rage1
09.02.05,07:58
Zamestnanec bol od 7,30 do 11,00 u lekara a doniesol mi potvrdenie o navsteve lekare. Prislucha mu normalne mzda za cely den alebo sa pocita mzda len za odpracovany cas?
A ako sa to riesi ak je zamestnanec cely den u lekara?
Jara
09.02.05,07:10
Dôležité je vedieť akú pracovnú dobu má zamestnanec, či pevnú alebo pružnú. Ja to robím tak, že čas stravený u lekára beriem ako paragraf, t.j. prekážka v práci na čas nevyhnutný a podľa ZP je to 7 dní do roka a mzdu rátam ako dovolenku čas strávený u lekára napr. 1,5 hodiny a 6,5 hodiny odpracovaný čas riadnou mzdou. Ak by to bolo nad 7 dní /vediem o tom operatívnu evidenciu/ tak mu dám bez mzdy a ospravedlnené ak to nemohol riešiť po pracovnej dobe. No a v prevádzke s pružnou prac. dobou ide o to v akom čase to je, či stanovenom ako pevný kedy musí byť zamestnanec na pracovisku alebo nie. Ten si má nadpracovať, ale bližšie si radšej pozri zákonník práce lebo to nerobím.
rage1
09.02.05,07:14
Cize ak napr. v jeden den odpracuje 6,5 hodiny a 1,5 hodiny stravi u lekara tak cely den mozem povazovat za odpracovany, ale si musim viest evidenciu o navstevach u lekara a ak navstevy u lekara presiahnu 7 dni, tak potom to pocitam ako nepritomnost v zamestnani?Spravne?
vladan
09.02.05,07:22
veľa záleží od mzdového softu, mala by si mať možnosť zadať "paragraf" na 1,5 hodiny, potom odpracovaný čas bude 6,5 hodiny. Len pripomínam, že zamestnanec má nárok na preplatenie tejto návštevy lekára v rozsahu 7 dní, ale zároveň ďalších 7 dní môže mať sprevádzanie rodinného príslušníka. Ak presiahne buď tých prvých 7 dní (na seba) alebo ďalších 7 dní (na rod.príslušníka) môžeš mu, ako zamestnávateľ, poskytnúť pracovné voľno, ale už bez náhrady mzdy, teda neplatené voľno. Toto nájdeš aj v zákonníku práce § 141.
Pekný deň
Jara
09.02.05,09:12
presne tak je možnosť robiť to v Money, že čas odpracovaný a čas u lekára a tak to aj delím. Chybou je, že nesumarizuje čas vyčerpaný a musím to robiť v operatívnej evidencii a písať si minútky, aby to nebolo prečerpané. No asi tvorcovia nemysleli na ten skvelý zákon, že 7 dní, čo sa mi strašne nepáči, pretože tiež to musím prepočítavať a len alikvotne dať, pretože čo keď si vyčerpá v januári 7 a potom v marci skončí prac. pomer? Veď je to podobné ako s dovolenkou. Myslím ale, že jednoduchšie by bolo keby dali 12 dní do roka aj na seba aj na prísluš. Aspoň by sa to ľahšie počítalo, že na mesiac deň. Ale čo by sme robili keby sme si nelámali hlavičky? Nemám pravdu?
vladan
09.02.05,10:23
Jarka, myslím si, že alikvótnu časť na tých sedem dní zákonník práce predsa nepredpisuje. Hovorí o 7 dňoch za kalendárny rok. V prípade, že by zamestnanec vyčerpal v januári 7 dní a potom v marci skončil pracovný pomer, tak na zápočtový list by som ako poznámku zamestnávateľa uviedla, že "zamestnancovi bolo poskytnuté pracovné voľno s náhradou mzdy podľa § 141 v rozsahu 7 dní" ... ostatné nech rieši jeho budúci zamestnávateľ :D
Alexandra Molnárová
03.03.05,11:10
Môže byť zamestnanec 5 dní za sebou u toho istého lekára na celodennom
vyšetrení alebo to už musí byť dočasná PN? Máme tu špekulanta a neviem
čo s ním!
vladan
03.03.05,11:14
Môže byť zamestnanec 5 dní za sebou u toho istého lekára na celodennom
vyšetrení alebo to už musí byť dočasná PN? Máme tu špekulanta a neviem
čo s ním!
Saška, a neskúšala si kontaktovať toho lekára ... nech ti vysvetlí, prečo mu nedal PN
Alexandra Molnárová
03.03.05,11:20
On mu dal PN aj 5 potvrdení, že nech sa rozhodne, ktoré odovzdá zamestnávateľovi. Ide to všetko po známostiach!
vladan
03.03.05,11:24
neviem, či mu môže dať aj PN a potvrdenia ... veď lekári tiež predkladajú svoj diel tlačiva PN na Sociálku ... ktorý úrad vlastne kontroluje počínanie lekárov?
Alexandra Molnárová
03.03.05,11:27
Tie potvrdenia mu dal prázdne len s pečiatkou, že keď chce nech si dopíše dátum!
janaGT
03.03.05,11:28
to je prosím ťa čo za doktora, ktorý takto rozdáva prázdne PN s pečiatkou?
Alexandra Molnárová
03.03.05,11:31
Je to budúca svokra nášho "rozmaznaného špekulanta"!
janaGT
03.03.05,11:33
Je to budúca svokra nášho "rozmaznaného špekulanta"!
A čo tak tomu špekulantovi resp. jeho svokre nadhodiť krátke slovíčko "kontrola"? Nabudúce si to s maródkou určite rozmyslí a bude radšej chodiť do roboty a ona nebude vytvárať problémy s tlačivami. Podľa mňa je to určite protizákonné. Ešte som sa s takým niečim nestretla.
vladan
03.03.05,11:37
Tie potvrdenia mu dal prázdne len s pečiatkou, že keď chce nech si dopíše dátum!
Saška, "JA", a ešte raz zdôrazňujem, že "JA", by som postupovala takto:
- viem o skutočnosti, že zamestnanec má známeho lekára
- dávam si na tohto zamestanca pozor :D
- keď mi predloží potvrdenie, resp. PN, zavolám "známemu" lekárovi a pýtam sa, či bol zamestnanec na vyšetrení alebo mu on vypísal PN (doktorova evidencia by sa mala zhodovať s mojou)
- keďže mi zamestnanec prezradil, že má aj PN aj potvrdenia a ešte, že na nich nemá dátum (lebo doktor mu dal na výber) ... využijem znenie Zákonníka práce § 144 ods. 2 a veškeré potvrdenie zamestnancovi neuznám a neprítomnosť na pracovisku beriem ako absenciu ...

... prečo? ... lebo: § 144 ods. 2 hovorí to čo hovorí a podľa mňa zamestnanec:
1. nedostatočne preukázal prekážku v práci a jej trvanie
2. príslušné zariadenie nepotvrdilo doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní

... aký názor máte na toto moje počítanie? ... som veľmi prehnala? :cool:
Alexandra Molnárová
03.03.05,11:41
Vladi, keby išlo o "normálneho" zamestnanca, tak mu určite poviem svoje
a dám mu absenciu!
No toto je syn našej kolegyne-spoločníčky. On bol fakt chorý, videla som
ho na vlastné oči, ale špekulujú (aj s mamou), aby nebol veľmi ukrátený
pri mzde!
vladan
03.03.05,11:43
keď tak špekulujú, tak nech berie dovolenku ...
Alexandra Molnárová
03.03.05,11:44
To isté som im povedala aj ja, že nech si to do zajtra prešpekulujú a nech
si vyberie dovolenku!
Luba2
03.03.05,11:52
neviem, či mu môže dať aj PN a potvrdenia ... veď lekári tiež predkladajú svoj diel tlačiva PN na Sociálku ... ktorý úrad vlastne kontroluje počínanie lekárov?
lekárov asi kontroluje lekárska komora. nie?No a keď sa jedná o prvých desať dní, tak to nepredkladajú na sociálku, veď to donesie Tebe ako zamestnávateľovi. Takže, hoci je to svinstvo, ale moc si nepomôžeš.
Alexandra Molnárová
03.03.05,11:59
lekárov asi kontroluje lekárska komora. nie?No a keď sa jedná o prvých desať dní, tak to nepredkladajú na sociálku, veď to donesie Tebe ako zamestnávateľovi. Takže, hoci je to svinstvo, ale moc si nepomôžeš.

No veď práve to ma štve najviac, že si môžem myslieť čo chcem aj tak s tým nič neurobím!
Luba2
03.03.05,12:04
No veď práve to ma štve najviac, že si môžem myslieť čo chcem aj tak s tým nič neurobím!
Ide to aj z Tvojich peňazí? Ak nie, odignorovala by som to, ak áno, požiadala by som o odovzdanie jedného z papierov a ak odovzdá návštevy u lekára, riešila by som to dotazom na lekársku komoru. Ale dopredu si myslím /vychádzajúc z mojej praxe/ že tát debata je skoro zbytočná.
Darina1234
27.05.10,08:47
Prosim o radu, manžel bol u očneho lekara na vyšetreni, čakal am skoro 2,5 až 3 hodiny, v ten den už v praci nebol, preplati mu zamestnavatel cely den, je to odborne vyšetrenie.
Tweety
27.05.10,08:49
Prosim o radu, manžel bol u očneho lekara na vyšetreni, čakal am skoro 2,5 až 3 hodiny, v ten den už v praci nebol, preplati mu zamestnavatel cely den, je to odborne vyšetrenie.
Ak nemá potvrdenie na celodenné ošetrenie, tak nie, patrí mu len za čas strávený u lekára.
Darina1234
27.05.10,08:55
Na potvrdeni nie je napisane od -do, len je tam pečiatka od očnej dokorky a ja si myslim, že je to odborný lekar a vtedy by o malo by povrdenie na cely den
Tweety
27.05.10,08:57
Na potvrdeni nie je napisane od -do, len je tam pečiatka od očnej dokorky a ja si myslim, že je to odborný lekar a vtedy by o malo by povrdenie na cely den
To nie je celkom tak,ako píšeš, na potvrdeni musí byť uvedený čas, a ak ide o celodenné, tak z potvrdenia musí byť jasné, že ide o celodenné. Lekári na celodenné ošetrenie dávajú celodenný lístok, ktorý je rovnako, ako časový hradený priemerkou v rámci 7 dní.
rodina1
27.05.10,08:57
Súhlasím s Tweety. Ak nemá na potvrdení napísané, že platí celý deň, môže sa mu preplatiť len čas nevyhnutný na vyšetrenie alebo ošetrenie.
adi11
27.05.10,08:57
Na potvrdeni nie je napisane od -do, len je tam pečiatka od očnej dokorky a ja si myslim, že je to odborný lekar a vtedy by o malo by povrdenie na cely den

musí tam lekár vypísať dátum aj trvanie celý deň
Darina1234
27.05.10,09:04
Dakujem dievcata.
emily 2
28.07.10,19:49
Potrebujem si ujasnit par veci ohladom priepustiek :

Zamestnanec priniesol potvrdenie od lekara , kde ma napisany len prichod 12,15 a iny den 10,30 ( nie je napisany odchod )
V praci nebol, ale ma nadrobene dost hodin a budeme to brat ako odprac. hodiny ( okrem ošetrenia u lekara ) .

Evidencia dochadzky bude vyzerat :
1 deń: od 8,00 do 12,00 odprac. - 4 hod.
od 12,00 do 16,00 ošetrenie - 4 hod.
a 2 den:od 8,00 do 10,00 odprac. - 2 hod.
od 10,00 do 16,00 ošetrenie - 6 hod.

Prac. doba je do 16,30 - nie som si ista co s obednou prestavkou - pisat osetrenie do 16,30 - teda 4,5 hod a 6,5 hod. ?

dakujem
emily 2
emily 2
28.07.10,20:11
asi je uz dost pokrocila hodina, prihlasim sa zajtra rano

dobru noc!

emily2
emily 2
29.07.10,05:05
Potrebujem si ujasnit par veci ohladom priepustiek :

Zamestnanec priniesol potvrdenie od lekara , kde ma napisany len prichod 12,15 a iny den 10,30 ( nie je napisany odchod )
V praci nebol, ale ma nadrobene dost hodin a budeme to brat ako odprac. hodiny ( okrem ošetrenia u lekara ) .

Evidencia dochadzky bude vyzerat :
1 deń: od 8,00 do 12,00 odprac. - 4 hod.
od 12,00 do 16,00 ošetrenie - 4 hod.
a 2 den:od 8,00 do 10,00 odprac. - 2 hod.
od 10,00 do 16,00 ošetrenie - 6 hod.

Prac. doba je do 16,30 - nie som si ista co s obednou prestavkou - pisat osetrenie do 16,30 - teda 4,5 hod a 6,5 hod. ?

dakujem
emily 2


Dobre ránko,

posuvam moju otázku z vecera
dakujem

emily2
ivka70
29.07.10,05:09
Potrebujem si ujasnit par veci ohladom priepustiek :

Zamestnanec priniesol potvrdenie od lekara , kde ma napisany len prichod 12,15 a iny den 10,30 ( nie je napisany odchod )
V praci nebol, ale ma nadrobene dost hodin a budeme to brat ako odprac. hodiny ( okrem ošetrenia u lekara ) .

Evidencia dochadzky bude vyzerat :
1 deń: od 8,00 do 12,00 odprac. - 4 hod.
od 12,00 do 16,00 ošetrenie - 4 hod.
a 2 den:od 8,00 do 10,00 odprac. - 2 hod.
od 10,00 do 16,00 ošetrenie - 6 hod.

Prac. doba je do 16,30 - nie som si ista co s obednou prestavkou - pisat osetrenie do 16,30 - teda 4,5 hod a 6,5 hod. ?

dakujem
emily 2


Kedze potrebujes mat pokrytu celu pracovnu dobu, musis pisat osetrenie do 16,30.
emily 2
29.07.10,05:22
Kedze potrebujes mat pokrytu celu pracovnu dobu, musis pisat osetrenie do 16,30.

Takze sa predlzi osetrenie o 0,5 hod.

dakujem
emily 2
04.08.10,06:27
Kedze potrebujes mat pokrytu celu pracovnu dobu, musis pisat osetrenie do 16,30.


Vypisujem podklady ku mzdam a poprosim este raz poradit .

Ked napisem od 8H -12H ako odprac. a
12H - 16,5H lekár - mam pokrytu prac. dobu, ale ako to bude preplatene - potrebujem to rozpisat : 4 hod. normalne a 4 ako ošetrenie - prestavku neodratam- lebo neodrobil viac ako 4 hod. ?
a druhy pripad : od 8H - 10H odprac. a od 10H - 16,5 lekar - t.j. 2hod. odprac. a ako ošetrenie 6 hod.
Lebo spolu ma mat preplatenych 8 hod. (Takze prestavku neodratavam, ale ani nemozeme preplatit 8,5 hod. ,tak sa napise 0,5H menej u lekara )
Su to asi samozrejme veci, ale este som sa s tymto nestretla a ja len preposielam podklady a chcem v tom mat poriadok a aby to bolo OK.

Dakujem
emily2
Darina1234
13.09.10,11:56
Prosim o radu, manžel ma poobednu smenu od 14.00hod do 22.00hod, sme objednani so synom k odbornemu vyšetreniu na 14,15hod. Bude mu preplatena smena ako paragraf?
Tweety
13.09.10,12:00
Prosim o radu, manžel ma poobednu smenu od 14.00hod do 22.00hod, sme objednani so synom k odbornemu vyšetreniu na 14,15hod. Bude mu preplatena smena ako paragraf?
Bude preplatený čas strávený na vyšetrení.
§141 odst. 2.c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
rodina1
13.09.10,12:04
Prosim o radu, manžel ma poobednu smenu od 14.00hod do 22.00hod, sme objednani so synom k odbornemu vyšetreniu na 14,15hod. Bude mu preplatena smena ako paragraf?
Zákonník práce:
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


Záleží, kde sa vyšetrenie u odborného lekára uskutoční. Môže mu preplatiť nevyhnutne potrebný čas na toto vyšetrenie. To znamená, že to nemusí byť celá smena.
veronikasad
13.09.10,13:09
Prosim o radu, manžel ma poobednu smenu od 14.00hod do 22.00hod, sme objednani so synom k odbornemu vyšetreniu na 14,15hod. Bude mu preplatena smena ako paragraf?
Daj si potvrdiť odchod od lekára.