v období plnej sezóny, ale až po jej skončení

Tých bodov je dosť.
katkaj
28.06.07,18:51
A máme tu nový schválený ZP. To aby sme sa náhodou nenudili.


mimotemy :eek: :eek: niekto sa tu snáď v čase finišovania rzzp nudí ????
ekopo
28.06.07,18:51
Dík za uporoznenie, samozrejme som myslel novelu. Opravím aj v zadaní.

PS: zmeny v novele som dal ako citáciu, čo som aj uviedol pri založení témy. To sa nedá povedať o žiadnom internetovom denníku.
ekopo
28.06.07,19:01
"Závažné" zmeny ktoré chystá SP od 1.9.2007 sa budú týkať hlavne zamestnávateľa s počtom zamestnancov 9 a viac a ďalej sa budú týkať všetkých zamestnávateľov ohľadne uvádzania niektorých skupín zamestnancov v prílohe mesačného výkazu. Ale to je mimotemy
Jana Motyčková
28.06.07,19:02
mimotemy :eek: :eek: niekto sa tu snáď v čase finišovania rzzp nudí ????
mimotemy ekopo má náš softvér - len pre vysvetlenie.
katkaj
28.06.07,19:06
mimotemy ekopo má náš softvér - len pre vysvetlenie.

Tak potom som nič nepovedala :D
katkaj
28.06.07,19:31
A zase môžeme privítať v našej rodine zblúdilého brata " Dohodu o pracovnej činnosti" :D
MIRKA111
29.06.07,04:21
Kde by som našla plné znenie novely zákonníka práce?
MIRKA111
29.06.07,05:16
Ďakujem. Takže žiaden stres, môže sa stať, že ho prezident neschváli, a ja zbytočne stresujem.
katkaj
29.06.07,05:23
Ďakujem. Takže žiaden stres, môže sa stať, že ho prezident neschváli, a ja zbytočne stresujem.

Obávam sa že prezident nemá dôvod ho neschváliť :rolleyes:
ekopo
29.06.07,05:44
Schválené to bude. A nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť horšie.
MIRKA111
29.06.07,06:25
Uvidíme, kedy sa bude zase táto novela novelizovať, tak za pol roka?
ola
30.06.07,08:29
Kto by si chcel podrobne preštudovať aké zmeny pre nás pripravili, tu je link

http://www.sme.sk/tema.asp?te=513
Ľubomír
30.06.07,08:36
Ahojte poráďáci.
Zaujímalo by ma či vie niekto vysvetliť bod okolo závislej práce. Včera na Tv Markíza tvrdili že pre živnostníkov pracujúcich pre firmy sa nič nemení.
ekopo
30.06.07,08:41
Ahojte poráďáci.
Zaujímalo by ma či vie niekto vysvetliť bod okolo závislej práce. Včera na Tv Markíza tvrdili že pre živnostníkov pracujúcich pre firmy sa nič nemení.
Všetko sa časom utrasie. Myslím, že dnes nikto nedá k tejto problematike záväzné stanovisko.
abel
30.06.07,08:48
Kto by si chcel podrobne preštudovať aké zmeny pre nás pripravili, tu je link

http://www.sme.sk/tema.asp?te=513

Ale to je návrh ešte z apríla. Bolo to všetko tak aj schválené?
ola
30.06.07,09:27
Ale to je návrh ešte z apríla. Bolo to všetko tak aj schválené?

...presne, je to len návrh :) Čo nám schválili, sa dozvieme v najbližších dňoch
Zita4
30.06.07,15:24
V "hospodárskych novinách on-line" som našla toto k novele ZP z 29. júna:
http://hnonline.sk/c3-21510800-k00000_detail-co-zmeni-novela-zakonnika-prace
misomiso
30.06.07,17:13
Podla tejto definicie:

Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností

skutocne neviem, ci sa budem musiet nou riadit a ludi, ktorych doteraz zamestnavam na zivnost zamestnat na HPP. V komentari sa pise:" Ak niekto splní všetky jej body" - teda vsetky body tej definicie, tak musi byt zamestnany. Ale podla toho co citam, by malo stacit, ak vyhlasim, ze nas vatah nie je na zaklade nadriadenosti zamestnavatela a podriadenosti zamestnanca, ale ze ide o vztah rovnopravnych podn. subjektov (kto to urci, ved to je zalezitost skor pocitu): Navyse ved zivnostnici od nas nedostavaju mzdu, ale preplacame im faktury za pracu, teda nenaplname ani bod: "za mzdu a odmenu".

Pre mna je to skutocne velmi vagna definicia zavislej prace.
Jano23
30.06.07,18:42
Ako treba chápať odstupné vo výške dvoj až trojnásobku v novom zákonníku práce? Ak u mňa pracuje zamestnanec viac ako 5 rokov, tak som mu povinný vyplatiť 3 násobok a ešte + tri mesačná výpovedná
doba? Tam neplatí dohoda so zamestnancom? Ako to je presne?
Zita4
30.06.07,18:45
Ako treba chápať odstupné vo výške dvoj až trojnásobku v novom zákonníku práce? Ak u mňa pracuje zamestnanec viac ako 5 rokov, tak som mu povinný vyplatiť 3 násobok a ešte + tri mesačná výpovedná
doba? Tam neplatí dohoda so zamestnancom? Ako to je presne?
To sa dozvieme až vtedy, keď budeme vidieť schválenú novelu ZP. Zatiaľ máme len informácie z médií a tie sú vždy nepresné.
JuKaS
30.06.07,20:27
Dnes v denníku Sme - odpoveď pre MIRKA111
misomiso
01.07.07,07:18
Na http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=240776 som sa riesi okrem ineho a definicia zavislej prace. Uvadza sa tam:

Napokon sa však podarilo opozícii presadiť jednu zmenu. A síce vypustili sa slová: "ak takýto vzťah nevykazuje všetky znaky závislej práce".
Znamená to, že ak niekto uzatvorí zmluvu podľa Obchodného zákonníka, môže naďalej pracovať ako živnostník. Pripustila to aj ministerka Tomanová, ktorá potvrdila, že vďaka tejto vsuvke je možné paragraf o závislej práci obísť.

Vie niekto, aku zmluvu (podla OZ) maju na mysli?
Monika Kováčová
01.07.07,07:55
Zmluva o dielo napr., alebo Sprostredkovateľská zmluva a pod.
misomiso
01.07.07,09:53
Diky, no ja stale nechapem, preco by ta zmluva mala byt uzatvorena. Je snad nejaky zakon, ktory by prikazoval ku kazdemu vztahu dvoch podnikatelskych subjektov (v tomto pripade s.r.o. a zivnostnik) uzatvarat zluvu? Ved ked si necham u tlaciara vytlacit letaky, tak tiez nemusim uzatvarat zmluvu, uhradim fakturu a hotovo. Rovnako si teda mozem aj vyrobu predmetov, ktoru predava moaj s.r.o. objednat u zivnostnika nie? Alebo sa mylim?
Danila
01.07.07,12:30
Diky, no ja stale nechapem, preco by ta zmluva mala byt uzatvorena. Je snad nejaky zakon, ktory by prikazoval ku kazdemu vztahu dvoch podnikatelskych subjektov (v tomto pripade s.r.o. a zivnostnik) uzatvarat zluvu? Ved ked si necham u tlaciara vytlacit letaky, tak tiez nemusim uzatvarat zmluvu, uhradim fakturu a hotovo. Rovnako si teda mozem aj vyrobu predmetov, ktoru predava moaj s.r.o. objednat u zivnostnika nie? Alebo sa mylim?Nemýliš sa. Aj zmluvy a objednávky dojednané ústne, či telefonicky sú platné.
MIRKA111
16.07.07,05:59
Ďakujem, ale tú správu pre mňa som si prečítala, až dnes, a preto ak by ste boli taký milí a dali mi nejaký link. na úplné a schválené znenie Novely
ĎAKUJEM
Iveta Matlovičová
16.07.07,07:37
Ahojte,
chcem sa v súvislosti s novelou poradiť:
1.) Čas, počas ktorého sa zamestnanec zdržiava na pracovisku a je pripravený na výkon práce, ale prácu nevykonáva, je neaktívna časť pracovnej pohotovosti, ktorá sa považuje za pracovný čas - t.z., že ak má napr. zamestnanec pravidelne rozvrhnutý pracovný čas, 40-hodinnový týždenný úväzok, tak jeho pracovný fond v mesiaci 9/2007 je 168 hodín ... ak má v tomto mesiaci nariadenú prac.pohotovosť (prácu ale nevykonáva) v zmysl. § 96 ods. 2 napr. 8 hodín, aký bude v skutočnosti jeho fond ? 168 + 8, alebo vďaka pohotovosti môže odrobiť v danom mesiaci o 8 hodín menej, keďže sa takáto pohotovosť započítava do pracovného času?

2.) Za mzdu sa nepovažuje plnenie: daňový bonus a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, zn. to, že sa budú uvádzať na výplatnej páske až za čistou mzdou : Teda čistá mzda + daňový bonus+ náhrada + iné čisté príplatky = čistý príjem ? Lebo ak áno, potom to bude mať vplyv na výpočet exekučných zrážok, odborovej známky (výpočet ako % z čistej mzdy, ...)
3.) Na účely výpočtu min.mzdových nárokov sa do mzdy nezahŕňa mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce. T.z že náhrada za prac.pohotovost poskytovaná v zmysle § 96 ods. 5 sa tam započítavať ne/bude ? A takisto sa do počtu hodín ne/budú započítavať hodiny neaktívej pracovnej pohotovosti na pracovisku - v závislosti od toho, či zamestnanec počas prac.pohotovosti pohotovosť na pracovisku vykonáva alebo nevykonáva ?

4.) V novele bol upravený aj spôsob výpočtu min.mzd.nárokov extra u hodinovoodmeňovaných a extra u mesačne odmeňovaných. Urobila som si prepočet, prikladám ho v prílohe, spôsob zaokrúhľovania je matematický, že ?

Ďakujem za trpezlivosť pri čítaní mojich otázok ... škoda, že som na "aktívnej" MD, bodlo by mi nejaké školíčko :-))
Iveta Matlovičová
16.07.07,07:40
Ďakujem, ale tú správu pre mňa som si prečítala, až dnes, a preto ak by ste boli taký milí a dali mi nejaký link. na úplné a schválené znenie Novely
ĎAKUJEM
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace.html
Jozef Mihál
16.07.07,12:23
Ďakujem za trpezlivosť pri čítaní mojich otázok ... škoda, že som na "aktívnej" MD, bodlo by mi nejaké školíčko :-))

Ako predplatiteľka DRAK-a sa o pár dní v DRAK-ovi dočkáte komentára k novele Zákonníka práce.

A možno bude i akcia e-hotline: "Vaše otázky k novele Zákonníka práce"...

P.S. pokiaľ ide o "školíčko" - pripravujeme novinku - videoškolenie k Zákonníku práce. V pohodlí domova sa zúčastníte na školení...
Lion Topoľčany
16.07.07,17:19
Chcem sa veľmi pekne poďakovať za nový zákonník práce /úplné znenie/
v praktickom prevedení, t.j. farebné a prečiarknuté texty, ktorý som dnes
obdržala v e-pošte.
kukučka
16.07.07,19:23
:eek: :eek: :eek:
nikulik
17.07.07,09:44
Študujem nový zákonník práce, ale akosi ma to zmiatlo. Zeleným písmom su doplnené nové vety, červené prečiarknuté znamená že určite vety boli zrušené. Ale čo znamená červené písmo, ktoré nie je prečiarknuté?
Jozef Mihál
17.07.07,09:51
Červené písmo, ktoré nie je prečiarknuté, prečiarknuté malo byť, pretože takisto ide o zrušené znenie.

Viď napr. § 11 ods.1, § 28 ods.1, § 49 ods.7
nikulik
17.07.07,10:11
Aha, myslela som si, len ma to zmiatlo. Ďakujem pekne.
Osimka
30.08.07,11:01
Chcem sa spýtať ak zamestnanec skončí pracovný pomer so zamestnávateľom dohodou či mu má zamestnávateľ vyplatiť odstupné.
ZuzanaP
30.08.07,11:04
pri dohode § 60 sa nevypláca odstupné

podobný problém:http://www.porada.sk/t59644-starobny-dochodca-trvaly-pp-ukoncenie.html
Marti.ka
06.09.07,06:09
Vyžaduje si nejaká zmena v Zákonníku práce dodatky k pracovným zmluvám?
Vďaka.
simona28
06.09.07,16:25
Dobrý večer poraďáci, chcem Vás poprosiť o vysvetlenie § 116 ods.2 ZP na konkrétnom príklade ( žiaľ kolegyňa bola na inom školení a uvedený § 116 ods.2tam nevysvetlili).

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.


Vopred ďakujem
Zita4
06.09.07,17:27
Dobrý večer poraďáci, chcem Vás poprosiť o vysvetlenie § 116 ods.2 ZP na konkrétnom príklade ( žiaľ kolegyňa bola na inom školení a uvedený § 116 ods.2tam nevysvetlili).
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
Vopred ďakujem
1. Ak si napríklad zamestnanec s výmerou dovolenky 5 týždňov nevyčerpá dovolenku za rok 2006 do konca roka 2007, bude mu nevyčerpaná dovolenka nad 4 týždne - 1 týždeň preplatená. Ostatné nevyčerpané dni mu nebudú preplatené a už ich nemôže ani vyčerpať v roku 2008.
2. Ak si zamestnanec vyčerpá dovolenku len čiastočne, zostane mu na konci roka 2007 - 6 dní dovolenky z roku 2006 (vyčerpal 19 dní), bude mu preplatených tiež len 5 dní.
3. Ak si vyčerpal 22 dní, preplatené bude mať len 3 dni.
4. Zamestnancovi, ktorý má ročnú výmeru dovolenky 4 týždne, nebude preplatená žiadna dovolenka.
KatarínaL
07.09.07,06:35
Dobrý deň,

chcem sa spýtať či sa niečo Novelou Zákonníka práce mení pre pracujúcich dôchodcov? Ďakujem.
Zita4
28.09.07,13:59
V Zákonníku práce nie je nič o pracujúcich dôchodcoch.