Zuzana2007
29.06.07,10:17
Zdravim Vas vsetkych,

mam len jednu otazocku. Od maja som zivnostnicka, vyse roka som bola evidovana na UP a tak som poziadala o statny prispevok. K tomu som potrebovala podnikatelsky plan. ....... vsetko som si vybavila prispevok mi bol poskytnuty uz som ho aj cerpala. No k nemu som si musela otvorit podnikatelsky ucet.

Chcem sa spytat ako taky podnikatelsky ucet funguje,[/COLOR] MOzem s nim narabat ako s beznym uctom alebo nie. Teda ked mi tam pridu peniaze zo zaplatenej faktury, mozem ich zacat minat alebo si ich mam previezt na moj bezny ucet, ktory mam v inej banke. MOzem platit kartou aj napr. v Tescu. Lebo viem, ze mi urcite pride z ministrerstva financii kontrola a chcela by som mat vsetko v poriadku. V banke mi povedali, ze vsetko je napisane v prilozenych obch.podmienkach ale ma o asi 10 stran drobnym pismenom a ja by som to chcela vediet tak laicky. Dakujem Vam a praje pekny zvysok dna a paradny vikend.

Zuzka
camelfly
29.06.07,08:31
Zdravim Vas vsetkych,

mam len jednu otazocku. Od maja som zivnostnicka, vyse roka som bola evidovana na UP a tak som poziadala o statny prispevok. K tomu som potrebovala podnikatelsky plan. ....... vsetko som si vybavila prispevok mi bol poskytnuty uz som ho aj cerpala. No k nemu som si musela otvorit podnikatelsky ucet.

Chcem sa spytat ako taky podnikatelsky ucet funguje,[/color] MOzem s nim narabat ako s beznym uctom alebo nie. Teda ked mi tam pridu peniaze zo zaplatenej faktury, mozem ich zacat minat alebo si ich mam previezt na moj bezny ucet, ktory mam v inej banke. MOzem platit kartou aj napr. v Tescu. Lebo viem, ze mi urcite pride z ministrerstva financii kontrola a chcela by som mat vsetko v poriadku. V banke mi povedali, ze vsetko je napisane v prilozenych obch.podmienkach ale ma o asi 10 stran drobnym pismenom a ja by som to chcela vediet tak laicky. Dakujem Vam a praje pekny zvysok dna a paradny vikend.

Zuzka

z podnikateľského účtu vykonávaš všetky pohyby, ktoré súvisia s tvojou podnikateľskou činnosťou, ako platenie FA, platenie daní, odvodov do jednotlivých poisťovní, a iné ďaľšie platby cez bankový účet,
pokiaľ máš kartu na svoj bankový podnikateľský účet, môžeš uhrádzať aj kartou ale pokiaľ možno len výdavky súvisiace s podnikaním, aj keď by si zaplatila kartou nejaký osobný nákup, tak to zaúčtuješ ako VNZD a dáš do osobnej spotreby

nie je moc dobré keď sa prostredníctvom podnikateľského účtu vykonávajú súkromné platby, domáce inkasá, súkromné nákupy a pod.
Zuzana2007
29.06.07,09:28
Aha, to som nevedela, dobre takze ak dostanem na ucet peniaze tak tie ktorymi chcem disponovat ako sukromná osoba si mam previezt na iny ucet?

Uz som ale cez tento ucet kartou platila aj osobne nakupy. Co teraz?
Zuzana2007
29.06.07,09:30
Lebo ja som len maly zivnostnik a pracujem pre jednu firmu ktorej raz za mesiac vystavim fakturu, no a potom uz len platim odvody a uctovnicku to je vsetko
Lion Topoľčany
29.06.07,09:34
Nevadí, ako bolo povedané, zaúčtuj to do osobnej spotreby ! Samozrejme Ti
to nesmie ovplyvniť reálne firemné náklady z hľadiska účtovníctva.
Pri SZČO to nie je také striktné ako pri s.r.o....Ale je najlepšie, keď pre budúcnosť úplne vylúčiš súkromné platby /ideálne je max. raz mesačne prevod balíka peňazí na súk.účet, aby si s nimi disponovala pre život/.
Nesi
30.06.07,19:07
Ja som si tiež otvorila podnikateľský účet len kvôli dotácii a tiež mi nie je jasné, či z neho môžem vybrať peniaze len vtedy, keď kupujem niečo, na čo mi bola táto dotácia poskytnutá, alebo si ju napr. môžem vybrať hneď celú a účet zrušiť, aj keď dotáciu v tomto roku neplánujem celú minúť /peniaze, ktoré neminiem, by som mala akože v pokladni/. Keďže suma, ktorú miniem z dotácie, sa počíta v danom roku do príjmu, chcela by som si ju rozdeliť na 2 roky /aby mi nevyšiel príliš vysoký príjem/. Lenže ak si dotáciu vyberiem z účtu ihneď celú, môžem napísať do daňového priznania, že som z nej minula len dajme tomu 60 000 Sk a ďalší rok si do príjmu započítať zvyšok? Podľa čoho mi môžu skontrolovať, koľko som z dotácie v tomto roku minula?
ola
30.06.07,19:29
Ak si získala dotáciu a bola ti prevedená na podnikateľský účet, tak si istotne obdržala aj "Dohodu..." v ktorej sú spísané aj tvoje povinnosti. Okrem iného: riadne, preukázateľne viesť evidenciu čerpania príspevku na účely uvedené v Podnikateľskom zámere. Napísať do DP, "že som z nej minula len dajme tomu 60 000 Sk" bez preukázaných dokladov je prinajmenšom odvaha.
Lion Topoľčany
01.07.07,06:03
Súhlasím s "ola"-dotácia je dotácia. Ak človek z fondov dostane nejaké peniaze, nie je to zdarma. Niekedy mám pocit, či to stálo za vôbec to- ale peniaze nesmrdia. Takže-v každom prípade musíš mať perfektnú evidenciu,
na aký účel si peniaze použila /položky vrámci projektu/ ! A k 31.12.2006
by si mala mať niečo ako "inventarizácia", aby si vedela koľko korún tlačíš ešte pred sebou.
Nesi
01.07.07,11:48
Samozrejme, že viem, že dotáciu môžem minúť len na to, čo som uviedla v Podnikateľskom pláne a že v prípade kontroly musím doložiť bločky. Ale neviem, či ju môžem vybrať z účtu naraz a mať ju akože v pokladni, alebo ju musím nechať na účte a vyberať z nej len postupne také sumy, ktoré zodpovedajú sumám na bločkoch, ktoré budem mať. Ako som už písala, dotáciu by som si chcela rozdeliť do 2 rokov, aby mi nevyšiel vysoký príjem. Nechávať ju ale taký dlhý čas na účte sa mi nezdá rozumné, každý mesiac mi stiahnu za vedenie účtu minimálne 109 Sk a to sú peniaze vyhodené do vzduchu. Preto by som ten účet chcela zrušiť /nepotrebujem ho/. V dohode o poskytnutí dotácie nie je nič o tom, ako môžem vyberať z účtu, tak neviem.
Lion Topoľčany
01.07.07,19:26
Konečne mi "cvrnklo" o čo Ti ide. Pravdu povediac, nikomu sa nechce platiť
za podnik.účet a zbytočne. Môj manžel dostal dotáciu a založil si bežný a nie
podnikateľský účet /už to bolo viackrát pretriasané aj v médiách/:definícia
"podnikateľského účtu" nie je nutná, nikto Vás za to naháňať nemôže.
V prípade dotácie neriešim, či míňam peniaze z účtu alebo z pokladne, to je až
druhoradé. Podľa mňa ten účet môžete zrušiť-zostatok na účte previesť do firemn.pokladne, ale treba, pokiaľ viem nahlásiť zrušenie aj na DÚ a pracovať len s cashom v pokladni /čo je ale na jednej strane veľmi nepraktické a zvláštne zároveň/
veronikasad
02.07.07,13:44
Ja som si tiež otvorila podnikateľský účet len kvôli dotácii a tiež mi nie je jasné, či z neho môžem vybrať peniaze len vtedy, keď kupujem niečo, na čo mi bola táto dotácia poskytnutá, alebo si ju napr. môžem vybrať hneď celú a účet zrušiť, aj keď dotáciu v tomto roku neplánujem celú minúť /peniaze, ktoré neminiem, by som mala akože v pokladni/. Keďže suma, ktorú miniem z dotácie, sa počíta v danom roku do príjmu, chcela by som si ju rozdeliť na 2 roky /aby mi nevyšiel príliš vysoký príjem/. Lenže ak si dotáciu vyberiem z účtu ihneď celú, môžem napísať do daňového priznania, že som z nej minula len dajme tomu 60 000 Sk a ďalší rok si do príjmu započítať zvyšok? Podľa čoho mi môžu skontrolovať, koľko som z dotácie v tomto roku minula?

Ak si budeš v r.2007 uplatňovať výdavky paušálom, do príjmu ti pôjde celá výška dotácie, bez ohľadu na to, koľko si z nej minula. To však neznamená, že ÚP nebudeš preukazovať na čo si dotáciu minula.

ak budeš viesť jednoduché účtovníctvo - do príjmov zahrnieš len tú časť dotácie, ktorú si uplatníš vo výdavkoch.

---------
Veronika
anklar
03.07.07,13:41
Konečne mi "cvrnklo" o čo Ti ide. Pravdu povediac, nikomu sa nechce platiť
za podnik.účet a zbytočne. Môj manžel dostal dotáciu a založil si bežný a nie
podnikateľský účet /už to bolo viackrát pretriasané aj v médiách/:definícia
"podnikateľského účtu" nie je nutná, nikto Vás za to naháňať nemôže.
V prípade dotácie neriešim, či míňam peniaze z účtu alebo z pokladne, to je až
druhoradé. Podľa mňa ten účet môžete zrušiť-zostatok na účte previesť do firemn.pokladne, ale treba, pokiaľ viem nahlásiť zrušenie aj na DÚ a pracovať len s cashom v pokladni /čo je ale na jednej strane veľmi nepraktické a zvláštne zároveň/
Pozdravujem ťa, Lion. Ja som sa tiež ulakomila na tú dotáciu keď som sa rozhodla pre živnosť. Mne to nestálo za to. Okrem toho, ešte stále mám akýsi pocit, ako keby som niekomu niečo dlhovala. Neznášam to. Aj ma to trochu ponížilo, ale tak mi treba, keď som sa už tak rozhodla. Mne však xxl ľudí pripomínalo, že si musím založiť podnikateľský účet. Ja som sa bránila, že veď načo mi bude, veď ja mám účet. Musel to byť podnikateľský účet. Keď som sa so živnosťou hlásila na DÚ, tam tiež kontrolovali, či mám podnikateľský účet. Tak, ako je to? Treba? - nemusí byť?
Lion Topoľčany
03.07.07,15:47
anklar-ako keby si mi čítala z duše /to o tom ulakomení sa a ponížení.../ Môj manžel /teraz už SZČO/ absolvoval na ÚP akési školenie o tom ako podnikať. Pri otázke -podnikateľský účet-mať, či nemať, im jasne bolo povedané, že byť nemusí, nie je to v zákone.
Treba si založiť samozrejme "nejaký" účet, ale nemusí byť bankou deklarovaný
ako "podnikateľský" a treba tam robiť transakcie ako bolo už v tejto téme povedané/v prípade podnikateľského sú samozrejme väčšie poplatky/.A ešte im bolo povedané /na tom školení/, že predsa 99% všetkých podnikateľ.finanč.transakcíí môže prebehnúť predsa cez pokladňu.
anklar
05.07.07,15:32
anklar-ako keby si mi čítala z duše /to o tom ulakomení sa a ponížení.../ Môj manžel /teraz už SZČO/ absolvoval na ÚP akési školenie o tom ako podnikať. Pri otázke -podnikateľský účet-mať, či nemať, im jasne bolo povedané, že byť nemusí, nie je to v zákone.
Treba si založiť samozrejme "nejaký" účet, ale nemusí byť bankou deklarovaný
ako "podnikateľský" a treba tam robiť transakcie ako bolo už v tejto téme povedané/v prípade podnikateľského sú samozrejme väčšie poplatky/.A ešte im bolo povedané /na tom školení/, že predsa 99% všetkých podnikateľ.finanč.transakcíí môže prebehnúť predsa cez pokladňu.
Čá, Lion. Školenie?! Bol to rýchlokurz geniality a fakt neviem ako to môžu nazvať školením, resp. prípravou na podnikanie, lebo nič také sa neprejednávalo ani jediným slovkom. Išlo o vyplnenie akéhosi testu a za 10 minút bolo po školení. No a tam to odznelo ako prvé upozornenie, že si treba otvoriť ten podnikateľský účet. Potom, keď som podpisovala Dohodu, tiež mi to pripomenuli.Ale, už je to vlastne jedno, otvorila som si ho a hotovo.
veronikasad
05.07.07,16:05
Čá, Lion. Školenie?! Bol to rýchlokurz geniality a fakt neviem ako to môžu nazvať školením, resp. prípravou na podnikanie, lebo nič také sa neprejednávalo ani jediným slovkom. Išlo o vyplnenie akéhosi testu a za 10 minút bolo po školení. No a tam to odznelo ako prvé upozornenie, že si treba otvoriť ten podnikateľský účet. Potom, keď som podpisovala Dohodu, tiež mi to pripomenuli.Ale, už je to vlastne jedno, otvorila som si ho a hotovo.

To sa čudujem, lebo keď som chcela dostať dotáciu v r.2003, musela som absolvovať 3-dňové povinné školenie, kde sme mali základy účtovníctva, bol tam pracovník Úradu práce, aj riaditeľka živnostenského úradu. Mne ako dlhoročnej účtovníčke to už veľa nedalo, ale pre začínajúcich podnikateľov z iných oblastí to stálo zato.

--------
Veronika
anklar
05.07.07,16:27
Teraz sa čudujem ja, Veronika. Iný kraj, iný mrav.
Lion Topoľčany
06.07.07,06:51
V našej lokalite, čiže Topoľčany potvrdzujem 3-dňové školenie, určite to niečo
ľuďom dalo...podnikateľom sa predsa človek nenarodí, všetko sa treba pekne postupne naučiť. Hovorilo sa tam aj o spôsobe, ako urobiť projekt, aby ste dostali dotáciu, preto sa občas čudujem, keď sa niekto pýta /ako dostať dotáciu/, ale teraz mi je to jasné-iný kraj-iný mrav-takže, niekde sa to jednoducho asi na prednáškach "nepreberalo"
Terezap
06.07.07,07:25
Potvrdzujem "Lionine" slová. Manžel bol tiež na 5 - dňovom školení a preberali tam skutočne všetko podstatné pre začínajúceho SZČO.
TinkiDinki
06.07.07,09:40
No keď som ja začínal dotácie neboli.

Účet som si zakladal až po 2 rokoch, keď bolo treba platiť odvody.
Aby to išlo aj keď ja som mimo. To bol vtedy jediný môj dôvod.
Teraz mám podnikateľský účet a to preto, aby som mohol mať debet.

- na osobnom účte máte debet z pravidelných mesačných príjmov
a tie já nemám vlastne nemám žiadne platby na účet
iba ja občas idem do banky a niečo tam vložím

- Na podnikateľskom účte mi banka uznala celoročný OBRAT podľa
daňového priznania a podľa tohoto obratu v hotovosti mi dovolili debet.

- preto mám podnikateľský ale drakší účet. Aj drakší debet.