Hofffka
29.06.07,11:10
Ahojte,

potrebovala by som od Vas pomoc v nasleodovnej veci :
V aprili nam (platci DPH ) nas dodavatel (platca DPH ) poslal fa za sluzby oslobodene od DPH. Zistili sme vsak, ze nemali narok na oslobodenie a fa mali vystavit s DPH.
Fakturu idu teraz opravit, a vystavia ju este raz s DPH.

Moja otazka :
Ak vystavia v juni dobropis na povodnu fa a zaroven vystavia novu, spravnu fa s DPH, mozem odviest DPH v juni, alebo musim robit dodatocne za april?
Mozu to vobec urobit takto, alebo musia vystavit aj dobropis aj novu fa so zdan.plnenim v aprili?

Dakujem velmi pekne.
emgeton
29.06.07,09:20
Ahojte,

potrebovala by som od Vas pomoc v nasleodovnej veci :
V aprili nam (platci DPH ) nas dodavatel (platca DPH ) poslal fa za sluzby oslobodene od DPH. Zistili sme vsak, ze nemali narok na oslobodenie a fa mali vystavit s DPH.
Fakturu idu teraz opravit, a vystavia ju este raz s DPH.

Moja otazka :
Ak vystavia v juni dobropis na povodnu fa a zaroven vystavia novu, spravnu fa s DPH, mozem odviest DPH v juni, alebo musim robit dodatocne za april?
Mozu to vobec urobit takto, alebo musia vystavit aj dobropis aj novu fa so zdan.plnenim v aprili?

Dakujem velmi pekne.

Zdaniteľné plnenie bude apríl ( podľa pôvodnej fa), pretože sa nejedná o opravu základu dane ( §53).


K podrobnejšej odpovedi by bolo dobré zadať otázku trošku zrozumiteľnejšie.
martinez
29.06.07,11:44
1/Z pohladu dodavatela :
je potrebne urobit dodatocne danove priznanie za april 2007 a odviest dan za 4/2007

2/Z pohladu odberatela :
nejedna sa sice o opravu ZD, ale odpocitanie mozno urobit v zmysle §51, ods.2 v zdanovacom obdobi, v ktorom dostane doklad (fakturu), za predpokladu, ze dan nemoze odpocitat v obdobi, ked zdanitelne plnenie vzniklo, resp. v prvom zdanovacom obdobi, nasledujucom po obdobi, v ktorom pravo na odpocitanie vzniklo.

Kedze doteraz odberatel nemal fakturu (to co obdrzali sa za fakturu nepovazuje a bude to nasledne stornovane).. a skutocnu fakturu obdrzi v juni 2007, ma odberatel pravo na odpocitanie dane v juni 2007, teda v obdobi, ked obdrzal doklad podla §59,1,a,c,d.
Hofffka
29.06.07,11:59
No, tiez s ami zda, ze je logisckejsi postup od martineza, nakolko nam bola v aprili dorucena faktura bez DPH, sumu sme uhradili, DPH sme si neuplatnili.

Avsak zistenie nespravnosti dodavatelskej fa z dovodu nevycislenia DPH a neopravneneho oslobodenia sluzby od DPH, som zistila az teraz :-(, a poziadala ich o opravu, ktoru vykonaju sposobom vystavenia dobropisu a vystavenia novej fa s DPH. Oba doklady budu s junovym datumom.

Nakolko som doteraz ( do juna 07 ) nemala doklad k uplatneniu DPH, tak som ani nemohla v aprili DPH uplatnit na vstupe.

Preto si aj já myslim, ze DPH v pohode mozem uplatnit v juni, nakolko v juni mam spravnu fa aj vycislenu DPH.
evina
29.06.07,12:04
No, tiez s ami zda, ze je logisckejsi postup od martineza, nakolko nam bola v aprili dorucena faktura bez DPH, sumu sme uhradili, DPH sme si neuplatnili.

Avsak zistenie nespravnosti dodavatelskej fa z dovodu nevycislenia DPH a neopravneneho oslobodenia sluzby od DPH, som zistila az teraz :-(, a poziadala ich o opravu, ktoru vykonaju sposobom vystavenia dobropisu a vystavenia novej fa s DPH. Oba doklady budu s junovym datumom.

Nakolko som doteraz ( do juna 07 ) nemala doklad k uplatneniu DPH, tak som ani nemohla v aprili DPH uplatnit na vstupe.

Preto si aj já myslim, ze DPH v pohode mozem uplatnit v juni, nakolko v juni mam spravnu fa aj vycislenu DPH.

Súhlasím presne s postupom, ktorý opísal martinez. Daňová povinnosť vznikla v apríli, mali by podľa mňa dátum daňovej povinnosti vystaviť s aprílovým dátum a DPH odviesť v apríli.
Čo sa Vás týka uplatníte si DPH v júni tak, či tak -vy neporušíte zákon...
ALBO
29.06.07,12:11
No, tiez s ami zda, ze je logisckejsi postup od martineza, nakolko nam bola v aprili dorucena faktura bez DPH, sumu sme uhradili, DPH sme si neuplatnili.

Avsak zistenie nespravnosti dodavatelskej fa z dovodu nevycislenia DPH a neopravneneho oslobodenia sluzby od DPH, som zistila az teraz :-(, a poziadala ich o opravu, ktoru vykonaju sposobom vystavenia dobropisu a vystavenia novej fa s DPH. Oba doklady budu s junovym datumom.

Nakolko som doteraz ( do juna 07 ) nemala doklad k uplatneniu DPH, tak som ani nemohla v aprili DPH uplatnit na vstupe.

Preto si aj já myslim, ze DPH v pohode mozem uplatnit v juni, nakolko v juni mam spravnu fa aj vycislenu DPH.
Mali by vystaviť TP len na rozdiel v dani , teda len 1 Fa .Lebo ono ide o opravu zák.dane, len nie tú, ktorú DU akceptuje cez riadne DP v § 25.
V návrhu zákona k zákonu o DPH je takáto oprava tiež v § 25, len je tam uvedené , že DP nie je deň vystavenia ale deň pôvodnej DP..
Tak to bolo aj v starom zákone.
Hofffka
02.07.07,07:56
Prislo mi od nich Storno faktury ( tej zlej vystavenej bez DPH ) s datumom vystavenia april 07, plus mi prisla uz aj dobra fa s DPH, tiez vystavena v aprili 07.

Mozem v tomto pripade dat tu DPH do juna tiez? Ja si osobne mylsim, ze ano,nakolko som do dnesneho dna nemala na evidenciu spravny danovy doklad, ktory mi bol doruceny az v juni.

Co myslite????? Jun , ci dodatocne za april?
evina
02.07.07,08:02
Prislo mi od nich Storno faktury ( tej zlej vystavenej bez DPH ) s datumom vystavenia april 07, plus mi prisla uz aj dobra fa s DPH, tiez vystavena v aprili 07.

Mozem v tomto pripade dat tu DPH do juna tiez? Ja si osobne mylsim, ze ano,nakolko som do dnesneho dna nemala na evidenciu spravny danovy doklad, ktory mi bol doruceny az v juni.

Co myslite????? Jun , ci dodatocne za april?

Jún. Predpokladám, že máš aj zdokladované, že si správny doklad obdržala v júni...
Hofffka
02.07.07,08:08
Mam Evina zdokladovane, poslala mi to ich financa az dnes mailom, a ked to posle original postou, tak na obalke bude datum.

Dakujem a som rada, ze obcas zakon je aj s nami, nie len proti nam :-)
Vladimír Ozimý
02.07.07,11:30
Prislo mi od nich Storno faktury ( tej zlej vystavenej bez DPH ) s datumom vystavenia april 07, plus mi prisla uz aj dobra fa s DPH, tiez vystavena v aprili 07.

Mozem v tomto pripade dat tu DPH do juna tiez? Ja si osobne mylsim, ze ano,nakolko som do dnesneho dna nemala na evidenciu spravny danovy doklad, ktory mi bol doruceny az v juni.

Co myslite????? Jun , ci dodatocne za april?


no bol som na jednom školení kde metodička hovorila...ak máte faxovú verziu dokladu môžte si uplatniť dph v termíne uvedenom na faktúre podmienkou je priloženie originál faktúry...ak vám pride fa mailom alebo iným prostriedkom tak sa vyžaduje originál doklad a uplatniť si dph na vstupe môžte až po obdržaní originál dokladu...