Dryden
29.06.07,09:09
Zdravím,

pred rokom som skončil školu a začal platiť dobrovoľne minimálne odvody do Sociálnej poisťovne. Tento rok by som mal odovzdať výpis z daňového priznania, aby mi mohli vyrátať novú výšku odvodov.
Problém je ale v tom, že keď som došiel na Sociálnu, tak mi povedali, že sa musím registrovať ako povinný platca, dali do ruky 2x Registračný list FO (ktoré som tuším už ale vypĺňal pred rokom) a zavreli, lebo už bolo po druhej.

Takže by som sa chcel spýtať, čo s týmito formulármi urobiť. Stačí normálne vyplniť jednu kópiu a odovzdať/poslať poštou na Sociálnu alebo sa mám jedným formulárom odhlásiť z dobrovoľného platena a druhým zasa prihlásiť na povinné?

Ďakujem
Zita4
29.06.07,07:12
Ako dobrovoľný platca sa musíš odhlásiť a prihlásiť sa ako SZČO. Preto tie dva RLFO.
Zita4
29.06.07,07:13
;) Vlastne sa nemusíš odhlásiť ako dobrovoľný platca, ale potom by si musel platiť naďalej obidve poistenia, a to asi nechceš.
ZuzanaP
29.06.07,07:37
Doplním: k RL FO priložiť kópiu zo živnostenského listu
Dryden
29.06.07,11:16
Aha, ďakujem, ale stále mi ešte nie sú jasné 2 veci

- na formulári, kde sa odhlasujem ako DPO je pole vymeriavací základ, aká by mala byť jeho hodnota? Má tam byť 7568,- Sk, teda hodnota minimálnej mzdy v roku 2006? (platil som minimálne odvody) A dátum zániku NP bude potom posledný deň roka 2006 alebo dnešok?

- na formulári, kde sa prihlásim ako SZČO som nenašiel pole pre čiastkový základ dane, ako bude SP vedieť, aké odvody mi vymerať? To im mám poslať aj výpis z daňového priznania za rok 2006?

Ďakujem
macula
29.06.07,12:50
Aha, ďakujem, ale stále mi ešte nie sú jasné 2 veci

- na formulári, kde sa odhlasujem ako DPO je pole vymeriavací základ, aká by mala byť jeho hodnota? Má tam byť 7568,- Sk, teda hodnota minimálnej mzdy v roku 2006? (platil som minimálne odvody) A dátum zániku NP bude potom posledný deň roka 2006 alebo dnešok?

- na formulári, kde sa prihlásim ako SZČO som nenašiel pole pre čiastkový základ dane, ako bude SP vedieť, aké odvody mi vymerať? To im mám poslať aj výpis z daňového priznania za rok 2006?

Ďakujem
Myslím si, že vo formulári DPO nemusíš vypisovať vymeriavací základ a dátum zániku NP bude dnešok.Spätne sa nedá odhlásiť.
Na SP treba poslať výpis z DP za rok 2006 a z neho si musíš vyrátať odvody na SP.
veronikasad
29.06.07,16:22
Aha, ďakujem, ale stále mi ešte nie sú jasné 2 veci

- na formulári, kde sa odhlasujem ako DPO je pole vymeriavací základ, aká by mala byť jeho hodnota? Má tam byť 7568,- Sk, teda hodnota minimálnej mzdy v roku 2006? (platil som minimálne odvody) A dátum zániku NP bude potom posledný deň roka 2006 alebo dnešok?

- na formulári, kde sa prihlásim ako SZČO som nenašiel pole pre čiastkový základ dane, ako bude SP vedieť, aké odvody mi vymerať? To im mám poslať aj výpis z daňového priznania za rok 2006?

Ďakujem

- Pri odhláške DPO žiadny vymeriavaci základ neuvádzaš. Min. mzda v r. 2006 bola do 30.9. 6900 sk, od 1.10.06 7600 sk. Čiastka 7568 je odpoč. položka ZD.

- VZ povinne poistenej SZČO vychádza z daňového priznania za predch. rok, o spôsobe výpočtu sa na PORADE už veľa popísalo. Najmenej vo výške min. mzdy platnej k 1.7. /teraz 7600 sk/. K prihláške - Reg.listu FO prikladáš aj výpis z daňového priznania.

--------
Veronika
abel
29.06.07,16:48
Na jednom RL dáš krížiky v kolónke odhláška a vpravo v kolónke DPO. Stačí uviesť len identifikačné číslo, meno, priezvisko, rodné číslo. Potom vyplníš až oddiel 11 a to vpravo dáš dátum zániku 30.6.2007 do toho druhu poistenia, na ktoré si bol prihlásený. Vymeriavací základ si určuješ len pri dobrovoľnom prihlásení. Dolu dáš dátum vyplnenia formulára, svoje meno a podpis.

Na druhom RL daj krížiky v kolónke prihláška a SZČO. Vyplníš celé oddiely 1,2,3,4,6,a v odd. 10 dáš len na dátum vzniku poistenia 1.7.2007 (oddiel 5 vyplníš len v prípade, ak by si mal korešpodenčnú adresu inú ako trvalý pobyt). Znovu dáš dátum vyplnenia ( nie zmeny), meno a podpis. K tejto prihláške prilož kópiu živnostenského listu a výpis z daňového priznania za rok 2006.

Ešte chcem podotknúť, že výšku odvodov si povinný vypočítať si sám, SP ti ju počítať ani oznamovať nebude.