Difi
29.06.07,14:39
Ahojte poraďáci!

Viem, že sa to tu zopárkrát rozobralo, ale potrebovala by som konkrétne informácie:
1. Spoločnosť v roku 1996 obstarala areál s viacerými budovami na podnikanie bez DPH, z ktorých jedna budova bola rekonštruovaná, zo stavebných prác a materiálov bola odpočítaná daň z pridanej hodnoty. Táto budova bola v roku 2003 kolaudovaná. Teraz chce táto spoločnosť predať tento celý areál. Moja otázka by bola, že či to má predať bez DPH alebo s DPH? Či má táto spoločnosť povinnosť upraviť daň odpočítanej pri IM podľa §54 zákona o DPH?
2. Po nadobudnutí nehnuteľnosti uplynulo 5 rokov a je z toho dôvodu príjem oslobodený od dane. Rozumie sa to tak, že predajná cena je vyššia ako zostatková cena nehnuteľnosti - a rozdiel je odpočítateľná položka?
Ďakujem!
ALBO
29.06.07,13:20
Ahojte poraďáci!

Viem, že sa to tu zopárkrát rozobralo, ale potrebovala by som konkrétne informácie:
1. Spoločnosť v roku 1996 obstarala areál s viacerými budovami na podnikanie bez DPH, z ktorých jedna budova bola rekonštruovaná, zo stavebných prác a materiálov bola odpočítaná daň z pridanej hodnoty. Táto budova bola v roku 2003 kolaudovaná. Teraz chce táto spoločnosť predať tento celý areál. Moja otázka by bola, že či to má predať bez DPH alebo s DPH? Či má táto spoločnosť povinnosť upraviť daň odpočítanej pri IM podľa §54 zákona o DPH?

Ak predate s DPH, nerobite nič. Ak predáte oslobodené, tak musíte podľa § 54 vratiť DPH z toho TZ.
2. Po nadobudnutí nehnuteľnosti uplynulo 5 rokov a je z toho dôvodu príjem oslobodený od dane. Rozumie sa to tak, že predajná cena je vyššia ako zostatková cena nehnuteľnosti - a rozdiel je odpočítateľná položka?
Ďakujem!
Rozdiel medzi ZC a PC je váš výnos.
Alebo ste v § 9/1/a/1?
betka
29.06.07,19:25
Pri predaaji nehnuteľnosti, pri kt. budete považovať dodanie tovaru za oslobodené od DPH, by ste nemali zabudnúť na par. 54 - uprava dane z. o DPH. Ak ste kúpili nehnuteľnosť, pri kt. ste si odpočítali DPH, alebo ste vykonali nejaké TZ nad hodnotu 100 000, Skm lali by ste postupovať:

§ 54 Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku

(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 100 000 Sk a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)

(3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ

a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikaniealebo na iný účel ako na podnikanie,


(4) Obdobie na úpravu odpočítanej dane pri zmene účelu použitia investičného majetku podľa odseku 1 je päť kalendárnych rokov vrátane roka, v ktorom investičný majetok platiteľ nadobudol alebo na vlastné náklady vytvoril okrem investičného majetku podľa odseku 2 písm. b) a c), pri ktorom je obdobie na úpravu desať kalendárnych rokov, a obdobie na úpravu odpočítanej dane začína plynúť v roku, v ktorom bol investičný majetok uvedený po prvýkrát do užívania. Ak platiteľ dodá investičný majetok podľa odseku 2 písm. b) a c) pred uvedením do užívania a zmení účel použitia, upraví odpočítanú daň v kalendárnom roku, keď dodá investičný majetok.

Ak uplynulo aspon 5 rokov od prvej kolaudacie (čo je Váš prípad), možete sa rozhodnuť, že predaj budovy bude pre Vas oslobodený od dane, pričom nesmiete zabudnut na zneniee par. 54 z o DPH

na Vašom mieste by som sa rozhodla, ak predám plátcovi DPH, nebude predaj pre mna oslobodený, ale budem považovať predahj nehnuteľnosti za dodanie tovaru, vted nemusím uplatniť par. 54.

2. ak predáte majetok za vyššiu cenu ako je Vaša ZC, ide o výnos z predaja majetku, pričom za daňový výdavok sa považuje ZC. Pri predaji majetku sa prihliada aj na stratu z predaja (pri nehnuteľnostiacjh to však nebýva zvykom)
koňo
30.06.07,14:27
Pre difi
ad 1)
Podľa § 38/1 je podstatná PRVÁ kolaudácia. Tá bola, predpokladám, skôr ako v roku 2003, keď bola kolaudácia po rekonštrukcii. Podľa toho by som povedal, že môžete predať bez dane alebo sa aspoň môžete s odberateľom dohodnúť.
Text § 54 sa v tomto prípade neaplikuje.

ad 2)
5 rokov je zaujímavá doba pre fyzickú osobu, nie pre obch. spoločnosť. Pre daňový základ teda máte výnos a nákladom je daňová zostatková cena. Aj strata z predaja je daňovo uznaná.