Monička
09.02.05,08:29
Ahojte,
viem že každého teraz zaujíma hlavne zdravotné poistenie (aj mna) ale potebujem poradiť vo veci dane z nehnuteľnosti lebo o tom neviem vôbec nič.
Mama v 09/2004 odkúpila byt od OSBD a neviem či má povinnosť podávať daňové priznanie a platiť aj nejakú daň. Niekde som čítala o tejto téme ale neviem si spomenúť kde a nemám čas to hľadáť.
Prosím poradte!!!!!
Lebo ma vydedi!!!!!!
Ika1
09.02.05,08:15
DP k dani z nehnuteľnosti musí do 28.2.2005 podať úplne každý človek, ktorý niečo vlastní. Tvoja mamina tiež musí podať DP, daň si vypočítať a keď dostane výmer i zaplatiť. Oslobodenie už padlo. Keby si ale byt kúpila napr. 12/2003, podala by DP do 31.1.2004 bol by byt od dane oslobodený. Teraz v roku 2005 by musela znovu podať DP a oslobodenie by ešte do 5-rokov pokračovalo. Ale pretože ho kúpila aaž v roku 2004, tak už musí daň zaplatiť. Vydedenie je strašná vec, takže, choď pre tlačivo a makaj! Zdraavím.
luebchenko
09.02.05,08:46
Ika, a to neplatí, že ak ten byt bol odkúpený pred 5 rokmi a menej, tak nemusí podávať priznanie? Len neviem kde som to nabrala, ale niekde som to čítala. Ale treba tuším dávať bacha, či k bytu nepatrí aj časť pozemku pod domom, za túto priznanie podať treba :D Najlepšie je poradiť sa na MU, (treba zobrať so sebou list vlastníctva) i keď tam asi budú hrozné šóry.
Ika1
09.02.05,09:54
Máš pravdu, podľa § 104 zákona č. 582/2004 Z.z. ak Ti ešte plynie lehota oslobodenia nemusíš podať DP, ale u nás to chceli, tak som to vypísala. A máš pravdu aj v tom, že teraz je na MÚ hotový BLÁZNINEC.
ANNA
09.02.05,10:05
Podať musí každý, aj ten čo mal oslobotené a oslobodenie mu bude pokračovať. Ale podať priznanie musí
Jara
23.02.05,08:39
DP k dani z nehnuteľnosti musí do 28.2.2005 podať úplne každý človek, ktorý niečo vlastní. Tvoja mamina tiež musí podať DP, daň si vypočítať a keď dostane výmer i zaplatiť. Oslobodenie už padlo. Keby si ale byt kúpila napr. 12/2003, podala by DP do 31.1.2004 bol by byt od dane oslobodený. Teraz v roku 2005 by musela znovu podať DP a oslobodenie by ešte do 5-rokov pokračovalo. Ale pretože ho kúpila aaž v roku 2004, tak už musí daň zaplatiť. Vydedenie je strašná vec, takže, choď pre tlačivo a makaj! Zdraavím.
Súhlasím, až na tú vec keď oslobodenie na 5 rokov trvá a daňové priznanie bolo podané, tak teraz žiadne nepodáva ...:D
Jara
23.02.05,10:57
Podať musí každý, aj ten čo mal oslobotené a oslobodenie mu bude pokračovať. Ale podať priznanie musíAnka, prečo robíš poplach? Bola som tam a podávala som DP a na byt som podávala v r. 2002 platí oslobodenie 5 rokov a povedala že na byt nepodávam. Neviem či každé mesto robí inak, ale aj v televízii som počula že to tak má byť...
rosemary
23.02.05,11:49
Mal by podať každý občan, čo niečo vlastní, aj ten ktorý má byt oslobodený. Z dôvodu zmeny zákona a nových tlačív. Ale...niektoré mestá a obce prechádzajú na nový sofware, preto od občanov priznania nepožadujú. Určite sa treba spýtať na príslušnom OÚ.
ANNA
23.02.05,11:56
Aj ja mám oslobodenie domu a predsa som podala priznanie a v kolonke na právny dôvod na oslobodenie som uviedla § oslobodenie

( pri rodinnom dome § 9 ods. 1 písm. g) zákona č. 317/2002 Zb )
lesly
23.02.05,12:56
domnievam sa, že priznanie treba podať a uviesť príslušný § o oslobodení. V kolonke o úhrade sa ovedie "0".
Richard
27.02.05,18:49
Monička, napriek upozorneniu si zaradila svoju otázku nesprávne...