Viera25
29.06.07,10:58
Môžem si odrátať od vymeriavacieho základu pre poistné, životné poistenie? Na stránkach Soc.poisťovne sú príklady výpočtu vymer.zákl. pre SZČO aj s možnosťou odrátania pomernej časti príspevkov život. poistenia.
Prečo sa uvádzajú len príspevky zaplatené v čase od júla do decembra 2006, a nie za celý rok 2006?
Ďakujem
Viera25
02.07.07,06:10
Môže mi niekto zodpovedať moju otázku?
Orsz
02.07.07,06:17
Môžem si odrátať od vymeriavacieho základu pre poistné, životné poistenie? Na stránkach Soc.poisťovne sú príklady výpočtu vymer.zákl. pre SZČO aj s možnosťou odrátania pomernej časti príspevkov život. poistenia.
Prečo sa uvádzajú len príspevky zaplatené v čase od júla do decembra 2006, a nie za celý rok 2006?
Ďakujem

No mne sa zdá, že to je doplnkové dôchodkové poistenie, nie? Nie životné poistenie. Pozriem sa na to na stránke soc.poist.
Orsz
02.07.07,06:24
No pozrela som sa na to, a je to možné aj zo životného poistenia, ale len ten polrok - tam netreba odôvodnenie, majú to tak stanovené.
Katija
02.07.07,06:44
No pozrela som sa na to, a je to možné aj zo životného poistenia, ale len ten polrok - tam netreba odôvodnenie, majú to tak stanovené.
V zákone nevidím žiadny dôvod. Ja to beriem len ako príklad. Asi chcú tým povedať, že aj keď si niekto platil životné poistenie len pol roka, aj tak má nárok na zníženie si vyymeriavacieho základu o 1/12 zaplatenej čiastky. Na stránke SP je totiž aj takýto príklad:


"3 Zníženie vymeriavacieho základu

Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených SZČO na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu (najviac 12 000 Sk za rok) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.

Príklad:
Ak SZČO ktorá v roku 2006 podniká 12 kalendárnych mesiacov a zaplatila príspevky na životné poistenie v sume 12 000 Sk, mesačne si môže znížiť vymeriavací základ o 1000 Sk
12 000 Sk : 12 = 1000 Sk
Vymeriavací základ = (čiastkový základ dane : 2 : 12 ) – (suma zaplatených príspevkov : 12)
Vymeriavací základ po jeho znížení nemôže byť v sume nižšej ako vymeriavací základ mesačnej najmenej."

Pridávam aj link pre tých čo to chcú vidieť na vlastné oči. Mimochodom tá kalkulačka hore mne nefunguje.

http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=10036
Anja111
02.07.07,06:57
Ja som to pochopila tiež ako Katija... Mám prípady, že si uhradí životné poistenie už v januári, na celý rok. Podľa toho by nemal nárok znížiť si VZ vôbec, lebo to neuhradil po 1.7.2006?
tulinko
02.07.07,07:59
SZČO celý rok 2006, 6 mesiacov poberal rodičovský príspevok.
ČZD: 116794
Účelové sporenie: 2 160,-Sk zaplatené počas roka 2006
116 794 : 2 : 6 mes. = 9 733,-Sk
Nem.poistenie: 428,-
Starob.poist.:1 752,-
Invalid.poist.: 584,-
Rezerv.fond: 462,-Sk
3 226,- Sk / VZ/ - 360,- Sk /zaplat.príspevok 2160,- : 6 mes./
Konečná suma na poistné: 2 866,- Sk
Je to dobre vypočítané? Prosím o odobrenie.
Macka
02.07.07,08:13
V zákone nevidím žiadny dôvod. Ja to beriem len ako príklad. Asi chcú tým povedať, že aj keď si niekto platil životné poistenie len pol roka, aj tak má nárok na zníženie si vyymeriavacieho základu o 1/12 zaplatenej čiastky. Na stránke SP je totiž aj takýto príklad:


"3 Zníženie vymeriavacieho základu

Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených SZČO na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu (najviac 12 000 Sk za rok) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.

Príklad:
Ak SZČO ktorá v roku 2006 podniká 12 kalendárnych mesiacov a zaplatila príspevky na životné poistenie v sume 12 000 Sk, mesačne si môže znížiť vymeriavací základ o 1000 Sk
12 000 Sk : 12 = 1000 Sk
Vymeriavací základ = (čiastkový základ dane : 2 : 12 ) – (suma zaplatených príspevkov : 12)
Vymeriavací základ po jeho znížení nemôže byť v sume nižšej ako vymeriavací základ mesačnej najmenej."

Pridávam aj link pre tých čo to chcú vidieť na vlastné oči. Mimochodom tá kalkulačka hore mne nefunguje.

http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=10036

Mne tá kalkulačka našťastie funguje, ale pri okienku na pobočke SP mi samozrejme pani nevedala poradiť a skontrolovať mnou vypočítané odvody aj s uplatnením zaplateného DDP v roku 2006.Tvrdila mi,že je na to nejaký zložitý výpočet /mne sa tak zložitý nezdal/ a dala mi telefonický kontakt ,kde sa mám obrátiť s prosbou o odkontrolovanie správneho výpočtu.Nevedala som,že na stránke SP je aj takáto kalkulačka,tak som ju vyskúšala a mne funguje a výpočet mám podľa nej správny.
Katija
02.07.07,08:33
Mne tá kalkulačka našťastie funguje, ale pri okienku na pobočke SP mi samozrejme pani nevedala poradiť a skontrolovať mnou vypočítané odvody aj s uplatnením zaplateného DDP v roku 2006.Tvrdila mi,že je na to nejaký zložitý výpočet /mne sa tak zložitý nezdal/ a dala mi telefonický kontakt ,kde sa mám obrátiť s prosbou o odkontrolovanie správneho výpočtu.Nevedala som,že na stránke SP je aj takáto kalkulačka,tak som ju vyskúšala a mne funguje a výpočet mám podľa nej správny. To som potrebovala vedieť, že niekomu to funguje. Už aj mne. Obyčajne používam Firefox, ale tam sa treba nalogovať cez Explorer, aby to rátalo.
Aljok
02.07.07,12:29
Mne tá kalkulačka funguje aj pri Firefoxe.
Katija
03.07.07,07:13
Mne tá kalkulačka funguje aj pri Firefoxe. Zaujímavé, dnes cez Firefox funguje kalkulačka aj mne.
Ajvn
06.08.07,14:59
a je ten vypocet spolahlivy? lebo ked som si to pocital v exceli vzorcom ciastkovy zaklad dane minus zivotne poistenie delene dvanastimi a potom este dvomi, tak mi vysiel iny vymeriavaci zaklad ako na web stranke soc. poist.
KEJKA
06.08.07,16:48
a je ten vypocet spolahlivy? lebo ked som si to pocital v exceli vzorcom ciastkovy zaklad dane minus zivotne poistenie delene dvanastimi a potom este dvomi, tak mi vysiel iny vymeriavaci zaklad ako na web stranke soc. poist.
vychádza to rovnako, ale najskor musíš vydeliť 2 a až potom 12-imi
alebo vydelt dvomi, odpočítať ŽP a vydelit 12-imi.
Pri tvojom vypočte si sa "obral" o plovicu odpočitatelnej sumy ŽP.:)