Mišela
29.06.07,06:42
Pekné ránko prajem všetkým,

1/ vie mi prosím niekto poradiť či stačí vykurovať rodinný dom len krbom?
a aké sú výhody alebo nevýhody?
2/ má niekto v RD elektrické podlahové vykurovanie? chcela by som
vedieť aké sú približné mesačné náklady na vykurovanie

Ďakujem za odpovede
borob
29.06.07,08:11
Ja krbujem roky. na kurenie to stači iba ak je niekto stale doma lebo do krbu musiš minimalne raz za 40min priložiť. Ak kurenie nieje kontinualne ale narazove je to velký problem. Prvých 30min po zakurení teplota stoji a potom každu hodinu o jeden stupen hore ale to musí byť riadny ohen. Chladnutie je ešte rýchlejšie.Ja moj krb menim teraz za teplovodný aby som mal kumulovanu teplu vodu v radiatoroch. Nezabudaj na prach z popola dym a nasledne začadenie stien a stropu a stovky kíl dreva ktore treba zabezpečiť doviezť spracovať vysušiť a nanosiť ku krbu do nutra. ja denne spalim 2-5 pradlovych košov dreva vypočitaj si objem krat dni a ziskaš predstavu.
na prechodne obdobie to ujde ale ako hlavný zdroj je to velmi na važkach. U mna bola kriticka kupelna- proste tam bolo stale zima.
Rad poradím Boro
gabriela7755
29.06.07,09:02
Ja som tiež zaťažená na krb. Máme to doma vyriešené tak, že sme ho napojili
na ústredné /vykurujem plynom/. Podstatne sa nám znížili náklady na plyn,
ale ako vraví Boro, treba si zvážiť prach, zadymené steny, zabezpečenie dreva,ale nie je to také hrozné. Mám rada, keď sedím v obývačke, je zakúrené, je to taká príjemná pohoda. Veľa pomohlo, keď sme na krbe
spravili dvierka - menej sa dymí a menej dreva treba na vykúrenie.
borob
29.06.07,10:32
Jooj Krb to je teplo ktoré vidíš...
:-))
shureido
02.07.07,05:38
No my mame doma krb a mame urobene teplovzdusne prieduchy do cca 4 izieb (1x prizemie, 1x schodisko na poschodie a 2x izby poschodie - nad miestostou kde je krb). Kurenie krbom mame iba ako doplnkove v zimnych mesiacoch a na jar a jesen, ked sa nam nechce este kurit plynom, ale krb to vyhreje. V zime treba v ostatnych miestostiach dokurovat aj plynom, ale staci nastavenie teploty na cca 18 C a zvysok "dohreje" krb. Samozrejme v krbovej miestnosti je kurenie vypnute celorocne. Je to hlavne prijemny relax, aj ked co sa tyka nakladov vychadza to len o malo lacnejsie ako kurenie plynom. Problem je s drevom (zohnat, doviesť, narubat, ususit, uskladnit....a ako sa pise v hornom prispevku...denne sa minie cca 3-4 kose). Nehovoriac o neporiadku. Ale z prieduchov nam dym nevychadza, iba teplo, takze steny nie su zadymene. Trosku nepohody vznika ked sa rozkuruje alebo cisti krb..inak v pohode. Aj ked je s tym troska starosti ako s obycajnym kurenim,...vrelo doporucujem...sediet na vianoce vo vyhriatej obyvacke pri krbe....darceky pod stromcekom...juj......... :-)
kukučka
02.07.07,07:55
Jooj Krb to je teplo ktoré vidíš...
:-))

pekne si to napísal,len tú zimu nechajte ešte spať :D :D :D
Jana Motyčková
02.07.07,08:44
Ak chcete vykurovať dom krbom, je lepšie zvážiť keramickú pec so šamotovými tehlami, síce je drahšia, ale nemáme začmudené ani okná, ani steny ani strop. Spotreba dreva je podstatne nižšia (túto zimu mi stačil tak 1 prádelný kôš denne), chladnutie je pomalšie, prikladám tak raz za 2-3 hodiny, ale keď som celý deň v práci, stačí naložiť ráno a nevychladne kým prídem, ale treba znovu zakurovať. Máme veľký dom, máme teplovzdušné prieduchy do horných izieb a ohrievanú vodu z pece do podláh a radiátorov v kúpelni. Okrem toho používame 2 prenosné elektrické radiátory - 1 v izbe, ktorá je mimo tých teplovzdušných prieduchov (podlaha a okolie tam temperuje tak do 17 stupňov) a 2. občas v kúpelni v prechodných obdobiach, prípadne v prechodných obdobiach v obývačke (tá je na prízemí), ak je chladno večer a nechce sa nám zakurovať. Iné kúrenie nemáme,ani plyn ani elektriku.
Popol treba vyberať raz za týždeň až dva. Ale raz za dva roky čistíme v peci prieduchy - to čo ide do komína, tam sú sadze. To je nepríjemná robota, je z toho špina, ale nie je to nič kritické. Tie prieduchy čo idú do izieb sú čisté, tam nejde dym.
MikeK
10.07.07,12:19
Ak je dom dobre zaizolovaný, tak krb bude určite stačiť. Ešte ked bude taká zima ako tohto roku.
Pre istotu by som ešte zabezpečil elektrokotol, ktorý by slúžil na prípravu teplej vody a dokurovanie v prípade veľkej zimy.
Náklady na vykurovanie su rôzne. Záleži od toho,v ktorom kraji bývaš.
rendi
13.08.08,06:53
Ahojte, našla som tu len túto jednu tému na danú problematiku a síce už nie je veľmi čerstvá, ale práve hľadám nejakého spoľahlivého krbára, poraďte prosím takého s ktorým máte dobré skúsenosti, pripadne pre výstrahu aj takého komu sa radšej vyhnúť, chceme mať z neho spravené teplovzdušné rozvody aj do ostatných miestností a potrebovala by som to už naplánovať, aby som vedela, že kadiaľ to asi pôjde a aké priemery tých rozvodov sa dávajú ?

Ďakujem za vaše tipy a rady
Zypsik
13.08.08,07:07
Mozno by nezaskodilo uviest aspon region, nie kazdy krbar je ochotny ist kvoli "pozriem a poviem aky treba krb a kade robit trubky" cez celu republiku.
rendi
13.08.08,07:52
Mozno by nezaskodilo uviest aspon region, nie kazdy krbar je ochotny ist kvoli "pozriem a poviem aky treba krb a kade robit trubky" cez celu republiku.
region je okres Senec
Immo9
04.09.10,12:33
Dobrý, kúpil som starší rodinný dom a mám to pripravené na krb, chcel by som murovaný s krbovou vložkou a chcem tiež naťahať tie prieduchy, či ako sa to volá do všetkých izieb, je to trojizbový dom, ale chcel by som vedieť či to môžem poťahať po povale a kolko to asi víde všetko nakompletku, myslím iba tie prieduchy a tiež budem dokurovať aj plynom zdá sa mi to potrebné aj pohodlné ked som v práci som tam celí deň tak chcem prísť do vykúreného domu
TomasHC
04.09.10,12:46
Dobrý, kúpil som starší rodinný dom a mám to pripravené na krb, chcel by som murovaný s krbovou vložkou a chcem tiež naťahať tie prieduchy, či ako sa to volá do všetkých izieb, je to trojizbový dom, ale chcel by som vedieť či to môžem poťahať po povale a kolko to asi víde všetko nakompletku, myslím iba tie prieduchy a tiež budem dokurovať aj plynom zdá sa mi to potrebné aj pohodlné ked som v práci som tam celí deň tak chcem prísť do vykúreného domu

Otazka je, ci to chces robit sam, alebo dat robit firme. Lebo to je dost velky rozdiel, hlavne ten cenovy.

ventilator - 200 - 400 EUR
flexi-hadica - 4 EUR / m
rozbocka 4 vyvody - 24 EUR
vyvody (anemostay) - 3 EUR / kus

material na obstavbu - cca 400 EUR
vlozka - od 250 EUR vyssie
arizona
04.09.10,18:27
Dobrý, kúpil som starší rodinný dom a mám to pripravené na krb, chcel by som murovaný s krbovou vložkou a chcem tiež naťahať tie prieduchy, či ako sa to volá do všetkých izieb, je to trojizbový dom, ale chcel by som vedieť či to môžem poťahať po povale a kolko to asi víde všetko nakompletku, myslím iba tie prieduchy a tiež budem dokurovať aj plynom zdá sa mi to potrebné aj pohodlné ked som v práci som tam celí deň tak chcem prísť do vykúreného domu
"Na kompletku" cenu Ti môže vyrátať niekto, kto bude vedieť presne čo potrebuješ,rozmery,dĺžky prieduchov a pod.

Povalou ťahať prieduchy nie je najlepšie riešenie,ale dá sa.
nevýhody:
-veľký únik tepla do priestoru, kt. nechceš vykurovať (dá sa zaizolovať, ale už to nie je ono
-potrebuješ silnejší ventilátor, tým pádom väčší hluk a prašnosť
atd.
Keď si celý deň v práci, veľké zázraky od krbového vykurovania nečakaj. Do krbu treba prikladať, je to skôr doplnok toho plynového kúrenia.

pozri napr. tu ( je tu veľa tém na túto tému)
http://www.porada.sk/t91738-teplovzdusne-rozvody-od-krbu-ako-na-to.html
day
04.09.10,19:01
ahojte,

mne kurenie len krbom nepride vhodne, sedenie pri krbe je super, ale cela priprava uz nie je taka romanticka, neporiadok v okoli krbu nevyhovuje kazdemu, drevo, stale nebudeme moct ist len tak do lesa pre drevo

udrzba rozvodov, zatial nikto o tom nepisal, netreba ich raz za cas precistit?
aka je vlhkost privadzaneho tepleho vzduchu?

kurenie krbom, moj nazor, moze byt velmi prijemne doplnkove kurenie
minimi
06.10.10,11:43
Mame urobene teplovzdusne vykurovanie so 14kW krbom v rodinnom dome 24x7m. Robila nam ho firma dost nekvalitne, po skusenostiach s "profesionalmi" som dost sklamany, pretoze ked som videl ako robila firma a porovnal som si to s tym ako mal byt urobeny rozvod v hadiciach, tak mozem smelo povedat, ze si to dokaze urobit ktokolvek a daleko kvalitnejsie a vyrazne lacnejsie ako firma.

Dolezite je vediet ako spravne nadimenzovat rozvody a urobit celu sustavu, co sa da zistit.

My mame vedenu jednu hadicu a z nej prieduchy do miestnosti po povale a najvzdialenejsie miesto je 18m od krbu a tam uz ventilator takmer nedofukne, hoci je dost silny: 600m3/hod. a vykurujeme cca 280m3.

V skratke:
- ventilator musi ist co najblizsie ku krbu
- pred ventilatorom musi byt filter
- potom spatna klapka
- rozdelovac
- z rozdelovaca izolovane hadice do miestnosti
- ventilator by mal byt napojeny do siete cez istic
- ak si vyvediete prieduchy v miestnostiach pri podlahe, bude vam to zbytocne virit prach. Lepsie je vyvody urobit na strope, nevyhoda - tepla hlava, studene nohy, ale nie je to az take hrozne.

Dolezite je spravne zvolit priemer hadic na urcenu vzdialenost s prihliadnutim na vykon ventilatora. Ventilator odporucam radsej silnejsi a pridat k nemu regulaciu otacok.

To, ze teplovzdusne vykurovanie roznasa prach po dome az taka pravda nie je, pokial mate poriadnu krbovu vlozku a rozvod je spravne zaizolovany, nevidim v prasnosti problem. A s prikladanim do krbu tiez nie je roblem. My spalime za 8hodin jeden furik makkeho dreva a teplo mame 20-22 stupnov cely den.
kiwi0105
06.10.10,20:04
Teplovzdusny krb ako primárny zdroj tepla v R.D. nepovazujem za najstastnejsie riesenie. Krbova vlozka alebo otv.krb je fajn na pocit,pri sledovani horiaceho dreva sa clovek dokaze vyborne odreagovat a uvolnit. Vzduch ako teplonosne medium je uplne na .....Najlepsia volba vykurovania je podla mna krbova vlozka z vymennikom tzv. vodnik, pripojenie na podlahovku alebo radiatory ,akmulacnu nadrz pripadne zasobnik TuV. Teplovzuch nieeee. Mam to doma a vzduch je suchy az bedaaaa..
minimi
06.10.10,20:28
Teplovzdusny krb ako primárny zdroj tepla v R.D. nepovazujem za najstastnejsie riesenie. Krbova vlozka alebo otv.krb je fajn na pocit,pri sledovani horiaceho dreva sa clovek dokaze vyborne odreagovat a uvolnit. Vzduch ako teplonosne medium je uplne na .....Najlepsia volba vykurovania je podla mna krbova vlozka z vymennikom tzv. vodnik, pripojenie na podlahovku alebo radiatory ,akmulacnu nadrz pripadne zasobnik TuV. Teplovzuch nieeee. Mam to doma a vzduch je suchy az bedaaaa..

Ja neviem co tu mate vsetci problem so suchym vzduchom? Ved to sa da vyriesit velmi jednoducho - polozim na krb nadobu s vodou a do nej este mozem pridat vonny olej, to iste v ostatnych miestnostiach. A to akoze ostatne vykurovacie technologie nevysusuju vzduch? Radiatory to iste - dam si na ne odparovac a je vyriesene. Vodnik ano, fajn, ale to by som musel rozbit pol domu a je to draha technologia a omnoho financne narocnejsia a aj vyregulovanie je narocnejsie technicky aj financne.
Matias.S
07.10.10,03:11
Ja neviem co tu mate vsetci problem so suchym vzduchom? Ved to sa da vyriesit velmi jednoducho - polozim na krb nadobu s vodou a do nej este mozem pridat vonny olej, to iste v ostatnych miestnostiach. A to akoze ostatne vykurovacie technologie nevysusuju vzduch? Radiatory to iste - dam si na ne odparovac a je vyriesene. Vodnik ano, fajn, ale to by som musel rozbit pol domu a je to draha technologia a omnoho financne narocnejsia a aj vyregulovanie je narocnejsie technicky aj financne.

Krb v kombinacii s ústredným kúrením je super vec .... mi krbujeme už roky a krb je vynikajúca vec hlavne v prechodnom období (jeseň, jar) keď sú chladnejšie dni .... čo sa týka suchého vzduchu ... ľudia si neuvedomujú, prečo vlastne vzniká .... niekedy bola priechodnosť (netesnosť okien) 30 - 40 % pri dnešných oknách je to 10 - 20 % .... jednoducho častejšie vetrať ale intenzívnejšie (okná do korán) ... a vlhkosť by mala byť primeraná ...
brumteles
07.10.10,11:24
Vysušovanie vzduchu v zime je spôsobené nadmerným vetraním - vonkajší studený vzduch obsahuje v m3 omnoho menej vody ako vnutorný teplý takže pri vetraní dochádza k poklesu relatívnej vlhkosti. Takže vetrať treba primerane.
Preto v prípade krbu je najlepsie urobit externý privod vzduchu pre krb - aby sme nevetrali kvôli krbu, ale len toľko koľko treba pre ľudí.
V prípade výkonu krbu menej ako 6 kW teoreticky na jeho potrebu stači aj bežné množstvo vzduchu ako pri bežnom vetraní, odporúčať sa to ale dá len v pripade riadeného vetrania v nízkoenergetickom dome.
alltracboy
13.10.10,12:48
len kachle na pelety su drahsie od podobnych dizajnovo asi 3x a este aj spotrebuvaju prud. zasa su automaticke co sa mi paci.
TomasHC
13.10.10,12:59
prečo nespraviť reklamu tomu čo je dobré a čo je odskúšané. Z vlastnej skúsenosti viem že to takto funguje a tie skúsenosti a informácie chcem odovdzať aj tým neskúseným.

No povacsine je "najlepsie" samozrejme to, co clovek sam predava a ma z toho zisk.