dogicka
29.06.07,10:01
Mám nasledovný problém. Slovenská s.r.o. má dvoch spoločníkov-konateľov, obaja sú Poliaci. Tento rok začínajú stavať na Slovensku budovu (vlastnú predajňu, zatiaľ sú v prenajatých priestoroch). Firma funguje od roku 2005, za 2 roky má na účte 428-Nerozdelený zisk minul.rokov 3,5 mil.Sk. Stavba však má rozpočet okolo 10 mil.Sk. Ako má vlastne firma financovať stavbu? Časť pokryje nerozdelený zisk. Keďže konatelia majú (ako súkromné osoby) dosť financií, nechcú brať žiadny úver, ale chcú do firmy vložiť svoje peniaze. Účtovala by som to na účet 365 ako záväzok voči spoločníkom a nasledujúce roky by sa to vyrovnávalo zo zisku (firma vykazuje slušné zisky). Je tento postup v poriadku? Nemôže DÚ dodaniť poskytnutie financií, keďže budú poskytnuté bez úroku? Ďakujem za odpovede.Eva
Vladimír Ozimý
29.06.07,08:21
prečo by mali dodaňovať...požička je definovaná predsa ako záväzok ktorý nemusí byť poskytnutý s úrokmi ako úver to jest kľudne ak nechcú úročiť pôžičku z dôvodu inflácie alebo niečo také tak normálka by som to evidoval na 365 analyticky každého zvlášť...samozrejme musí byť zmluva o pôžičke kde bude presne zadefinované systém splácania to že je bezúročná a všetko je o.k.....
dogicka
29.06.07,08:32
Ďakujem za radu. A náhodou nejaký vzor takejto zmluvy?
Vladimír Ozimý
29.06.07,08:58
no toto som našiel
Vladimír Ozimý
29.06.07,10:12
zatiaľ prikladám aspoň prílohu pre zápis zmien v s.r.o.
Danila
29.06.07,10:20
Mám nasledovný problém. Slovenská s.r.o. má dvoch spoločníkov-konateľov, obaja sú Poliaci. Tento rok začínajú stavať na Slovensku budovu (vlastnú predajňu, zatiaľ sú v prenajatých priestoroch). Firma funguje od roku 2005, za 2 roky má na účte 428-Nerozdelený zisk minul.rokov 3,5 mil.Sk. Stavba však má rozpočet okolo 10 mil.Sk. Ako má vlastne firma financovať stavbu? Časť pokryje nerozdelený zisk. Keďže konatelia majú (ako súkromné osoby) dosť financií, nechcú brať žiadny úver, ale chcú do firmy vložiť svoje peniaze. Účtovala by som to na účet 365 ako záväzok voči spoločníkom a nasledujúce roky by sa to vyrovnávalo zo zisku (firma vykazuje slušné zisky). Je tento postup v poriadku? Nemôže DÚ dodaniť poskytnutie financií, keďže budú poskytnuté bez úroku? Ďakujem za odpovede.EvaZrejme nepôjde o krátkodobú pôžičku, preto Ti prikladám tento link:
http://www.porada.sk/t17039-poieka-alebo-vklad.html