davidko
29.06.07,11:59
Mili kolegovia,

uhradzam fakturu v hotovosti firme, ktora odo mna chce original mojho Vydavkoveho pokladnicneho dokladu. Myslite si, ze jej ho musim dat? A ak ano, zvykla som davat kopiu, teraz odo mna chcu original, je to spravne? Uz sa v tom uplne zamotavam. Doteraz som postupovala vzdy takto - kedze uctujem na zaklade originalov, tak som si nechavala original dokladu k operacii, ktora sa ma tykala - ak peniaze vyplacam, nechavam si original VPD, ak peniaze prijimam, nechavam si original PPD.

Odmota ma, prosim, niekto?
OľgaH
29.06.07,10:02
Kto doklad vyhotovuje, tomu ostáva originál.
davidko
29.06.07,10:06
Dakujem Oli,

tak som si aj myslela, no je to statny podnik, tak ma to zneistelo...
Pekny den
Sabety
29.06.07,10:11
Nesúhlasím, ten kto platí by mal mať originál dokladu o zaplatení. Aj v obchode keď nakupujete nedostanete kópiu dokladu z registračnej pokladne, ale originál.
Faktúru taktiež dostanete originál. Ten kto preukazuje výdavok resp. náklad, by ho mal podložiť originálnym účtovným dokladom.
OľgaH
29.06.07,10:18
Keď mi niekto príde vyplatiť faktúru v hotovosti, vystavím PPD, ja si nechám originál, jemu dám kópiu. On si vyhotoví originál VPD ako protidoklad, ja si zvyknem od neho vypýtať kópiu jeho VPD.
emgeton
29.06.07,10:25
Nesúhlasím, ten kto platí by mal mať originál dokladu o zaplatení. Aj v obchode keď nakupujete nedostanete kópiu dokladu z registračnej pokladne, ale originál.
Faktúru taktiež dostanete originál. Ten kto preukazuje výdavok resp. náklad, by ho mal podložiť originálnym účtovným dokladom.


Bude mať originál - faktúru.
Z dokladu o prijatí úhrady (PPD) mi dodávateľ dá kópiu. K nej priložím originál VPD, kt. vystavujem ja.
Muška
29.06.07,10:32
Muška
29.06.07,10:34
A ešte dodám k § 10
„K § 10 Účtovný doklad
Účtovný doklad je chápaný ako preukázateľný účtovný záznam s ustanovenými obsahovými náležitosťami. Dôležitou zmenou je, že účtovný doklad už nie je chápaný ako originálna listina. Je to z toho dôvodu, že zákon ustanovil formu účtovného záznamu v písomnej aj v technickej forme, pričom obidve formy považuje za rovnocenné.... „

P.S. - vlastne je to aj v tom linku :)
davidko
29.06.07,11:33
Dakujem. Ak som to teda pochopila spravne, tak si zbytocne lamem hlavu komu original, komu kopiu, je to jedno.
Kazu
29.06.07,11:50
Je mi to jedno či mám kópiu alebo originál. Ale vždy vyžadujem, aby kópia mala originál podpis príjemcu a nie kópiu podpisu.