wiktoria
29.06.07,09:44
ahojte,
prosím o radu. Máme majetok ktorý sme kúpili r.2005 - vytvorila som si odpisový plán - rovnomerný.
V r.2007 sme navýšili jeho hodnotu - zmenili sa mi účtovné odpisy - navýšila som si odpis na každý mesiac.
zmenia sa mi aj daňové alebo tam ostanem na pôvodnom pláne?
ďakujem
Braňo
29.06.07,07:52
Veď keď navýšiš vstupnú cenu, tak sa zároveň okrem účtovných odpisov zmenia aj daňové.
betka
29.06.07,07:57
§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 30 000 Sk, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

(3) Za technické zhodnotenie sa považuje aj technické zhodnotenie v sume vyššej ako 30 000 Sk za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, 1) ktorého obstarávacia cena bola 30 000 Sk a menej. Takéto technické zhodnotenie sa pripočíta k obstarávacej cene dlhodobého hmotného majetku a uplatní sa ročný odpis vypočítaný podľa § 26.
wiktoria
29.06.07,08:06
ďakujem, rada by som sa ešte uistila - dĺžka daňových odpisov sa nezmení? ostane ako bolo plánované 4 roky?
betka
29.06.07,08:12
Ak ste odpisovali v 1.OS, odpisuje sa 4 roky, pri vykonaní TZ, sa môže dlžka odpisov predlžiť napr. o 1 rok..
wiktoria
29.06.07,08:15
super, ďakujem veľmi pekne za rady